Valsts programmu ietekme
Tirdzniecības ministrijas izplatītie dati rāda, ka šā gada trešajā ceturksnī iekšzemes kopprodukta pieaugums bijis 3,5% salīdzinājumā ar iepriekšējo kvartālu. Tas ir labākais rādītājs pēdējo divu gadu laikā. Augšupejoša līkne nozīmē, ka recesija oficiāli ir beigusies, taču tā gluži nav.
Daudzi eksperti uzskata, ka labvēlīgie dati panākti, pateicoties ASV valdības stimulēšanas programmai, kas veicināja automašīnu un nekustamā īpašuma iegādi. Taču realitātē aina esot bēdīgāka, un par to liecinot nemitīgi pieaugošā bezdarbnieku jūra un grūtības uzņēmumiem saņemt bankā kredītu. Septembrī bez darba palikušo cilvēku skaits sasniedza 13% no visiem darbaspējīgajiem. Tas pasaules lielākajai ekonomikai ir iespaidīgs skaitlis, jo pabalsts jāmaksā nepilniem sešiem miljoniem cilvēku, vēsta avīze Wall Street Journal.
«Ir labi, ka ekonomika atkal aug. Taču mēs nedomājam, ka šī izaugsme ir ilgtspējīga, jo to izkropļojusi stimulēšanas programma. Svarīgākais uzdevums ir panākt organisku izaugsmi - tādu, ko nebūtu veicinājuši fiskālie steroīdi,» IHS Global Insight ekonomists Braiens Betuns aģentūrai AP norāda uz ārēji iepriecinošo datu mākslīgi uzpumpētajiem pamatiem.
Par valdības programmas ietekmi liecina tas, ka šā gada trešajā ceturksnī reģistrēts lielākais rūpniecības preču pārdošanas apjoma pieaugums kopš 2001.gada nogales, ziņo aģentūra Reuters. Lielo pirkumu sadaļu «augšup pavilka» auto tirdzniecība. ASV valdība atmaksāja 4500 dolāru katram, kurš savu veco, degvielu rijošo automašīnu nomainīja pret jaunu spēkratu. Turīgākie iedzīvotāji labprāt izmantoja šādu iespēju.
Darbvietas neatjaunos
Tomēr nākamajos šā gada mēnešos tik apjomīga naudas tērēšana neesot gaidāma, jo 787 miljardu ASV dolāru stimulēšanas programmas un nodokļu atlaižu kulminācija jau ir aiz muguras. Nacionālā biznesa ekonomikas asociācija izplatījusi prognozi, ka nākamajā kvartālā kopprodukta pieaugums būs ap 2,4%, bet nākamā gada pirmajos trijos mēnešos - ap 2,5%.
Tā kā darbvietu likvidēšana turpinās un strādājošajiem joprojām tiek apcirptas algas, ekonomisti paredz, ka pat Ziemassvētku sezonā ASV līderiem būs jānopūlas vaiga sviedros, lai nosargātu ekonomisko augšupeju. Par nākotni norūpējušies cilvēki diez vai tērēsies dārgām dāvanām, tādēļ naudas plūsma varētu apsīkt.
Pavisam šogad ASV likvidēti gandrīz divi miljoni darbvietu, un tirgus analītiķi drūmi raugās arī nākotnē. Ne tikai tāpēc, ka šogad savas mantas no birojiem būs jāiznes vairākiem desmitiem tūkstošu cilvēku, bet arī tāpēc, ka liela daļa no likvidētajiem posteņiem pāris tuvākajos gados netikšot atjaunoti. Daļa ražotāju Ziemeļamerikā likvidētās darbvietas pārcēluši uz lētākām valstīm, bet citiem būs vajadzīgs laiks, lai atjaunotu tirdzniecības apjomus un pieņemtu jaunus darbiniekus.