Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Par kvalitāti varēšot saņemt «burkānu»

Valsts finansējums augstskolas attīstībai būs atkarīgs no rezultātiem. Tā Augstākās izglītības padomes priekšsēdis Jānis Vētra raksturo jauno augstākās izglītības finansēšanas modeli, kas jau ieguvis noteiktas aprises. Pašlaik izkristalizējušies pieci kvalitātes kritēriji, un augstskolas, kuras tos izpildīs, varētu saņemt lielāku finansējumu nekā tās, kurām kritēriji izrādīsies nepārkāpjami. Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) Dienai norādīja, ka jauno modeli varētu ieviest no 2012. gada un arī tad tikai ar nosacījumu, ka valsts finansējums augstākajai izglītībai tiek palielināts.

Ideju mainīt augstākās izglītības finansēšanas principu, lai turpmāk nauda «sekotu» kvalitātei, aktīvi aizstāvēja Latvijas Studentu apvienība (LSA), vēlāk uz rezultātiem balstītu finansēšanas modeli IZM izstrādāt uzdeva valdība. IZM Augstākās izglītības departamenta direktore Gita Rēvalde stāsta, ka uz rezultātiem balstīts finansēšanas modelis kļūstot aizvien populārāks arī citviet pasaulē, nomainot tos modeļus, kur augstskolu saņemtais finansējums atkarīgs no uzņemto studentu skaita. Darba grupā esot izvirzīti deviņi kvalitātes kritēriji, no tiem pašreizējā variantā izkristalizējušies pieci: starptautiski citējamu publikāciju skaits uz vienu mācībspēku, ārvalstu studentu īpatsvars, finansējuma no starptautiskajiem avotiem īpatsvars augstskolas kopējā finansējumā, administratīvā personāla atalgojuma īpatsvars no augstskolas atalgojuma kopsummas, kā arī augstskolas pilna laika studiju absolventu skaits esošajā akadēmiskajā gadā pret esošā gada studējošo kopskaitu. LSA vadītājs Edvards Ratnieks stāsta, ka sākotnēji modelī parādījušies «daudzi emocionāli kvalitātes kritēriji», piemēram, noteikts, ka mācībspēku vidējam vecumam jābūt 30-40 gadiem. Pašreizējā modelī tas vairs neparādās. Pazudusi arī prasība, ka noteiktai daļai mācībspēku jābūt ar doktora grādu, kā arī prasība pēc noteikta vietējo uzņēmēju finansējuma īpatsvara augstskolas budžetā un starpaugstskolu sadarbības programmu īpatsvara. G. Rēvalde gan norāda, ka kritērijus laika gaitā plānots vēl papildināt. Arī privātajām augstskolām tikšot dota iespēja iesaistīties konkurences cīņā par šo finansējumu ar valsts augstskolām.

J. Vētra uzskata, ka iekļauti visi svarīgākie kritēriji, kurus ir iespējams pārbaudīt. Viņaprāt, būtu svarīgi analizēt arī augstskolas «produktu», piemēram, absolventu nodarbinātību un pētniecības kvalitāti, piemēram, tās orientāciju uz inovācijām un ietekmi uz tautsaimniecību. Tomēr pagaidām neesot datu par augstskolu sasniegumiem šajos rādītājos. LU rektors Mārcis Auziņš norāda, ka kritēriji ir «skaisti», tomēr svarīgs ir jautājums, kā tos mērīt un kad modelis tiks ieviests. Viņš ir skeptisks pret IZM uzstādījumu to ieviest tikai tad, kad pietiks naudas, - ja ir spiedīga finanšu situācija, jautājums jārisina uzreiz, nevis jāatstāj uz labākiem laikiem.

Plānotais augstākās izglītības finansēšanas modelis nozīmē, ka lielākā daļa augstskolu finansējuma joprojām būtu stabils finansējums no valsts, savukārt uz rezultātiem orientētā finansējuma daļa būtu mainīga. G. Rēvalde stāsta, ka mainīgā daļa varētu veidot 5-10% no esošā augstskolu bāzes finansējuma, savukārt J. Vētra uzskata, ka šai daļai esot jābūt 10-15%. Visu augstskolu finansējuma apjomu rezultatīvie rādītāji nevar ietekmēt, jo tad sabruktu visa augstākās izglītības sistēma, skaidro J. Vētra.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?