Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Nebūtu jātiesājas, maksātu fonds

Iedomāsimies situāciju - kāda pacienta veselībai vai dzīvībai ārstēšanās laikā ir nodarīts kaitējums, un to apliecina ekspertīzes slēdziens. Taču viņam nav jātērē liela nauda, nervi un laiks, algojot juristu, vācot dokumentus, izejot trīspakāpju tiesu sistēmu vairāku gadu laikā, kā tas ir tagad. Viņš pavisam vienkāršā ceļā varētu saņemt atlīdzību par kaitējumu.

«Viņš tikai aizpildīs maksimāli vienkāršā veidā veidlapu un iesniegs Ārstniecības riska fondā. Un fonds izmaksās naudu,» par ieceri stāsta Daina Mūrmane-Umbraško, Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietniece. Pacientu tiesību likumā jau ierakstīts, ka šim fondam jāsāk darboties nākamā gada sākumā, atlīdzības jāizmaksā no jūlija. VM jau sākusi darbu pie MK noteikumiem. Tiesa, fonda ieviešana nozīmētu papildu līdzekļus no valsts budžeta.

Saeima šāda fonda izveidi 2009. gadā atbalstīja kā labāko no risinājumiem. «Ja ir konstatēts kaitējums, pacients šobrīd sev vēlamo, uzskatāmo naudas kompensāciju var piedzīt tikai civilprocesa kārtībā. Tā ir diezgan smagnēja procedūra - uz tiesu dodas pacients ar saviem juristiem, ārstniecības iestāde ar saviem juristiem, tur ir sacensību princips,» saka D. Mūrmane-Umbraško. Ārstniecības riska fonda ieviešana nozīmētu krietni draudzīgāku kārtību pacientam, turklāt tas neizslēgtu arī vēršanos tiesā. No fonda pacients varētu saņemt atlīdzību par viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu, bet ne vairāk kā 100 000 latu. Par morālo kaitējumu - ne vairāk kā 5000 latu. Šāda kārtība jau ir Skandināvijā, stāsta VM pārstāve.

Pacientu tiesību likumā rakstīts, ka Ārstniecības riska fonda līdzekļus veido ārstniecības riska maksājumi fondā, tos iemaksātu ārstniecības iestādes ik gadu. Cik lielas būtu iemaksas, vēl nav zināms. Stradiņa slimnīcas medicīnas direktore Anita Kalēja par fonda ideju gan saka: «Uzskatu, ka fonda līdzekļi būtu izmantojami pacientu turpmākās ārstēšanās daļējai apmaksāšanai gadījumos, kad atzīta kļūda, kuras rezultāts ir kaitējums pacientam - ķermeņa anatomijas vai funkcijas paliekošs vai pārejošs apdraudējums vai kaitīga ietekme, ko tā izraisījusi, nevis kompensācijai par notikušo.»

Administratīvais sods, ko ārstam par pārkāpumu pacienta ārstēšanā piemēro Veselības inspekcija un kas «dzēšas» gada laikā, pacientam nav kompensācija un bieži nav arī gandarījums. Mediķi pēc administratīvā soda saņemšanas bieži vien turpina turpat strādāt. «Tas ir vispārīgs tiesību princips, ka ikvienam ir tiesības saņemt taisnīgu atlīdzinājumu, ja kāds cits ir viņa tiesības aizskāris, jo īpaši, ja nodarīts kaitējums. Teorētiski mums ir šie ceļi, taču, lai reāli tos varētu iziet, ir tik daudz un dažādu šķēršļu procesā, ka sasniegt pozitīvu rezultātu - atlīdzinājumu -, ir ļoti grūti,» stāsta Solvita Olsena, tiesību zinātņu doktore. Viņa savā praksē redzējusi vairākus neprofesionālus tiesas spriedumus. Tādēļ arī vairākas lietas pacientiem beigušās «ar nulli». Piemēram, tā bija kādas viņas klientes lietā, kurai Rīgā slimnīcā 2002. gadā mediķi operācijas laikā vēderā atstājuši tamponu. «Uzņēmumi liecināja par lielu kapsulu vēdera dobumā. Pēc tam sekoja otra operācija,» atceras S. Olsena. Taču lieta zaudēta, jo tiesa uzskatījusi, ka trūkst pierādījumu.

Līdzīgs ir arī kāds medijos jau atspoguļots gadījums, kad Ventspils slimnīcā 2007. gadā nomira divgadīga meitene. Bērnam, kurš slimnīcā nonāca ar nelielu apdegumu - apsārtumu -, mediķi ievadīja nevis fizioloģisko šķīdumu, bet desmitreiz lielākas koncentrācijas sāls šķīdumu, kas burtiski izdedzināja bērnam smadzenes, stāsta advokāts Ronalds Rožkalns. «Veselības inspekcija sākotnējā atzinumā nekonstatēja nevienu kļūdu. Kad mēs ar vecākiem apstrīdējām, inspekcijas toreizējā vadītāja atcēla atzinumu un lika sastādīt jaunu, un konstatēja virkni pārkāpumu,» stāsta advokāts. Kriminālprocesā pirmās instances tiesa attaisnoja apsūdzētos mediķus. «Kriminālprocesā specifiskā lieta - ir jābūt pierādījumiem, jābūt pudelei, lai arī te ir acīmredzami skaidrs, ka bērns nevarēja iet bojā no normālas koncentrācijas šķīduma,» saka advokāts.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?