Arī solītās pārmaiņas valstī ZRP tik īsā laikā nav īstenojusi, kas varētu būt vēl viens iemesls ZRP reitinga kritumam. Martā tas bija 3,4%, kā liecina Latvijas faktu veiktā aptauja. Uz solīto reformu izpildes gaitu ZRP ir nolēmusi likt uzsvaru sestdien kopsapulcē, kurā tā plāno arī atteikties no sava līdera vārda partijas nosaukumā un kļūt par Reformu partiju.
Latvijas Universitātes profesors J. Ikstens minēja vēl vienu iemeslu ZRP popularitātes zaudēšanai. Daļa ZRP atbalstītāju neesot spējuši saklausīt to, ko viņiem saka: ka ZRP vēlas citu attiecību modeli ar etniskajām minoritātēm un tā nav noraidoša pret sadarbību valdībā ar Saskaņas centru (SC). Kad vēlētāji to pamanīja, sākušies atplūdi, uzskata J. Ikstens. Viņaprāt, šīs partijas vēlētājs ir izteikti latvisks. ZRP līderi atbalstītāju aizplūšanu saista ar citiem iemesliem, ieskaitot politisko nelabvēļu melno kampaņu. Viņi atzīst, ka sarunas ar SC pēc vēlēšanām varētu būt viens no iemesliem, tāpat kā Klāva Olšteina vadītās sešu deputātu grupas aiziešana. Taču V. Zatlers domā, ka par ZRP balsoja arī daudzi, kuri iepriekš bija veidojuši neizlēmušo grupu. To kā argumentu nevērtē J. Ikstens, jo savulaik arī par Tautas partiju vai Jauno laiku balsoja daudzi neizlēmušie, bet šie politiskie spēki dažos mēnešos tik ļoti nepazaudēja savus atbalstītājus.
Vieni aizēno otrus
V. Zatlers atzīst, ka cilvēki vēlas pārmaiņas «uzreiz un nākamajā rītā», kas nav iespējams. Taču, sākot kongresu ar speciālu reformām veltītu konferenci, ZRP vēlas parādīt, ka partijai tas joprojām šķiet svarīgi. Tiesa, iespēju to nodemonstrēt ZRP zaudēja jau pirms vēlēšanām, kā premjera kandidātu nosaucot nevis V. Zatleru, bet maz zināmo uzņēmēju Edmundu Sprūdžu, kas samazināja tās iespējas pretendēt uz valdības veidošanu. Tagad E. Sprūdžs ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs un, tāpat kā izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, demonstrē izteiktu aktivitāti, abi arī paziņoja par ministriju reorganizāciju. Viņu pieteiktās pārmaiņas, šķiet, vispirms tiek izsludinātas, un tikai tad par tām sākas diskusija ar nozaru pārstāvjiem. V. Zatlers uzskata - ja grib izdarīt izrāvienu attīstībā, tad ir jārīkojas. Ir iespaids, ka ministru iniciatīvas iepriekš nav pārrunātas koalīcijā, kas rada risku neiegūt to īstenošanai nepieciešamo partneru atbalstu. Taču to vēl var saprast, jo koalīcijā notiek ideju sacensība starp partijām un tad cits vēl var nozagt kādu ZRP ieceri.
Divu pretrunīgi vērtēto ministru R. Ķīļa un E. Sprūdža aktivitāšu ēnā palikuši trīs citi ZRP pārstāvji valdībā - ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, kuru darbības popularizēšana partijas tēlam, iespējams, dotu lielāku pienesumu. ZRP arī pieteica vēlmi veikt reformu ostās. Vienotība bija gatava šonedēļ atbalstīt Sandras Sondores-Kukules deleģēšanu darbam Ventspils ostas valdē, bet S. Sondore-Kukule šonedēļ ir devusies atvaļinājumā, tā nedodot iemeslu pirms kongresa sabiedrībā izvērst diskusiju par šo tematu.
Plāno iziet reģionos
Ar ZRP domes izveidošanu, tajā iekļaujot pārstāvjus no reģionālajām nodaļām, V. Zatlera vadītā partija nolēmusi veidot saikni ar pašvaldībām. Ir nolemts dažādos formātos censties noskaidrot, ko vēlas lauku un mazpilsētu skolotāji, uzņēmēji un citu jomu pārstāvji, tā veidojot atgriezenisko saiti. Vienlaikus novados tiks meklēti cilvēki ar ZRP līdzīgu domāšanu, lai varētu cienīgi startēt arī pašvaldību vēlēšanās. Jāatceras, ka vismaz Jaunajam laikam sākotnēji atrast ar vietējiem līderiem konkurētspējīgus kandidātus vēlēšanās nebija viegli.
Kongress parādīs, vai V. Zatlera vadītā partija, kura jau no nākamās pirmdienas dzīvos ar citu nosaukumu, šajā laikā būs spējusi iekšēji sakārtot savas rindas un vai būs pieklusināti ar līderi neapmierinātie, kuri pat bija vēlējušies nomainīt V. Zatleru. Te jāatgādina, ka ZRP tika izveidota dažos mēnešos un tajā nonāca arī politisko konkurentu iesūtītie cilvēki. ZRP valdes loceklim Vjačeslavam Dombrovskim ir savs skaidrojums ZRP sākotnējām grūtībām - politikā ir ienākuši cilvēki bez pieredzes, kas vēl tikai mācās, kā strādāt Saeimā un valdībā, kā veidot attiecības ar citām partijām un savā starpā. Un tam ir vajadzīgs laiks. V. Zatlers sacīja - viņš apzināti nevēlas dominēt, jo šī nav viena līdera partija, tāpēc pienācis arī laiks atteikties no viņa vārda tās nosaukumā.