Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Medikamentu skapītis - dārzā

Rietumeiropas dārzos līdzās košumaugiem un puķudobēm atgriežas arī ārstniecības augu dārziņi. Hronisko slimību pieaugums pēdējās desmitgadēs licis daudziem cilvēkiem lietot medikamentus, kas ne tikai ārstē, bet arī izraisa nopietnas blakusparādības. Modernā medicīna mūs diemžēl nav aizvedusi pie perfektas veselības. Tāpēc daudzi meklē risinājumu, atgriežoties pie dabas metodēm. Tās atzinusi arī Pasaules Veselības organizācija.

Botāniķis Džeimss Vons, grāmatas Audzē pats savas zāles autors, britu avīzē The Times uzsver: «Dārza dobes var veidot tā, lai tajās būtu atrodami dabas līdzekļi, kas palīdz pret ikdienišķām saslimšanām.» Daudzos ārstniecības augos ir tādas pašas aktīvās sastāvdaļas kā rūpnieciski ražotajās zālēs. Dž. Vons min - piemēram, lai gan mūsdienās aspirīns ir sintētisks, tas būtībā veidots no acetilsalicilskābes, kura atrodama vītolā, kā arī parastajā un krūmu spirejā. Morfīnu saturoši pretsāpju līdzekļi veidoti uz opija bāzes, kuru iegūst no magonēm. Pasaules Veselības organizācija aprēķinājusi, ka 80 procenti no pasaules iedzīvotājiem paļaujas uz augu medicīnu.

Džeimsa Vona dzimtas saknes meklējamas Malaizijā. Viņš uzskata - to, vai uzticamies dabas augiem, galvenokārt nosaka kultūra. «Kad Malaizijā sāka ienākt rietumu medicīna, to uzskatīja par noderīgu, tomēr tikai kā tradicionālās medicīnas papildinājumu. Tradicionālā malaiziešu medicīna neizzuda.

Savukārt Ziemeļeiropā industriālā revolūcija nozīmēja to, ka cilvēki pameta laukus, kaut viņiem bija bagātas zināšanas par augiem, un masveidā ieplūda pilsētās. Nomainoties dažām paaudzēm, šīs zināšanas ir zudušas.

Patiesībā augos atrodamās ārstnieciskās vielas veidojas tādā veidā, lai būtu viegli iegūstamas vidē, kur cilvēkiem nav ne daudz laika, ne naudas, norāda Dž.Vons. Kā ar pierādījumiem, ka šīs dabas vielas darbojas? Vai ir veiktas medicīniskas pārbaudes, lai noskaidrotu to ietekmi uz imūnsistēmu? Protams, tādu pētījumu nav, jo farmācijas kompāniju interesēs nav investēt dārgos izmeklējumos, kuri nenes peļņu. Vons ir piesardzīgs ar solījumiem, ka augi vieni paši var izārstēt. Bet viņš uzsver, ka augi satur vielas, kuru ārstnieciskais efekts ir pierādīts. Ķīmiskās vielas, kuras atrodamas augos, ir tikpat respektējamas, cik to līdzinieces mākslīgi sintezētajās zālēs. Tieši tāpēc ir iemesls pašus augus uzskatīt par zālēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Melisa jeb citronmētra. Garšaugs ar patīkamu smaržu, ko garšas pastiprināšanai var pielikt pie citas tējas. Piemīt nomierinošs efekts, piemēram, stresa laikā līdzēs pret bezmiegu un galvassāpēm. Tējai ievāc lapiņas.

Bez nosaukuma

Piparmētra. Piparmētru lapiņām ir daudzveidīga iedarbība. Izmanto kā garšas akcentu ikdienas tējās. Var palīdzēt, ja ir gremošanas traucējumi vai slikta dūša. Uzlabos sirdsdarbību.

Bez nosaukuma

Apinis. Augam ir nomierinoša iedarbība. Gatavoties sākušās apiņu drogas var iepildīt spilvenā - uzlabos miegu. Īpaši noderīgts šāds spilvens ir maziem bērniem, kurus moka sāpošs vēderiņš. Ieelpojot aromātu, sāpes rimsies.

Bez nosaukuma

Rudzupuķe (īstā zilā). Ziedi ir labs urīndzinējs. Noder, ja ir tūska. Lietojams arī nogurušām, iekaisušām acīm - no ziedu uzlējuma var gatavot rudzupuķu kompresi.

Bez nosaukuma

Raudene - garšaugs un ārstniecības augs. Parasti ievāc lapiņas, retāk - ziedus. Ja vāc kā drogu, tad ievāc ziedošus augu lakstus - galotnītes. Nomierinošs, atkrēpojošs, gremošanu veicinošs līdzeklis.

Bez nosaukuma

Tīruma kosa (nezāle). Izžāvēta ir labs urīndzinējs. Var mazināt sāļu izraisītas problēmas, locītavu sāpes. Jāatceras, ka kosas lakstu tēju var lietot tikai tad, ja ir veselas nieres.

Bez nosaukuma

Kliņģerīte. Var ievākt ziedu kurvīšus vai tikai oranžos mēlziediņus. Daudzveidīgs iedarbības efekts - žultsdzenoša iedarbība, lieto, ja ir gremošanas sistēmas traucējumi un pret iekaisumiem. Ziedu pulveris noderēs arī kā krāsviela ēdieniem.

Bez nosaukuma

Virza (nezāle). Svaigā veidā piegriež pie salātiem. Labs urīndzinējs, noņem tūsku un ir minerālvielu avots.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?