Mēru iecels Kremlis
Nedēļu pirms vēlēšanām nekāda īpaša rosība Maskavā nav manāma, tikai dažviet redzami politiķu reklāmas plakāti. Maskavas domē ir 35 deputātu vietas, kas ir diezgan maz priekš tik lielas pilsētas (10,5 miljoni iedzīvotāju). 2005.gada vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja VK saraksts, kas ieguva 28 vietas. Šoreiz cīņā par deputātu krēsliem iesaistījušās sešas partijas: VK ar J.Lužkovu priekšgalā, komunisti, Vladimira Žirinovska liberāldemokrāti, kreisā partija Taisnīgā Krievija, partija Krievijas patrioti un liberālā partija Jabloko.
Citas opozīcijas partijas, piemēram, kustība Solidaritāte, aicina Maskavas iedzīvotājus boikotēt vēlēšanas, jo tās nebūs brīvas un godīgas. Lai gan opozīcijas partijas nav populāras, aicinājumam boikotēt vēlēšanas varētu būt daudz piekritēju, jo maskavieši neizrāda īpašu interesi par vēlēšanām. Viss būtu citādi, ja Maskavas iedzīvotāji paši varētu ievēlēt galvaspilsētas mēru. Taču saskaņā ar tagadējo kārtību Maskavas mēru apstiprina pilsētas dome pēc Krievijas prezidenta ieteikuma. Faktiski tas nozīmē, ka Maskavas mēru izraudzīsies Kremlis.
Korupcijas perēklis
J.Lužkova pozīcijas pēdējā laikā tiek vērtētas kā diezgan nestabilas, jo klīst runas par viņa nomaiņu. Solidaritātes līderis Boriss Ņemcovs uzskata, ka tas būtu pamatots solis, jo tieši J.Lužkova laikā Maskavā uzplaukusi milzīga korupcija. «Ja jau prezidents paziņojis, ka jāsāk nesaudzīga cīņa pret korupciju, vislabāk būtu sākt ar Maskavu,» spriež B.Ņemcovs. Kopā ar ekonomistu Vladimiru Milovu viņš sagatavojis apjomīgu pētījumu par J.Lužkova valdīšanas laiku. Ziņojumā ir daudz faktu, kas liecina par plaukstošo korupciju un milzīgo plaisu starp bagātniekiem un trūcīgo slāni. J.Lužkova valdīšanas laikā Maskava kļuva par dārgāko pilsētu pasaulē; 10% bagātāko iedzīvotāju ir 42 reizes bagātāki par 10% trūcīgāko iedzīvotāju. Ceļu būve Maskavā izmaksā vairākas reizes dārgāk nekā Eiropas pilsētās.
Meklē aizvietotāju
Ziņojuma autori secina, ka viss Maskavas celtniecības bizness faktiski nonācis viena cilvēka rokās, un nevienam nav noslēpums, ka šis cilvēks ir J.Lužkova sieva Jeļena Baturina. «Ja tā nav korupcija, kas tad ir korupcija?» vaicā B.Ņemcovs. Viņa apgalvojumus J.Lužkovs nosaucis par «absolūtiem meliem» un draudējis iesūdzēt B.Ņemcovu tiesā.
Politikas analītiķi spriež, ka arī Kremlī palielinās neapmierinātība ar J.Lužkovu, jo ietekmīgi ļaudis gribētu atņem J.Lužkovam viņa ienesīgo posteni. «Lužkovs neierakstās Kremļa sistēmā. Tomēr viņš ir populārs Maskavā. Lai gan pret viņu ir daudz pretenziju, Maskava mainās uz labo pusi,» uzskata publicists Leonīds Radzihovskis. Pēc ekonomista V.Milova domām, Kremlis vienkārši vēl nav atradis J.Lužkova aizvietotāju. «Kad atradīs, jautājums atrisināsies pats no sevis.» Valdošā vara pagaidām izmanto J.Lužkova tēlu priekšvēlēšanu plakātos, tomēr skaidrs, ka Maskavas saimnieka liktenis ir Kremļa, nevis vēlētāju rokās.