Laika ziņas
Šodien
Migla

Lielie būvnieki iekaro ārvalstu tirgu

Situācija būvniecības nozarē pakāpeniski uzlabojas, un būvniecības apjomi faktiskajās cenās sasnieguši pirmskrīzes līmeni, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) dati.

Tajā pašā laikā, vērtējot būvniecības apjomu dinamiku salīdzināmās cenās, kā arī izslēdzot cenu ietekmi, redzams, ka krīzes ietekme uz nozari ir daudz būtiskāka. Lai arī būvniecības apjomi pēdējos gados samērā strauji auguši, tie tomēr ir par 38% mazāki nekā pirms krīzes 2007. gadā un par 26% mazāki nekā 2006. gadā.

Krīzes laikā, ievērojami sarūkot iekšējam pieprasījumam, būvniecības nozare spēja daļēji pārorientēties uz ārējiem tirgiem. Jau pērn, salīdzinot ar 2007. gadu, būvniecības eksports pieauga 2,5 reizes, liecina EM rīcībā esošā informācija. Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Mārcis Nikolājevs norāda, ka ārējais tirgus tomēr ir būvniecības milžu priekšrocība. Mazajiem būvniekiem to iekarot ir grūti. Kas notiek būvniecības nozarē, un cik daudz būvējam ārpus dzimtenes?

Spēles noteikumi

Lai gan EM apgalvo, ka būvniecības eksporta dinamika patlaban ir mērenāka nekā pērn, jo ārējos tirgos ekonomiskā situācija ir saspringta un pieprasījums pēc būvniecības darbiem pavājinās, lielie Latvijas būvnieki tomēr veiksmīgi realizē eksportu. EM dati liecina, ka visvairāk būvniecības eksporta saistīts galvenokārt ar ES valstīm - Zviedriju (12% no visa eksporta) un Lielbritāniju (7% no eksporta).

Būvniecības uzņēmums SIA Arčers, kura pamatdarbība ārpus Latvijas ir stikloto būvkonstrukciju ražošana un uzstādīšana, apgūstot eksporta tirgu, pirmo projektu realizēja 2004. gadā. Šobrīd būvfirma 35% no uzņēmuma Latvijā saražotās produkcijas novirza ārvalstu tirgiem. Galvenās eksporta mērķa valstis šobrīd esot Norvēģija, Beļģija un Zviedrija, iestrādes izveidotas arī Dānijā un Lielbritānijā. Iekarojot ārvalstu tirgu, meitasuzņēmumus Norvēģijā, Zviedrijā, Lielbritānijā un Vācijā izveidojis Skonto Enterprises, stāsta būvfirmas īpašnieks Guntis Rāvis un apgalvo, ka kopš 2009. gada ārvalstīs realizēti jau vairāk nekā 50 objektu, ik gadu dubultojot uzņēmuma apgrozījumu.

Izvēloties valstis, kuru tirgu iekarot, būvnieki analizē pieprasījumu un kopējos būvniecības apjomus, norāda G. Rāvis. Arčera valdes priekšsēdētāja vietnieks Edijs Purmalis atklāj, konkrētās ārvalstis izvēlētas galvenokārt sakārtotā tirgus un skaidru, godīgu spēles noteikumu dēļ. Nozīmīgs faktors esot arī attālums, jo konstrukciju transportēšana un darbinieku ceļošana veido būtiskas izmaksu pozīcijas.

Asa konkurence

Asa konkurence valda ikvienā tirgū, un ne Skandināvija, ne rietumvalstis nav izņēmums, norāda E. Purmalis. Viņš stāsta, ka neviens no vietējiem uzņēmumiem Eiropas mērogā nevarot sacensties ar konkrētā reģiona milžiem. Turklāt veiksmīgi konkurēt starptautiskā mērogā var tikai tie uzņēmumi, kuri jau nostiprinājušies Latvijā un kuriem ir pieejami gan līdzekļi, gan laiks ārvalstu tirgu iekarošanai. Viņš uzsver, ka Latvijas būvniecības nozares uzņēmēju vidē reti notikušas diskusijas par kopīgu sadarbību ārvalstu tirgu iekarošanā. Ja tā būtu, Latvijas uzņēmumi ārvalstu konkurencē spētu sasniegt daudz vairāk.

Ārvalstīs Latvijas būvnieki veic gan valsts un pašvaldību, gan privātā segmenta pasūtījumus - strādā dzīvojamo māju, biroju ēku, slimnīcu, skolu būvniecības projektos. Un latviešiem par pasūtījumu iegūšanu jāsacenšas ne tikai ar vietējiem, bet arī ar Austrumeiropas valstu uzņēmumiem. «Zemākā cena jau sen vairs nav galvenais konkurences instruments ārvalstīs. Šāds priekšstats ir ļoti novecojis. Tā tas bija aptuveni pirms septiņiem gadiem, kad par pamatu veiksmei tika uzskatīts Latvijas ļoti lētais darbaspēks. Tagad tas ir izlīdzinājies, jo gan mūsu darbaspēka izmaksas augušas, gan arī ārvalstu likumdošana paredz ārzemniekiem maksāt tāda paša līmeņa algas kā vietējiem. Un arodbiedrības tam seko līdzi ļoti skrupulozi,» skaidro E. Purmalis un turpina: «Jā, mums ir lētāki energoresursi, tātad ražošana. Taču, ja mūsu produkta cenā jāiekļauj arī transports, darbinieku ceļa biļetes, komandējuma nauda un dzīvošanas izmaksas, tad tas pats vien sanāk. Šobrīd, piedāvājot savus pakalpojumus ārpus Latvijas, jābūt gataviem uz ļoti gudru konkurenci labi sakārtotā tirgū.» Tāpēc, līdzīgi kā mūsu valstī, eksporta tirgos Latvijas uzņēmēji konkurē ar labiem speciālistiem, darbu kvalitāti un īsiem izpildes termiņiem.

Īpaši augstu attieksmi pret klientu un sadarbības spējas novērtē skandināvi. Uz to norāda arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības Norvēģijā vadītājs Gatis Ginters un stāsta, ka, piemēram, norvēģi, kuri pēc dabas ir kūtrāki, novērtē, ka latvieši Norvēģijā strādā maksimāli daudz virsstundu - tik, cik vien likums atļauj, - un darbus pabeidz savlaicīgi.

Uzticību iegūt nav viegli

Uzņēmēji atzīst, ka ārzemju partneru uzticību iegūt nav viegli. Arčera pārstāvis stāsta, ka no brīža, kad tiek pieņemts lēmums sākt darbu nepazīstamā valstī, līdz pirmajam pasūtījumam vidēji paiet divi gadi: «Pasūtītāji no ārvalstīm potenciālo sadarbības partneri vērtē ļoti rūpīgi, ierodas vairākās vizītēs, patestē ar kādu nelielāku objektu. Taču tad, kad šī uzticība iegūta, sadarbība veidojas ilgtermiņā.» Otrs grūtību bloks esot katras valsts oficiālo prasību izpilde, sākot ar atbilstošās likumdošanas izzināšanu un beidzot ar profesionālās pieredzes pierādīšanu, vietējās klasifikācijas prasību izpildi un sertifikātu iegūšanu.

E. Purmalis sašutis, ka Latvijā ir citādi - pēc Latvijas likumdošanas jebkurš ārvalstu uzņēmums var ienākt mūsu tirgū un tūlīt sākt strādāt, jo ne Publisko iepirkumu likums, ne Būvniecības likums pagaidām neprasa apliecināt kvalitāti, pieredzi un spējas pirms piedalīšanās iepirkumu konkursos. «Arčers līdz šim ārvalstīs strādājis kā Latvijas uzņēmums. Tieši tādēļ katrā jaunā eksporta tirgū esam izgājuši nopietnus kvalifikācijas posmus un pārbaudes. Latvijā nekas tāds netiek prasīts. Vērtējot ārvalstu būvniecības nozares regulējošās likumdošanas normas, uzteicama ir Beļģijā ieviestā sistēma - katrs uzņēmums jau sākotnēji tiek klasificēts atbilstoši pieredzei un kvalifikācijai. Pēc tam atbilstoši tai, tas piedalās sava līmeņa objektu būvniecībā. Jaunais Būvniecības likums Latvijā paredz ieviest līdzīgu sistēmu, kas vērtējams pozitīvi.»

Uz E. Purmaļa iebildumiem EM norāda, ka iespēju ienākt Latvijas tirgū citu ES dalībvalstu būvniecības uzņēmumiem paredz ES pamatprincipi. Līdzvērtīgi šādas tiesības ir attiecināmas arī uz Latvijas uzņēmējiem citās ES valstīs. Vērtējot Latvijā veiktos būvdarbus un izpildītājus, EM secinājusi, ka pamatā tos tomēr vietējie būvuzņēmēji.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Būvniecības apjomu dinamika

Lai arī būvniecības apjomi pēdējos gados strauji auguši, tie tomēr ir par 38% mazāki nekā pirms krīzes 2007. gadā un par 26% mazāki nekā 2006. gadā.
Būvniecības apjomi faktiskajās cenās ir sasnieguši pirmskrīzes līmeni.
2011. gadā būvniecības apjomi salīdzināmās cenās palielinājās par 11%, nākamajā gadā - par 14,6%. Pērn pirmajā pusgadā būvniecības apjomi bija par 6,9% lielāki nekā pirms gada.
Šogad 2. ceturksnī 35 no 700 jeb 5% no visām būvfirmām būvēja ārpus Latvijas. Līdzīgi ir arī iepriekšējos ceturkšņos.
Kā liecina Latvijas maksājumu bilances dati, pērn būvniecības eksports bija 69,1 miljons latu. Tas veidoja aptuveni 6,5% no kopējiem Latvijas uzņēmēju veiktajiem būvniecības apjomiem.
Pērn 64% no visa būvniecības eksporta bija saistīti galvenokārt ar ES valstīm. Uz jaunajām dalībvalstīm (17% no visa eksporta), Zviedriju (12%) un Lielbritāniju (7%). Ārpus ES - 27 valstīm tika eksportēti 36%, Krievijā - 3%.
Pērn, salīdzinot ar 2007. gadu, būvniecības eksports pieauga 2,5 reizes.
Avoti: EM un Centrālā statistikas pārvalde

ES nauda

Nozari ietekmē ES sniegtais līdzfinansējums. Būvnieki spriež, ka problemātisks varētu būt 2014. gads, kas ir jaunā ES fondu plānošanas perioda 2014-2020 sākums.
Pieredze rādot, ka pirmajā gadā tiek veikta līdzekļu plānošana, sadale, iepirkumu izsludināšana un objektu projektēšana. Būvdarbi tādēļ varētu sākties tikai 2015. gadā. EM gan prognozē, ka tāpēc 2014. gadā būvniecības apjomi nesamazināsies.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Apziņa nekad nemirst

Dvēseles pārdzimšana galu galā varētu būt realitāte, nevis tikai reliģiju propagandēts mīts cilvēku mierināšanai.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?