novembra Dienas sadaļā Sabiedrība publicētajā rakstā Iedzersim pa «klavierei»! uztraucās Dienas lauku korespondente Māra Grīnberga. Minētais dzērājs Ekziperī Mazajam princim atzinās, ka dzer tāpēc, lai aizmirstu, ka viņam ir kauns par to, ka viņš dzer. Rakstā secināts, ka sevišķi lielā cieņā «rojālītis» ir Jēkabpilī. «Nekad Jēkabpilī nav dzerts tik daudz kā tagad,» Dienai stāstīja Jēkabpils rajona ārsts psihiatrs Jānis Breikšs, piebilzdams, ka «klavieru» izraisītās psihozes esot daudz smagākas nekā tad, ja izdzerts šņabītis vai «dzimtenīte». «Tīru spirtu dzer vientuļnieki, bezdarbnieki, ģimenes tēvi, pensionāri. Vidējais «rojālistu» vecums no 21 līdz 40 gadiem, savukārt iemesli alkoholismam - galvenokārt nespēja atrast izeju no sarežģītās ekonomiskās situācijas, vairumā gadījumu - vēlēšanās vispār neko nedomāt.»
Slavenās dziras radītās sekas vislabāk bija vērojamas Jēkabpils centrālajā slimnīcā. Gandrīz katru otro dienu nācās izdarīt tādas smagas operācijas kā kuņģa perforācija, kas agrāk ķirurgiem patrāpījās dažas reizes gadā. Balto pelīšu sindromam bieži pievienojās tādas kaites kā aizkuņģa dziedzera iekaisums un kuņģa plīsums. Spirta Royal sastāvdaļas nav īsti noskaidrotas, bet lētuma dēļ to tīrā veidā lieto visi alkoholiķi, ēšanu atliekot līdz tam laikam, kad nonāk slimnīcā, - Dienai stāstīja slimnīcas ķirurģiskās nodaļas vadītājs Jānis Danevičs. Sestdienu vakaros, kā arī pēc algas dienām šo nočurājušos, dubļos novārtījušos, smagi saindējušos pacientu bija daudz vairāk nekā parasti. «Te, uzņemšanas nodaļā, šķērsgriezumā redzama provinces pilsētas sabiedrība, sākot ar ādas jakā tērptiem vietējiem biznesmeņiem un beidzot ar visnošņurkušāko subjektu. Vienīgi šeit var sastapt vislielāko nabadzību un netīrību, kas nereti saistīta ar dzeršanu. Te pazīst trīs veidu utis - matu, kaunuma un drēbju,» rakstīja Dienas korespondente un problēmas risinājumu iezīmēja ar Jāņa Daneviča un Jāņa Breikša teikto: gan policijas izolators, gan slimnīcas palāta šai sērgai ir kā mironim plāksteris, kamēr tirdzniecība ar alkoholu nebūs valsts monopols.
Kopš tiem trakajiem klavieristu gadiem pagājis jau ilgs laiks, valsts alkohola monopola tā arī nav, bet tie rojālisti, kurus slavenais dzēriens neparāva sev līdzi, joprojām ir pārliecināti, ka vaina bija nevis tā kvalitātē, bet lētumā - litru Royal melnajā tirgū varēja dabūt par nieka pusotru latu, un par baltu velti, kā tolaik teica, dzer pat atturībnieki un čūlinieki.