Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Pensiju uzkrājumā var likt arī 2 vai 5 latus mēnesī

Valsts maksātās jeb tā dēvētā pirmā līmeņa pensijas parasti aizstāj aptuveni 40% no ienākumiem, ko cilvēks guvis strādājot, taču Latvijas sirmgalvjiem tieši valsts maksātā pensija nereti ir vienīgie ienākumi.

Pašu personu veidotus uzkrājumus eksperti min kā teju vienīgo veidu, kā nodrošināt kaut cik pārtikušas vecumdienas. Taču izskanējuši arī brīdinājumi, ka cilvēki, kas pensijā dosies pēc gadiem divdesmit, var rēķināties tikai ar pašu uzkrāto pensijas kapitālu, jo pašreizējās 1. līmeņa pensijas to līdzšinējā veidolā vispār vairs nepastāvēs.

Teorētiski arī Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma, taču praksē tās sniegtos labumus bauda tikai retais - valsts fondētās pensijas jeb tā dēvētais otrais pensiju līmenis, kura dalībnieku skaits pārsniedz vienu miljonu cilvēku, Latvijā reāli tika ieviests tikai no 2001. gada vidus, bet iespēju brīvprātīgi krāt līdzekļus vecumdienām tā dēvētajā trešajā pensiju līmenī pagaidām izmanto tikai nepilni 200 tūkstoši iedzīvotāju, liecina Labklājības ministrijas un Latvijas Komercbanku asociācijas dati.

«Bismarka izveidotā pensiju sistēma, kas balstās uz paaudžu solidaritātes principu un tika izveidota XIX gadsimta beigās, vairs nestrādā. Šī sistēma balstījās uz principu, ka darba tirgus attīstības tendences vienmēr būs izteikti pozitīvas, tas ir, darba tirgū esošo skaits arvien pieaug. Šķiet, zviedri bija pirmie, kuri saprata, kāda būs negatīvo demogrāfisko tendenču ietekme uz pensiju sistēmu, un izstrādāja šo triju pensiju līmeņu modeli, kuru Latvija ieviesa vēl pirms pašas Zviedrijas,» stāsta apdrošināšanas kompānijas Compensa Life Vienna Insurance Group Latvijas filiāles vadītājs Viktors Gustsons, kurš 90. gadu beigās piedalījies šī pensiju sistēmas modeļa izstrādē.

Toreiz sistēma tika modelēta, paredzot, ka, lai nodrošinātu pietiekamu pensiju vecumdienās, otrā pensiju līmeņa iemaksu likmei jābūt 10%. Aizpērn šī iemaksu likme jau bija sasniegusi 8%, taču, lai palielinātu valsts budžeta ieņēmumus, tā tika samazināta līdz 2%, vienlaikus likumā paredzot, ka pakāpeniski šī likme varētu tikt palielināta līdz 6%. Compensa Life Vienna Insurance Group aplēses, kas veiktas, pieņemot, ka uzkrājuma periodā otrā pensiju līmeņa ienesīgums būs 0%, liecina, ka pat pāris procentpunktu mazāka iemaksu likme nozīmē mazāku pensiju nākotnē. Piemēram, 25 gadus vecam cilvēkam, kuram otrā pensiju līmeņa iemaksas tiek rēķinātas no 400 latu lielas mēnešalgas, 2% iemaksu likme vecumdienās ļaus saņemt 48 latus lielu otrā pensiju līmeņa pensiju mēnesī. 6% liela iemaksu likme šim pašam cilvēkam nodrošinātu 144 latus un 20 santīmus lielu otrā līmeņa pensiju mēnesī, bet 10% liela iemaksu likme - pat 240 latus un 33 santīmus lielu otrā līmeņa pensiju katru mēnesi.

Atbilstoši Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem tieši pērn, kad valsts fondēto pensiju iemaksu likme bija 2%, otrajā pensiju līmenī iemaksātā pensiju kapitāla pieaugums sasniedzis rekordaugstu ienesīgumu - 13,17%. Sociālā budžeta «lāpīšanu» uz otrā pensiju līmeņa rēķina privātā sektora eksperti sauc par īstermiņa domāšanu.

Tikmēr Latvijas Komercbanku asociācijas Privāto pensiju fondu komitejas vadītāja Rudīte Zvirgzdiņa Dienai atzīst, ka diskusijas par pensiju sistēmas stabilitāti savā ziņā tomēr ir veicinājušas iedzīvotāju interesi par iespējām pašiem krāt līdzekļus savām vecumdienām. «Par to sāk interesēties arvien jaunāki cilvēki,» viņa norāda. «Iemaksu līmenis gan ir ļoti dažāds. Darba devēji, kas veic iemaksas privātajos pensiju fondos, parasti raugās, lai tās nepārsniegtu līmeni, ar kuru ir iespējams saņemt nodokļu atlaides, tas ir, 10% no darba samaksas fonda. Arī darba ņēmējiem nodokļu atlaides ir svarīgs aspekts, bet klientu vidū ir arī tādi, kuri mēnesī iemaksā vienu, divus vai piecus latus,» skaidro R. Zvirgzdiņa. Par privātajos pensiju fondos iemaksātajām summām nav jāmaksā sociālais nodoklis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?