Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +8 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 16. oktobris
Daiga, Dinija, Dinārs

NATO pielāgojas jaunai pasaules kārtībai

Nedēļas nogalē Portugāles galvaspilsētā Lisabonā notiekošais NATO samits Latvijai būs īpašs - tajā tiks apstiprināta jaunākā stratēģiskā koncepcija, kuras izstrādāšanā mums pirmo reizi kopš uzņemšanas Ziemeļatlantijas aliansē pašiem bijusi iespēja piedalīties. Septītais lielais dokuments organizācijas 61 gadu ilgajā mūžā paredz vairāk koncentrēties uz tādiem jaunajiem globālajiem draudiem kā terorisms un kiberuzbrukumi.

Kopš iepriekšējās stratēģijas pieņemšanas pagājuši 11 gadi, un šajā laikā pasaules kārtība ir dramatiski mainījusies. 1999. gadā, kad tapa iepriekšējais dokuments, vēl nebija izklīduši sadrupinātā Berlīnes mūra putekļi, un NATO uzmanīgi vēroja, ar ko tai būs pa ceļam. Taču 2001. gada 11. septembra terora akti brutāli izmanīja ainu, padarot islāma radikāļus par galveno draudu. Nu vairs nebija tik svarīgi valsts apmēri, cik agresīvu ļaužu kopas ļauni nodomi.

Līdz šim valstīm bijis ārkārtīgi grūti izlemt, kad lokāli pārinodarījumi ir pietiekami nopietni, lai lūgtu alianses partneru palīdzību. Lielākoties dalībvalstis pašas tikušas galā gan pēc terora aktiem, gan datorsistēmu «nobrucināšanas» gadījumos. Jaunajā koncepcijā šie jautājumi būšot precizēti, vēsta žurnāls The Economist.

Jaunie apmierināti

Koncepcijā uzmanība atvēlēta tādām tēmām kā miera misija «teroristu perēklī» Afganistānā, reakcija uz Irānas kodolprogrammas plāniem, kā arī attiecību pārveidošana ar neseno ienaidnieku Krieviju, kas sarūpēja saspīlējumu, iebrūkot Gruzijā.

«Šai stratēģijai būs jātiek galā ar bailēm, kas pastāv Austrumeiropā attiecībā pirmām kārtām pret Krieviju,» Deutsche Welle ziņu portālam uz jauno dalībvalstu aizdomām par lielā kaimiņa tieksmēm norāda Ženēvas Drošības politikas centra direktors Freds Tanners.

Austrumeiropieši par dokumentu izsakās atzinīgi. «Šodien mēs jau varam teikt, ka NATO jaunā stratēģiskā koncepcija lielā mērā atbilst Polijas vēlmēm un stratēģiskajām vajadzībām,» pēc apspriedes ar saviem ministriem aģentūrai Reuters pavēstīja Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis. Poļi neslēpj, ka ar aizdomām raugās uz Krievijas ambīcijām bijušajā PSRS ietekmes zonā, un pēc kara ar Gruziju šīs bažas pastiprinājušās.

«Šis ir labs dokuments, kas piešķir nepieciešamo svaru Vašingtonas līguma 5. punktam, kas izšķir alianses pozīciju pasaulē,» vērtēja prezidents. Jāpiebilst, ka bijušais Polijas aizsardzības ministrs Adams Daniels Rotfelds bija iesaistīts dokumenta veidotāju grupā.

Ar mazāku budžetu

Analītiķi prognozē, ka stratēģijas koncepciju nebūšot grūti apstiprināt, jo jau izstrādes stadijā ir novērstas lielākās domstarpības un tagad tikai atlicis dokumentu formāli parakstīt. Nelieli strīdi varētu būt vienīgi par tādu jautājumu kā kodolieroču izvietošana.

NATO ir apņēmības pilna turpināt pretraķešu sistēmas būvēšanu, tādējādi pārliecinot dalībvalstu iedzīvotājus, ka alianse var viņus aizstāvēt. NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens lēš, ka kopējām izmaksām desmit gados nevajadzētu pārsniegt 300 miljonus ASV dolāru. Viņam ir arī labs arguments Maskavas nomierināšanai - aizsardzības sistēma tiekot būvēta, lai pasargātu rietumus no Irānas agresijas.

NATO arī būs jāparūpējas par savu ietekmi pasaulē, jo finanšu krīzes dēļ daudzās valstīs aizsardzības budžets ir samazināts.

«Ja ir runa par militāro ekipējumu, valstīm jāspecializējas. Taču turpinās dublēšanās. Tas nozīmē mazāku efektivitāti un lielākas izmaksas,» sarunā ar laikrakstu New York Times uz NATO dalībvalstu pieļautajām kļūdām norāda Nīderlandes Starptautisko attiecību institūta militārais eksperts Kess Homans. Viņš iesaka ļoti strikti noteikt katras dalībnieces «amatu», atgādinot, ka efektīvu reformu rezultātā ar mazākiem līdzekļiem var panākt daudz vairāk, ja vien tie tiek prasmīgi izlietoti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Pirmā koncepcija tika pieņemta neilgi pēc Otrā pasaules kara - 1950. gada 6. janvārī, kad starptautiskajās attiecībās bija jaušama spriedze starp Austrumiem un Rietumiem. Dokumentā bija ietverti alianses vispārējie stratēģiskie principi, un par prioritāti tika izvirzīta konfliktu novēršana. Bruņots trieciens tika pieļauts tikai kā atbilde uz uzbrukumu.

Otrā koncepcija nāca pavisam drīz - 1952. gada 3. decembrī, jo ainu pasaulē pamainīja Korejas karš. Tas pamudināja NATO izveidot centralizēti komandētus vienotus militārus spēkus. Koncepcijā bija noteikts «nodrošināt NATO teritorijas aizsardzību un iznīcināt PSRS un tās satelītu vēlmi un spējas uzsākt karu». Lai nogādātu savu armiju pēc iespējas tālāk austrumos, tika pieņemts lēmums uzaicināt aliansē Rietumvāciju.

Trešā koncepcija saules gaismu gala versijā ieraudzīja 1957. gada 23. maijā un bija pirmā, kas paredzēja «masīvās atbildes» principu. Tomēr jau pavisam drīz pasaule piedzīvoja vairākus notikumus, kas apšaubīja šī principa dzīvotspēju. Eiropieši šaubījās, ka ASV vēlēsies apdraudēt sevi un iesaistīties karā, ja PSRS uzbruks kādai vecās pasaules zemei.

Ceturtā koncepcija tika pieņemta 1967. gada 12. decembrī pēc tam, kad Francija izstājās no NATO integrētās militārās struktūras. Tajā identificēja trīs militārās atbildes principus.

Pirmā neslepenā koncepcija tika pieņemta drīz pēc Berlīnes mūra krišanas 1991. gada novembrī. Nebija vērsta uz konfrontāciju, paredzēja uzlabot drošības situāciju Eiropā. Noteica, ka kodolieroču izmantošanas draudi jāsamazina līdz minimumam.

Otrā neslepenā koncepcija tika pieņemta Kosovas krīzes laikā 1999. gadā un paredzēja uzlabot vienoto aizsardzību, mieru un stabilitāti Eiroatlantiskajā reģionā. To pavadīja stratēģiskās vadlīnijas, kas ir slepens dokuments.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?