Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Parastajā skolā redzēt negrib

Jūsu bērnam te nav vietas - pat ar šādu attieksmi no izglītības iestādēm var saskarties ģimenes, kurās diemžēl bērniņš ir ar invaliditāti. Lai gan, skatoties no likumdošanas viedokļa, viss ir sakārtots un sistēmai vajadzētu aizstāvēt šādas ģimenes, realitātē vecākiem visu laiku ir jācīnās par bērna tiesībām uz normālu dzīvi.

Tā vietā, lai risinātu vides pieejamības jautājumus, sistēma vēlas šādus bērnus izolēt - sūtot mācīties internātos ārpus Rīgas vai piedāvā vietu speciālajās izglītības iestādēs. Šādā situācijā ir sešgadīgās Katrīnas ģimene. Kopš dzimšanas meitenītei ir paralizēta ķermeņa apakšējā daļa, taču ikdienā viņa pati var staigāt, izmantojot ortozes un rollatoru, kā arī spēlēties un mācīties kopā ar citiem bērniem. Taču mammai bijis jācīnās gan par iespēju bērnam iet parastajā bērnudārzā, gan tagad jāizcīna vieta kādā no rajona skolām, kur bērnu ar invaliditāti uzņemt negrib.

Grib kopā ar citiem

Kā saka meitenes mamma Jana, sešgadīgā Katrīna ir īsta princesīte - patīk lelles, sprādzītes, vienmēr priecīga, smaidīga un patiesi apmierināta ar dzīvi -, taču Janai visu laiku ir jācīnās ar sistēmu, mēģinot citiem pierādīt, ka Katrīna var darīt to pašu, ko citi bērni, arī mācīties parastā skolā. Jau pirms vairākiem gadiem, meklējot bērnudārzu, Jana sapratusi, ka jācīnās par bērna tiesībām būs vienmēr. Toreiz izcīnīta sava veida pirmā uzvara un meitenei atrasta vieta tajā pašā bērnudārzā, kurā iet viņas māsas. Savukārt tagad, domājot par Katrīnas skolas gaitām, atkal visa cīņa jāsāk no sākuma, un Jana tajā iesaistījusies jau kopš pagājušā gada rudens.

Jana saka - sākusi kā «mamma parastā» - apstaigājusi sava rajona skolas, kas viņai pienākas pēc mikrorajonu principa. Taču secinājumi bijuši bēdīgi - bērns ar invaliditāti skolās nav gaidīts, vai arī, ja ir, vide nav pieejama. Piemēram, Ziemeļvalstu ģimnāzijā Janai norādīts, ka šī skola paredzēta tikai apdāvinātiem bērniem un tajā mācīties esot ļoti grūti. Turklāt teikts, ka Janas ģimenes dēļ jau nu pirmās klases telpas no otrā stāva uz pirmo nepārcels un atsevišķos pakāpienus nepielāgos. Citā skolā attieksme bijusi pretimnākošāka, taču skolas personāla sejā bijis izmisums, jo pirmās klases telpas atrodas ceturtajā stāvā un pielāgot vidi nebūtu iespējams. Turklāt ēdnīca un ģērbtuve ir pagrabstāvā. Jana bijusi arī skolās, kas ir daļēji pielāgotas bērniem ar kustību traucējumiem, taču tās nav atradušās attiecīgajā mikrorajonā, un, lai gan skolas vadība bijusi atsaucīga, norādīts, ka nevar pārkāpt Rīgas domes saistošos noteikumus.

Apzinot situāciju, Jana vērsusies Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā ar jautājumu - kura skola tad viņas bērnam pienākas. Taču departamentā daudz stāstīts par to, ka Katrīnai ir iespēja iet internātskolā ārpus Rīgas un viņu var nodot valsts aprūpē. Vēlreiz uzdodot to pašu jautājumu, saņemta atbilde, ka Katrīna var iet skolā, kas domāta bērniem ar garīgu atpalicību, taču šādā skolā Katrīnu nemaz neuzņemtu, jo ir nepieciešams speciāls atzinums, bet, kā vēlreiz atkārto mamma, Katrīna ir tāds pats bērns kā citi - ir tikai grūtības pārvietoties. «Skumjākais, ka tu zvani uz departamentu, lai saņemtu palīdzīgu roku, bet tevi sūta kaut kur ārpus Rīgas - bez iedziļināšanās konkrētajā gadījumā,» nosaka Jana. Viņa piebilst, ka, protams, varēja vienkārši uzrakstīt jebkurai skolai iesniegumu un sēdēt dīvānā, taču viņa nav vēlējusies tādu pašu iznākumu kā Saulkrastos, kur vieta skolā izcīnīta tikai ar tiesas spriedumu.

Rezultātā ir piesaistīts advokāts un rakstīta oficiāla vēstule uz Rīgas domi. Nesen saņemta arī atbilde, bet, kā norāda jurists, - tā vairāk ir plika atrunāšanās. Iesniegums esot izskatīts, un mammu aicināšot uz sarunām septembrī, lai kopā ar Rīgas Igauņu pamatskolu, kurā mācās Katrīnas māsa, meklētu risinājumu, bet šāds aicinājums vēl nav saņemts.

Likums ģimenes pusē

Invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis Dienai uzreiz norāda, ka likumdošana vismaz uz papīra ir ģimenes pusē. Pirmām kārtām jau Satversme nosaka - bērniem ar invaliditāti izglītības sistēmai ir jābūt pieejamai. Par to pašu runāts gan Izglītības likumā, gan Bērnu tiesību aizsardzības likumā. Turklāt Latvija ir pievienojusies ANO konvencijai. Tā nosaka, ka finanšu līdzekļu trūkums nevar būt attaisnojums diskriminācijai. «Mums ir diezgan daudz likumu, ministrija runā par iekļaujošo izglītību, ir Izglītības kvalitātes valsts dienests, bet tajā pašā laikā, kad mamma reāli cīnās par savu bērnu, neviens par viņu neiestājas,» saka I. Balodis. Pēc viņa domām, ir aizmirsts, kam šie likumi ir domāti, un izpildījums nebūt nav tāds, kādam tam vajadzētu būt.

Runa nav tikai par vides pieejamību vai finanšu trūkumu, bet gan par attieksmi. Kā stāsta I. Balodis, daudzas mācību iestādes nav morāli gatavas pieņemt skolēnu ar invaliditāti, jo uzreiz domā, ka ar šādu bērnu būs grūti strādāt, viņš nevarēs mācīties tāpat kā citi un viņam noteikti ir problēmas arī ar intelektu. Katrīnas gadījumā tā arī ir - neiedziļinoties problēmā un tajā, kas bērnam ir vajadzīgs, mēģina no viņa tikt vaļā. I. Balodis zina stāstīt arī par kādu gadījumu Ikšķilē - pašvaldība pat ir gatava maksāt par transportu, lai tikai šāds bērns nemācītos viņu skolā, jo tur mācoties tikai «normāli bērni».

Par to, cik skolu ir pielāgotas cilvēkiem ar invaliditāti, statistikas nav, atzīst I. Balodis. Lai gan Rīgas domē norādīts, ka tādu skolu pilsētā ir vismaz trīsdesmit, tomēr Apeironā par to pārliecības nav, jo nereti cilvēkiem trūkst izpratnes, ko nozīmē pieejama vide. Skolas stāstot, ka vide ir pielāgota, taču ēdnīca ir pagrabstāvā un svinību zāle - ēkas augšējā stāvā, bet lifta nav. No vienas puses, protams, mācību procesu var organizēt tikai pirmā stāva līmenī, bet bērns tāpat būs diskriminēts, jo netiks kopā ar citiem paēst vai piedalīties pasākumos.

Tikai par speciālo

Secinājumi ir drūmi. «Vecākiem nepārtraukti ir jācīnās par visu, un sistēma pretī nenāk. Tieši pretēji - visur ir uzlikti kaut kādi šķēršļi tikai ar vienu domu - sēdi mājās, nedari neko, mēs maksāsim pabalstu, ieliksim speciālajā internātskolā un varēsim aizmirst par problēmām. Tikai neviens par to skaļi nerunā, jo uz papīra viss ir kārtībā,» saka I. Balodis.

Gatavojot rakstu, arī Diena pārliecinājās, cik grūti ir sarunu noturēt par vides pieejamību un radīt sapratni, ka bērns var mācīties parastajā skolā kopā ar citiem bērniem, jo atbildes un komentāri uzreiz ir par speciālo izglītību. Tā atbild gan Izglītības un zinātnes ministrijā, gan sākotnēji - Tiesībsarga birojā. Iedziļinājusies situācijā, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas juriskonsulte Tatjana Caune Dienai gan norāda, ka izveidojusies situācija nav pieļaujama. Pašvaldībai ir pienākums nodrošināt, lai vispārējās izglītības iestādes būtu pieejamas arī bērniem ar invaliditāti.

Visticamāk, Katrīnas gadījums veiksmīgi atrisināsies un, kā solīts, kopā ar skolu un pašvaldības iesaisti risinājumu atradīs, taču, kā norāda Katrīnas mamma, daudziem vecākiem šai cīņai vienkārši nav spēka - vieglāk ir izvēlēties privāto izglītības iestādi, un daudzi tā arī dara.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Tuvojas vēl viens Jaungads

Vairs tikai dažas dienas, un daudzviet pasaulē atkal grandēs svētku salūti un ļaudis pulcēsies pie gardumu klātiem galdiem, lai godam nosvinētu Koka čūskas gada sākumu. Pēc ķīniešu un citās Dienvidaus...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?