Lietuvas Enerģētikas ministrija pieprasa EK izmeklēt to, vai Gazprom ļaunprātīgi neizmanto savu ietekmi uz gāzes piegādi Lietuvai. Sūdzības mērķis esot «nodrošināt to, ka dabasgāzes piegādes noteikumi un nosacījumi Lietuvai tiek regulēti, vadoties tikai pēc ekonomiskiem apsvērumiem», Lietuvas nostāju citējusi ziņu aģentūra AFP. Lai to varētu īstenot, EK aicināta vērsties pie Krievijas gāzes koncerna, mudinot to noteikt viegli caurskatāmus, saprātīgus un nediskriminējošus nosacījumus.
Lietuvas nesaskaņas ar Gazprom aizsākās tad, kad lietuvieši nolēma īstenot 2009. gada martā pieņemto Eiropas Savienības (ES) energodirektīvu, kurā norādīts, ka gāzes cauruļvadu un elektrotīklu īpašnieki vienlaikus nedrīkst būt arī elektroenerģijas ražotāji un gāzes piegādātāji. Atbilstoši Lietuvas plānā paredzētajam Krievijai būtu jāatsakās no cauruļvadu pārvaldīšanas valstī, rakstījis Reuters.
Tas izraisīja plašu neapmierinātību Gazprom vadībā un, kā raksta ru.delfi.lt, bija iemesls tam, ka kompānija nolēma nesamazināt gāzes cenu Lietuvai. Jāpiebilst, ka decembrī tika nolemts gāzes cenu samazināt abām pārējām Baltijas valstīm. Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins Lietuvas plānus nosauca pat par laupīšanu, taču Lietuva uzstāj uz to, ka tagad nokļuvusi Krievijas šantāžas varā.
«Mūsuprāt, ekonomiskais un politiskais spiediens, ko izdara monopolistiskais gāzes piegādātājs, tiek veikts, lai apturētu Lietuvas gāzes sektora restrukturēšanu,» valsts enerģētikas ministra Arvīda Sekmoka teikto citējis Deutsche Presse-Agentur. Šādi kompānija mēģinot atturēt konkurentu ienākšanu tirgū.
Gazprom ir vienīgais dabasgāzes piegādātājs Lietuvai. Tam pieder 37% akciju Lietuvas gāzes kompānijā Lietuvos Dujos. Vācijas firmai E.ON Ruhrgas International pieder 39% akciju, taču pārējās pieder Lietuvas valstij.