«Apzinīgākie intuitīvi vēršas pašvaldībā ar vēlmi noskaidrot, kādi normatīvie akti jāņem vērā. Diemžēl, jāsaka - tādu nav. Vienīgais, ko varam darīt - ieteikt izlasīt higiēnas prasības pirmsskolas izglītības iestādēm, kuras būtiski ievērot arī šādās vietās, jo to vadītāji ir atbildīgi par mazuļu drošību un veselību,» atklāj Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla. Veselības inspekcijā norāda - Labklājības ministrija esot sagatavojusi higiēnas prasības bērnu pieskatīšanas centros, un ir cerības, ka šogad tos varētu arī apstiprināt.
Nav prasību, kas jāievēro, nevar pārmest, ka kaut ko pārkāpj, izņemot nereģistrētu uzņēmējdarbību. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta vadītāja Inga Millere gan piebilst, ka visa atbildība par bērniem to pieskatīšanas laikā - vienalga, rotaļu centrā, bērnudārzā vai dzīvoklī - gulstas uz pieskatītāju. Taču, ja legālā rotaļu centrā vai bērnudārzā ir tiesiski regulētas vecāku un iestādes attiecības, tad tādā dzīvoklī nekādi līgumi par bērnu pieskatīšanu netiek slēgti.
I. Millere piebilst, ka bezizejas situācijā nonākuši vecāki uz šādiem pakalpojumiem raugās nekritiski un līdz ar to iekrīt, lai gan no vecākiem sūdzības par problēmām šādās pieskatīšanas vietās nav saņemtas. Parasti sūdzoties kaimiņi, kuriem traucē kņada vai viņiem šķiet, ka mazie nav pietiekami pieskatīti. «Nesen devāmies uz vienu šādu vietu Pārdaugavā un, konstatējot, ka bērni tiešām nav pietiekami pieskatīti, zvanījām vecākiem,» stāsta I. Millere.
«Vecākiem vispirms būtu jāsaprot, ko tad viņi savam bērnam grib nodrošināt un attiecīgi kādu pakalpojumu vēlas saņemt - pieskatīšanu vai sistemātisku mērķtiecīgu izglītošanos, un jāsaprot, kur viņš savu bērnu sūta,» uzsver Jānis Mihailovs, Izglītības kvalitātes valsts dienesta Licencēšanas un reģistru departamenta direktora vietnieks: «Bijuši gadījumi, kad vecāki ved bērnu uz kādu rotaļu centru, domājot, ka tas ir bērnudārzs un sagaidot, ka bērns tur apgūs arī jaunas iemaņas, mācīsies, taču vēlāk atklāj, ka vēlamo pakalpojumu nesaņem. Vecākiem jāatceras, ka šie centri pēc būtības ir tikai īslaicīgs pakalpojums, kas nevar pilnībā aizvietot izglītošanos pirmsskolas iestādē.
Mihailovs uzsver, ka vistrakākais ir šie dzīvokļi, kur pieskatītāja atbildība ir ļoti nosacīta. «Kāpēc viņiem nodarboties ar dažādu dokumentu kārtošanu, maksāt nodokļus, ja to visu var apiet. Savukārt vecākiem bieži vien visu nosaka cena,» saka Mihailovs, bet Iveta Nagla ir pārliecināta, ka Rīgas domes piešķirtais līdzfinansējums bērniem, kuri apmeklē privāto dārziņu, palīdzēs atrisināt problēmu ar bērnu uzticēšanu apšaubāmām pieskatīšanas vietām.