Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Savrupā dzīvība palieņu mežos

Palieņu meži gar ūdensnotecēm ir nozīmīgi dabiski sugu izplatīšanās koridori. Savukārt palieņu mežu, īpaši jaukto ozolu, gobu un ošu mežu, un to apdzīvojošo reto sugu ilgtspējas priekšnoteikums ir neiejaukšanās to dzīvē. Dabas Diena skaidro, kā tas notiek praksē.

Retums upju krastos

Pie palieņu mežu biotopiem pieskaitāmi Eiropas Savienības (ES) aizsargājamie biotopi - aluviāli krastmalu un palieņu meži un jaukti ozolu, gobu un ošu meži lielu upju krastos -, jo abiem raksturīgi līdzīgi vides apstākļi un ekoloģiskie procesi. Abi šie biotopi radušies upju palienēs uz sanesu nogulumu veidotām, ar barības vielām bagātām augsnēm pārejas zonā starp sauszemes un ūdens ekosistēmām, un tiem abiem ir raksturīga periodiska applūšana. Lai arī maz pētīti, zināms, ka tieši jaukti ozolu, gobu, ošu meži lielu upju krastos aizņem vismazāko platību no visiem ES nozīmes meža biotopiem Latvijā - kopumā tikai 0,006% jeb 400 ha no valsts teritorijas. Nelieli šī biotopa fragmenti - līdz vienam hektāram - sastopami galvenokārt Vidzemē dažu lielāko upju - Gaujas vidusteces, Ogres un Pededzes - krastos.

Dabas zinātāji lēš, ka pagātnē daudzi meži gar upēm tika izcirsti, lai iegūtu lauksaimniecības zemes vai kokmateriālus. Līdz ar to liela daļa šodienas palieņu mežu gar lielajām upēm veidojušies, aizaugot lauksaimniecības zemēm, kuras agrāk pļautas vai izmantotas ganībām. Par to var liecināt upju ielejās atrodami veci zaraini ozoli vai citi veci koki. Palieņu mežu biotopiem svarīga ir periodiska applūšana jeb pali, jo tiem ir nozīmīga loma barības vielu apritē un arī vairoties spējīgo augu daļu izplatīšanā. Piemēram, melnalkšņa augļi, kas rudenī un ziemā nokrīt zemē, pavasarī izplatās ar palu ūdeņiem, jo tieši atklātā augsnē to sēklām ir lielāka iespējamība uzdīgt. «Palieņu mežu biotops ir nozīmīga dzīvotne mitrumu un auglīgas augsnes mīlošām - turklāt retām - sugām, īpaši gliemežiem, epifītiskām sūnām un ķērpjiem. Palieņu mežos sastopamas arī saproksilofāgas vaboles, kas apdzīvo atmirušo koksni,» skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte Sandra Ikauniece. Ja upei vai strautam ir dabisks, mākslīgi nepārveidots palienes reljefs un dabisks palu režīms, biotops dzīvo labvēlīgi, iekļaujot sevī gan attiecīgās lapu koku sugas, gan pārplūstošām vietām raksturīgos augus un dabisko meža struktūru.

Cilvēka roka un bebra zobs

Nevēlamas pēdas palieņu mežos un tur mītošo sugu klāstā vēsturiski atstājuši hidromeliorācijas darbi - upju padziļināšana vai iztaisnošana -, kas plaši veikti XX gadsimta otrajā pusē, tādējādi traucējot dabisko upju pārplūšanu. Rezultātā strauji mainījās piekrastes ekosistēma un samazinājās bioloģiskā daudzveidība. «Upju regulēšanai ir ļoti tieša ietekme ne tikai uz biotopu degradāciju, bet arī cilvēku saimniecisko dzīvi. Lielā ūdens masa, kas veidojas, piemēram, sniega kušanas vai lielu lietusgāžu rezultātā, nevis izkliedējas plašākā teritorijā un pakāpeniski noplūst uz jūru vai citām lielākām ūdenstilpēm, bet ir spiesta koncentrēties šaurā, regulētā gultnē. Tur šis ūdens plūst strauji, ar daudz lielāku spēku un ātrumu un rada negaidītus plūdus vai palus tur, kur cilvēks nemaz to nav vēlējies,» stāsta S. Ikauniece.

Savukārt par nosusināšanu liecina, piemēram, biotopā ieraugāmās egles lielā skaitā; tas ietekmē augsnes paskābināšanos un līdz ar to arī pārmaiņas sugu sastāvā. Atjaunojot labvēlīgu biotopa stāvokli, egles jāizvāc no mežaudzes, pārmitrās vietās izmantojot tikai roku darbu, vēlams ziemā, kad augsne sasalusi.

Palieņu mežu drauds ir arī mežizstrāde - koku izciršana. Pat sanitārā cirte, kurā izcērt no mežsaimnieciskā viedokļa bojātos vai kalstošos kokus vai izvāc jau nokaltušos, tā samazinot mirušās koksnes daudzumu audzē, no dabas viedokļa ir kaitnieciska, jo pasliktina dzīves apstākļus retām sugām, piemēram, baltmugurdzenim, un citām putnu sugām samazina iespējas atrast barību un ligzdošanai piemērotus kokus.

Palieņu mežiem bīstama ir arī invazīvo svešzemju augu sugu izplatīšanās, ko veicina ūdens tuvums, jo ļauj daudz vieglāk izplatīties sēklām. Viena no ļaunajām sugām upju krastos mežu biotopos ir Sosnovska latvānis. Tā izplatību veicina agrāk apsaimniekotas zemes pamešana. Mūsdienās cilvēku negatīvo ietekmi uz biotopu palieņu mežos papildinājuši bebru darbi, kas arī ietekmē dabisko mitruma režīmu, veicinot pārpurvošanos. Tā savukārt noved pie pārmaiņām biotopam raksturīgo sugu klāstā. Piemēram, tā palieņu mežos var izzust dzeltenā vizbulīte vai Kasūbijas gundega, bet vietā parādīties pagarinātais grīslis vai platlapu cemere, kas vairāk raksturīga stāvošiem ūdeņiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Lai palieņu mežā nodrošinātu labvēlīgu vidi tam tipisku un retu sugu ilgtspējai, svarīgākais ir saglabāt vai atjaunot šai ekosistēmai raksturīgo hidroloģisko režīmu. Ja palu režīms netiek atjaunots, palieņu mežu biotopi ar tiem tipisko sugu daudzveidību ilglaicīgi nepastāvēs, paredzama to pārveidošanās par citiem biotopiem, piemēram, platlapju mežiem.

Svarīgākais biotopa aizsardzībā ir neiejaukšanās tajā, lai netraucētu dabiskos procesus, jo kokaudzei parasti nemaz nav nepieciešami īpaši apsaimniekošanas darbi.
Ja palieņu mežu teritorijā tiek iekārtotas, piemēram, kāpnes vai laipas tūristu apmeklējumiem, tas ir saudzīgāk, nekā ļaut dabas atpūtniekiem iebradāt platākas takas šai teritorijā, kas var veicināt erozijas procesus un kaitēt palieņu mežam.

A/s Latvijas valsts meži, kas ir lielākais mežu teritoriju apsaimniekotājs Latvijā, pārvaldījumā jaukti ozolu, gobu un ošu meži gar lielajām upēm sastopami tikai nepilnu 15 ha platībā. Saimnieciskā darbība īpaši aizsargājamā biotopā netiek veikta.
Latvijā līdz šim vēl nav veikta palieņu mežu biotopu atjaunošana; upju dabiskā tecējuma un palu režīma atjaunošana palieņu zālājos ir notikusi 2005. gadā Ķemeru Nacionālajā parkā un 2014. gadā Dvietes palienes dabas parkā atsākušos palu rezultātā, ļaujot uzlabot apstākļus noteiktām putnu sugām, piemēram, zosīm, bridējputniem, griezēm.

Šogad iecerēts atjaunot upes gultni degradētajos aluviālajos mežos Ķemeru Nacionālajā parkā, lai veicinātu sugām piemērotu apstākļu atjaunošanos.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?