Sākās ar vēstuli un Bībeli
Ciltskoka būvēšana Baibu aizrāva pirms četriem gadiem, kad Austrālijā dzīvojošā vecmammas pusmāsa vēstulē Baibas tētim ieminējās par Bībeli, kurā viens no senčiem XVIII gadsimtā centies sarakstīt datus par saviem bērniem, mazbērniem. Kopš tā laika Baiba, bioloģijas studente, kas strādā Latvijas augu aizsardzības pētniecības centrā, «rok» savas saknes.
Meitenei, kurai pamatskolas laikā ļoti nepatika vēsture, ir radusies patiesa interese par saviem senčiem. Iedziļināties arhīvos pagaidām nav ļāvis laika trūkums, toties tikšanos un sarakstīšanos ar radiem papildina geni.com iespējas. Patlaban viņa uz šo vietni pārnes informāciju, ko jau bija sākusi krāt ciltskoks.lv. «Pētīšanas process dod azartu. Man process bieži ir svarīgāks nekā rezultāts. Visās lietās, šajā arī,» Baiba smaida, bet atzīst, ka pētīt dzimtas saknes ir grūti, ja neviens no vecākās paaudzes radiem nav atstājis iestrādes.
Principi, kā darbojas geni.com, ciltskoks.lv, arī citi līdzīgi dzimtas koka veidošanas un glabāšanas saiti, piemēram, myheritage.com un ancestry.com, ir aptuveni vienādi. Šajās vietnēs katram dzīvajam un mirušajam radiniekam tiek izveidots profils ar svarīgākajiem faktiem, kas par viņu zināmi, un programma automātiski tos izvieto ciltskokā. Tā veidošanā var iesaistīties arī citi radinieki, ieviešot savas korekcijas, papildinājumus, pieaudzējot pašu apzinātu dzimtas atzaru. Kokam augot, programma meklē sakritības citos ciltskokos. Šie portāli daļēji pilda arī sociālo tīklu funkciju, jo piedāvā čatot, izklaidēties. Atrast dzīvos radiniekus efektīvāk gan varot caur draugiem.lv vai facebook.com, toties ciltskoku veidošanas vietnes pretendē uz milzīgas «pasaules ģimenes» apzināšanu - piemēram, no geni.com 90 miljoniem profilu aptuveni 40 miljonus jau izdevies apvienot vienā kokā.
Pilnīgā drošībā?
Baiba savu radurakstu izpētē aizsniegusies līdz 1712. gadam, un viņas virtuālajā ciltskokā jau ir vairāk par 1000 profiliem, no kuriem asinsradinieku - ap 500. Visai pieklājīgs skaitlis, lai gan Baiba komentē, ka Latvijā virtuālie ciltskoki vēl nav diez cik populāri un citviet, iespējams, top aktīvāk.
Kā šādas metodes priekšrocības Baiba min pārskatāmību. To, ka visu zīmē programma, kā arī to, ka informāciju var papildināt citi radi, tiesa, mēdz gadīties - ar kļūdām. Var izmantot arī portālu maksas pakalpojumus, kas ļauj kādu profilu pārklāšanos izpētīt sīkāk. Jāatceras, ka arī interneta vietnēs ciltskoka saglabāšana nekad nebūs simtprocentīgi droša - ja papīra rullis var sadegt vai izmirkt, serveris vai programma var uzkārties vai nobrukt.
To atzīst arī Dace Plīkša, Latvijas Valsts vēstures arhīva (LVVA) Zinātnisko uzziņu daļas vadošā pētniece, kuras pārziņā ir vietne lvva-raduraksti.lv - no igauņiem «nošpikots» projekts, kurā digitalizēti LVVA materiāli, ko var izmantot dzimtas koka izpētē. D. Plīkšas minētie virtuālo iespēju plusi: tās kāpina jauniešu interesi par savas dzimtas saknēm, turklāt ļauj interesentiem saprast, kāpēc, piemēram, arhīvam pasūtīts ģenealoģiskais pētījums ir tik laikietilpīgs un maksā dārgi. Ja caur lvva-raduraksti.lv esi mēģinājis rakties pats, tad aptver, cik pūļu tas īsti prasa.