Eksperti norādījuši, ka Baltā nama saimnieka atteikšanās doties uz Maskavu ir ilgi krāta aizvainojuma kulminācija un Krievijas lēmums piešķirt patvērumu ASV valdības slepeninformācijas noplūdinātājam Edvardam Snoudenam bijis tikai «ķirsītis uz kūkas», lai saprastu, ka principiāli atšķirīgo uzskatu dēļ abām pusēm nemaz nav par ko runāt.
Restarta politikas noriets
Lēmums atcelt tikšanos «formāli iezīmējis prezidenta Obamas restartēšanas politikas beigas», laikrakstam The Los Angeles Times apgalvoja Maskavas Kārnegī centra vadītājs Dmitrijs Treņins.
Lai gan Baltais nams neslēpa, ka Krievijas «sarūgtinošais lēmums» piešķirt patvērumu Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) bijušajam analītiķim E. Snoudenam tika ņemts vērā, spriežot par tikšanos ar V. Putinu, tas nebūt nav galvenais iemesls, kādēļ pirmo reizi desmitiem gadu laikā kāds ASV prezidents atcēlis plānoto samitu. Tas ir neatrisināto domstarpību galarezultāts, atbilde uz gadiem ilgām provokācijām no Krievijas puses, uzsver izdevums Forbes.
Viens no lielākajiem domstarpību iemesliem pašlaik ir ieilgušais konflikts Sīrijā, kuras autoritārā režīma vadītājs Bašārs el Asads ir ciešs V. Putina sabiedrotais. Turpretim ASV nosoda B. el Asadu un nostājušās opozicionāru pusē.
Konfliktā, kas aizsākās 2011. gadā, miruši jau aptuveni 100 000 cilvēku. Arī jūlija sākumā ASV valsts sekretārs Džons Kerijs un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs apzinīgi runāja, ka jārīko starptautiska konference un jāpanāk pagaidu valdības izveide Sīrijā, tajā pašā laikā Krievija B. el Asada režīmam piegādāja kārtējo ieroču kravu.
Karsti strīdi valda arī jautājumā par ASV iecerēto pretraķešu aizsardzības vairogu Eiropas pierobežā, ko kā apdraudējumu uztver Krievija.
Sāpīgs punkts ir cilvēktiesības. Amerikāņi pārmet Krievijai, ka tā apspiež V. Putina kritiķus un iegrožo nevalstisko organizāciju darbu. ASV paudušas bažas par virkni pretrunīgi vērtētiem likumiem, piemēram, «homoseksuālisma propagandas aizliegumu». Krievija šomēnes pat mudināja sportistus, kas plāno doties uz 2014. gada olimpiskajām spēlēm Sočos, nepiemirst, ka Krievijā par pieņemamām uzskatāmas seksuālas attiecības tikai starp sievieti un vīrieti.
Tikmēr Krievijas amatpersonas B. Obamas atteikumu atsakās skatīt plašākā kontekstā un saista to ar E. Snoudenam piešķirto patvērumu. «Lēmums neapšaubāmi saistīts ar situāciju ap ASV izlūkošanas pārvaldes bijušo darbinieku Snoudenu, un šajā situācijā neesam vainojami mēs,» raidsabiedrība BBC citēja V. Putina padomnieku ārpolitikas jautājumos Juriju Ušakovu, kurš ASV kritizēja par nevēlēšanos slēgt savstarpējo izdošanas līgumu.
Aukstā kara domāšana
Republikāņi B. Obamam nereti pārmetuši pārāk labvēlīgu attieksmi pret Krieviju, turklāt pēdējā laikā arvien skaļāk izskanējuši aicinājumi atteikties doties uz tikšanos ar V. Putinu vai pat boikotēt Soču olimpiskās spēles.
ASV prezidents šonedēļ, viesojoties telekanāla NBC šovā The Tonight Show, pārmeta Krievijai «aukstā kara laika domāšanu». Pat aukstā kara saspīlējuma laikā ASV uzturēja kontaktus ar toreizējo Padomju Savienību.
Arī šoreiz kontakts netiks pārrauts, taču iezīmēta pauze prezidentu sarunās. Jau šajā piektdienā Vašingtonā ASV valsts sekretārs Dž. Kerijs un aizsardzības ministrs Čaks Heigels tiksies ar Krievijas kolēģiem S. Lavrovu un Sergeju Šoigu.
Turklāt B. Obama solījis septembrī ierasties Sanktpēterburgā uz G20 samitu, taču pirms tam iecerētā V. Putina apciemojuma laikā Baltā nama saimnieks tagad apņēmies viesoties Zviedrijā.
Pienācis laiks atzīt, ka ASV vairs nešķiet svarīgi uzlabot attiecības ar Krieviju, analītiķi norādījuši izdevumam Politico. Turklāt simboliskā sarkanā poga ar krievu valodā kļūdaino uzrakstu, ko 2009. gadā ASV uzdāvināja Krievijai, izrādījusies liktenīga. Tajā vārds «restartēt» krievu valodā attēlots kā «peregruzka», kas nozīmē ko citu, proti, pārslodzi.