Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Mūrniece sāk tīrīšanu policijā

Uz dienesta izmeklēšanas laiku no amata atstādināti vairāki augsta ranga policijas darbinieki, tostarp specvienības Alfa komandieri, sāktas dienesta pārbaudes, un izsludināts pārtraukums jaunu policistu pieņemšanā darbā līdz brīdim, kad tiks izstrādāti labāki kritēriji viņu atlasei, - tāds ir «sausais atlikums» pēc Jēkabpils traģēdijas, kurā četri policisti - spēļu zāles aplaupītāji - nošāva un savainoja vairākus kolēģus.

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (Vienotība) un Valsts policijas (VP) vadītājs Artis Velšs trešdien pavēstīja, ka notikšot arī visu vairāk nekā 7000 policijas darbinieku psiholoģiskā izvērtēšana, kā arī tiks apkopota informācija par papilddarbiem, kuros policisti strādā no dienesta brīvajā laikā, lai noskaidrotu, vai tie nerada korupcijas vai interešu konflikta riskus. Likvidētās Policijas akadēmijas (PA) rektore un policijas ģenerāle Ārija Meikališa gan Dienai norādīja: kamēr vien saglabāsies pašreizējā policistu izglītības sistēma, uz uzlabojumiem cerēt nevar. Latvijas Drošības biznesa asociācijas (LDBA) prezidents Jānis Zeps ir pārliecināts, ka policistu papilddarbi, sevišķi lauku reģionos, ir liels pluss drošībai un riskus nevarot radīt.

Testi ir iespējami

Pirmais solis, kas jāveic visiem policistiem, ir studijas VP koledžā. Tās direktors Aigars Evardsons stāsta, ka, stājoties koledžā, pretendentiem jāiziet psiholoģiskais tests un to neiztur aptuveni 10% visu studēt gribētāju. Viņš piebilst: kad koledžā mācījās vismaz viens no brāļiem Hristoforidi, kuri iesaistīti Jēkabpils laupīšanā, šāds tests vēl neesot bijis ieviests. «Būtu lietderīgi izskatīt, vai katru gadu jebkuram dienējošajam nevajadzētu iziet psiholoģiskās gatavības testu, jo jebkura persona, kas saskaras ar noziedzīgo vidi, mainās,» viņš norāda. «VP ir izstrādāta metodika, ir speciālisti. Viena gada vai pusgada laikā, aizpildot veidlapas un apstrādājot tās datorizēti, ir iespējams konstatēt, kādas ir atsevišķo personu problēmas. Tas ir darba organizācijas jautājums.»

Koledžā policisti studē dažādos līmeņos: ir arodizglītības līmenis cilvēkiem, kuri sāk darbu policijā, ir arī pirmā līmeņa augstākās izglītības programma cilvēkiem, kuri grib kļūt par virsniekiem, kā arī dažādi īsāki profesionālās pilnveidošanās kursi. Kopumā gadā tiekot izglītoti vidēji 7500 cilvēku. «Vienkāršā valodā - [šeit studē] gan cilvēki, kuri grib strādāt uz ielas, gan cilvēki, kuriem ir ļoti labs prāts un iespējas nākotnē gan izmeklēt lietas, gan strādāt vadošos amatos,» Aigars Evardsons uzsvēra.

Ļoti kritiska pret pašreizējo policistu izglītības sistēmu ir Ā. Meikališa, kura norāda, ka kopš PA likvidēšanas cilvēkam, kurš grib strādāt par policistu, noteikti «jāiet cauri profskolai», tas noved pie tā, ka visi «spīdošie un gudrie kadri» aiziet studēt universitātēs un kļūst par advokātiem, prokuroriem un tiesnešiem, bet policijai paliek vājais atlikums. «Piemēram, ja jūs gribētu mācīties par ārstu, jūs pabeigtu vidusskolu un ietu to darīt, bet, ja jums pateiktu, ka vispirms gads jāmācās par sanitāru, pēc tam divi gadi par medmāsu, pēc tam vēl jāpastrādā un tikai tad varat studēt par ārstu, - kurš kontingents tad to darītu? Tur jau tā sāls, ka citu sistēmu vajag.»

Ā. Meikališai šķiet neizprotama pašreizējā policijas kadru politika: «Ir attieksme, ka cilvēkus ar izglītību nedrīkst likt amatos. Viņiem nav izaugsmes, un, kad viņi, beiguši akadēmiju ar spīdošām zināšanām, aiziet strādāt un viņus komandē ne tik gudrs cilvēks, tas laikam jau nav patīkami. Policijas kvalitātes celšana ir jāsāk no augšas. Tiem, kas pieņem reformas, pašiem ir jābūt juridiski augsti izglītotiem. Neprofesionālisms noved pie tā, kur šodien esam.»

Papildu darbs netraucējot

Apsardzē pārsvarā neejot strādāt virsnieki, bet gan policisti no dežūrdaļām, kuru darba režīms to atļauj. LDBA prezidents J. Zeps aizrāda, ka jau tagad policists bez priekšnieku atļaujas un izvērtējuma papilddarbos strādāt nevar, tāpēc interešu konflikta riskiem nevajadzētu būt. «Lauku rajonos tas pat ir liels pluss drošībai, jo VP dežūrdienesti nevar paspēt aizbraukt uz notikuma vietu, bet, ja iecirkņa inspektors nedēļas nogalē strādā papildu darbā apsardzē un aizbrauc uz izsaukumu, un redz, ka ir kāds likumpārkāpums, viņš uzreiz atkal var kļūt par policistu un izdarīt visu, ko nevar apsargs,» norāda J. Zeps.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Policistu izglītība

Pirmā un otrā līmeņa augstākā izglītība Valsts policijā ir 3995 amatpersonām - 57% no kopējā skaita.

690 VP amatpersonu turpina izglītību kādā no augstākajām mācību iestādēm.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?