Ja audzēju iespējams izoperēt, tiks ieteikta ķirurģiska ārstēšana. Tas gan ir atkarīgs no audzēja lokalizācijas, lieluma, izplatības uz citiem orgāniem. Tiek pielietota arī paliatīva operācija, kad, piemēram, visu audzēju nevar noņemt, bet tikai daļu, kas traucē vai sagādā diskomfortu dzīvniekam un saimniekam. Paliatīvā ķirurģija nepaildzinās dzīvi, bet uzlabos dzīves kvalitāti.
Viens no piemēriem ir ļaundabīgs kaulu audzējs kājā - osteosarkoma, kad tiek ieteikta kājas amputācija. Tas nenovērš audzēja attīstību, bet novērš sāpes, ko audzējs rada.
Mūsdienās dzīvniekiem tiek veikta arī ķīmijterapija un apstarošana. Šīs metodes tiek ieteiktas gadījumos, kad audzējs nav operējams, vai kā papildu terapija pēc operācijas. Latvijā dzīvnieka apstarošana nav pieejama, bet ķīmijterapija gan tiek izmantota. Dzīvnieki parasti ķīmijterapiju panes labi. Blakusparādības nav tik smagas kā cilvēkiem. Biežākās blakusparādības ir vemšana, apetītes trūkums, infekcijas risks. Blakusparādības ir ārstējamas. Ja saimnieks nav apmierināts ar rezultātu, ķīmijterapiju var pārtraukt jebkurā laikā.
Man bieži vaicā - vai, lietojot ķīmijterapiju, sunim izkritīs apmatojums? Atbildu - nē, parasti neizkrīt. Retos gadījumos suņiem, kuriem mati aug visu laiku, var izkrist.
Gandrīz visi dzīvnieku saimnieki, kad paziņoju par ļaundabīga audzēja izveidošanos dzīvniekam, man uzdod vienu un to pašu jautājumu - cik ilgi mans suns/kaķis dzīvos? Dzīvildze atkarīga no audzēja veida un ārstēšanas. Tieši tāpēc ir tik svarīgi noskaidrot audzēja veidu un iespējamo izplatību organismā.
Diemžēl ļaundabīga audzēja gadījumā, kurš ir izplatījies uz citiem orgāniem, dzīves ilgums var būt mērāms mēnešos, pat nedēļās.
Vai gados vecākiem suņiem/kaķiem labāk tomēr operāciju neveikt, rēķinoties ar iespējamiem sarežģījumiem (piemēram, dzīvnieks neiztur narkozi utt.)?
Vecums nav šķērslis operācijai. Pirms operācijas dzīvnieks tiks izmeklēts. Veciem dzīvniekiem svarīgi veikt asins analīzes. Nieru, aknu, sirds slimību gadījumos tiks objektīvi izvērtēti plusi un mīnusi operācijas veikšanai.
Tiek jautāts arī par iespējamām pēcoperācijas sekām, par dzīvnieka kopšanu pēc operācijas. Parasti pēc ādas jaunveidojumu operācijām dzīvnieki atgūstas ātri. Lielāku audzēju gadījumos, kad jāizņem daudz audu un izveidojusies liela brūce vai operācija saistīta ar kāda orgāna izņemšanu, var būt nepieciešams atrasties klīnikā pāris dienu, lai kontrolētu sāpes un uzmanītu dzīvībai svarīgo orgānu darbību.
Pēc tam, kad dzīvnieks devies mājās, pēcoperācijas aprūpe brūcēm ir ļoti svarīga. Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut dzīvniekam laizīt brūci, tā regulāri jāapkopj, laikā un regulāri jālieto ārsta nozīmētie medikamenti, jāveic noteiktās vizītes pie veterinārārsta, kamēr dzīvnieks pilnībā atveseļojas. Svarīgi arī nodrošināt pilnvērtīgu barību, mīlestību un rūpes. Par visu to droši jautājiet savam veterinārārstam.
Pēdējos gados cilvēki bieži jautā, vai sunim /kaķim ļaundabīgo veidojumu var mēģināt ārstēt ar homeopātiju?
Man pašai nav pieredzes dzīvnieku ārstēšanai ar homeopātiskiem līdzekļiem. Ja saimniekam ir interese par homeopātijas lietošanu, iesaku vērsties pie sertificēta veterinārā homeopāta.
*Dzīvnieku veselības centra veterinārārste
(Sākums 11. aprīļa dzīvnieku lapas atvērumā)