Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Ļoti daudz emociju, bet ir arī labā ziņa

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija 2. jūlijā vērtēs vairāku politiķu iesniegumu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu atlaišanu. Paveroties ziņu aģentūru arhīvā, redzu, ka par šo tēmu izteikušies daudzi, bet ne jūsu asociācija.

Mēs arī neesam piedalījušies šīs «sazvērestības» organizēšanā. Asociācija uz ambrazūras nelīda.

«Sazvērestība» pēdiņās?

Protams. Asociācija ir gadiem ilgi regulāri un uzstājīgi darījusi savu darbu, informējot Saeimas komisiju par neatrisinātajām problēmām reklāmas tirgū, licenču regulējumā utt. Savukārt politiķu iesniegums acīmredzot saistīts ar to, ka problēmas objektīvi bija sakrājušās tādā apjomā, ka viņi sāka justies nekomfortabli. Tas tomēr ir, ja tā var teikt, rādītājs, ja uz komisijas sēdēm sāk nākt paši mediju īpašnieki un vadītāji...

Saprotiet pareizi - padome kā regulators ir nepaciešama, par to nav šaubu. Runa ir par to, ka šis, iespējams, ir pirmais gadījums atjaunotās Latvijas Republikas mediju vēsturē, kad parādās tas, ka regulators vienkārši nespēj pildīt savas funkcijas. To skaitā tāpēc, ka pašā padomē ir ļoti liels iekšējais konflikts.

Ja nu runājam par padomes «iekšpusi», kāpēc tiek prasīta visas padomes atlaišana? Cik esmu runājis ar trešā koalīcijas partnera, Nacionālās apvienības, cilvēkiem, tad viņus, pirmkārt, nesajūsmina veids, kādā iesniegums tapis, bet, otrkārt, viņi varētu atbalstīt padomes vadītāja Ainara Dimanta atlaišanu, bet ne jau visas padomes.

Tam varētu piekrist. Iespējams, patiešām būtu pareizāk vērtēt katru padomes locekli individuāli. Jo kā tad šis emocionālais vilnis sāka velties? Lielā mērā tāpēc, ka «uzsprāga» tieši radio nozare.

Respektīvi, jūsuprāt, vislielākā vaina gulstas uz Dimantu un Daini Mjartānu?

Precīzi.

Var, protams, ironizēt par to, ka politiķu vēršanās pret padomi tiek traktēta kā uzbrukums vārda brīvībai. Un tomēr - kā mazināt šādas bažas, jo neatkarīgi no to pamatotības nav labi, ja tādas pastāv (turklāt tās paudusi sabiedriskā radio vadība, Latvijas Žurnālistu asociācija, atsevišķi politiķi pašā koalīcijā)?

Tam nav nekāda sakara ar vārda brīvību. Parādiet man, kas konkrēti te apdraud vārda brīvību. Tas ir visērtāk - vienmēr atsaukties uz šo jēdzienu. Padomes gadījumā šādi arī ērti novērst uzmanību no pašu neizdarītajiem darbiem. Un vēl ir ļoti ērti visu laiku atsaukties uz «krievi nāk!». Jautājums: cik ilgi? Kādi «krievi», ja mēs paši netiekam ar savām lietām galā!

Drīz pēc iesnieguma par NEPLP atlaišanu parādījās ne tikai viegli prognozējami iebildumi no pašas padomes puses, bet arī vairāku juristu, piemēram, konstitucionālo tiesību eksperta Edgara Pastara, brīdinājumi, ka šāda atlaišana būtu riskanta no juridiskā viedokļa. Jūsu viedoklis?

Tas ir juristu jautājums, un var gadīties, ka mēģinājums kādu atlaist beidzas, kā saka, ar neko. Protams, notiekošajā ir sava daļa emociju. Tomēr ir arī labā ziņa. Proti, visa šī jezga, lai kā tā beigtos, vismaz - es ceru - beidzot sakustinās jautājumu par NEPLP pienākumu precīzāku definēšanu. Proti, lai gan asociācija arī par šo tēmu ir runājusi jau gadiem, jau kopš komisiju vadīja Ingrīda Circene (runa ir par 2004.-2005. gadu - M. Z.), līdz šim padomi skarošās izmaiņas likumdošanā ir bijušas vērstas uz to, lai palielinātu padomes pilnvaras, tiesības. Lielākas tiesības sodīt utt. Bet ne pienākumus, atbildību! Nozares, ja vēlaties, nodokļu maksātāju priekšā. Ko padome ir darījusi, lai, piemēram, novērstu interešu konfliktu, kad, no vienas puses, tā regulē nozari vispār, no otras puses, atbild par sabiedriskajiem medijiem?

Cik atceros sarunu ar Dimantu, viņš apgalvoja, ka darīts esot, neesot politiķu ieinteresētības.

To nevar saukt par darīšanu. Ja līdzdalība komisijas sēdēs ir kliegšana vai ķiķināšana, tad tas nav konstruktīvi. Nevar būt tāda attieksme: nepatīk - nerunāju. Es tā, piemēram, nevaru atļauties darīt - es eju un runāju ar politiķiem, pat ja neesmu par viņiem sajūsmā. Padomes vadītājs var. Gribu pieminēt, ka cerīgi skatos uz to, ko Kultūras ministrijas paspārnē mediju politikas izstrādē sācis darīt Roberts Putnis, bet jāņem vērā, ka tas vairāk ir tāds teorētiskais rāmis, līdz ar to bez adekvāti funkcionējošas padomes galā netiksim. Tāpēc neatkarīgi no Saeimas deputātu iesnieguma tālākā likteņa, manuprāt, nu ir sasniegts kritiskais punkts, lai padomes darbu radikāli uzlabotu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?