Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) pārstāvis Ivans Jānis Mihailovs Dienai stāsta, ka no visiem derīgajiem pedagoga privātprakses sertifikātiem šogad izsniegti 65 (18. augusta dati). Viņš paredz, ka minētais skaitlis līdz ar mācību gada sākumu krietni palielināsies. «Privātprakses sertifikāti lielākoties tiek iegūti augusta beigās un septembrī. Tas saistās ar to, ka ļoti daudziem skolotājiem mainās darba noslodze, augstskolu absolventi beidz savas studijas un attiecīgi iegūst iespējas strādāt arī privātpraksē,» saka IKVD pārstāvis.
Ja pedagogs pasniedz privātstundas, taču privātprakses sertifikātu nav saņēmis, atbilstoši Administratīvo pārkāpumu kodeksam viņam var piemērot sodu no 20 līdz 50 latiem. Šādi gadījumi esot bijuši, taču ne masveidā. «Ļoti grūti ir pierādīt šādu pārkāpumu, jo ne viena, ne otra puse bieži vien tajā nav ieinteresēta. Piemēram, kā noteikt, vai persona atrodas savā dzīvoklī, dzer tēju un ar kolēģi runā angļu valodā vai pasniedz angļu valodu,» stāsta I. J. Mihailovs.
Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās informācijas, pērn 36 pedagogiem, kas savu saimniecisko darbību ir reģistrējuši kā vidējās un vispārējās izglītības skolotāji, kopējie uzrādītie ieņēmumi bijuši 12 090,27 lati. Valsts makā no šīs summas nonācis 1386,81 lats. Skolotājiem, kuri ir reģistrējuši savu saimniecisko darbu, taču nav iesnieguši deklarāciju, var piemērot naudas sodu par savlaicīgu ienākumu neuzrādīšanu, skaidro VID Sabiedrisko attiecību nodaļā. Savukārt skolotājus, kuri savu saimniecisko darbību nav reģistrējuši, taču privātpraksi īsteno, var pieķert tikai tādā gadījumā, ja viņa izdevumi un ienākumi ir tik nesamērīgi, ka VID darbiniekiem uz to sāk vērst uzmanību riska analīzes sistēma.
«Principā čekus nedodam, bet ja ļoti gribat...» teikumu tā arī nepabeigdama uz jautājumu, vai četri lati par privātstundu jāmaksā ar čeku vai bez tā, atbild angļu valodas privātskolotāja Inga. Līdzīgu mulsumu šis jautājumus izraisa arī citos privātskolotājos, kurus Diena telefoniski uzrunāja, interesējoties par iespēju mācīties 9. klases skolniekam. «Ja jūs tā gribat, varam ar pārskaitījumu, bet rēķināties, ka būs dārgāk,» atzīst privātskolotājs Ainārs, kuram, pēc paša teiktā, skolēnu netrūkstot. Lielāku pārsteigumu aptaujātajiem skolotājiem radīja jautājums, vai viņiem ir privātprakses sertifikāts, kas apliecina kompetenci. «Kāds sertifikāts? Man ir diploms, kurā rakstīts, ka varu mācīt matemātiku,» uzzinājusi par sertifikāta eksistenci, saka matemātikas privātskolotāja Ruta.