Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Seksu grib, bet bērnus pamet

Kā sieviete var uzaudzināt labus bērnus, ja 23 gadu vecumā viņai jau ir pieci, bet pašai nekādas izglītības? Šādu retorisku jautājumu uzdod Priekuļu novada Liepas pagasta sociālajā dienestā. Pašai mātei to nav iespējams pajautāt, jo viņa šajās dienās laidīs pasaulē jau nākamo bērnu. Sociālie darbinieki daudzos Latvijas novados ar šausmām skatās nākotnē, nobažījušies par nākamo jauno paaudzi un uzskatot, ka vecāku bezatbildība un nevarība tikai pieaug. Vienīgais glābiņš - stiprināt sociālos dienestus, bet naudas tam neesot.

Iet mātes pēdās

«Mani uztrauc daudzu sieviešu un vīriešu bezatbildība un savas dzīves nesakārtošana, jo visvairāk cieš bērni, kurus viņi laiž pasaulē,» ar sarūgtinājumu saka Brocēnu novada Blīdenes pagasta sociālā darbiniece Ausma Lagzdiņa.

Piemēram, viņas redzeslokā ir daudzbērnu ģimene, kurā mātei ir trīs pieaugušas meitas un trīs dēli skolēni, bet vīra nav. Mātes pēdās devušās arī meitas, kurām nedaudz pāri 20 gadiem, bet vienai divi, otrai jau trīs bērni, bet tēvs katram mazulim cits. Šobrīd visi iztiek ar bērnu pabalstiem, taču necenšas uzklausīt sociālās darbinieces ieteikumu tēviem pieprasīt uzturlīdzekļus, jo esot nobažījušās, ka bērniem, kad tēvs kļūs vecs, būs viņam jāpalīdz. «Jāapbrīno arī to vīriešu attieksme, kas, kādai trīsdesmitgadīgai sievietei dēlus sarūpējuši, dzīvo turpat tuvumā, bet izvairās un nepalīdz,» saka A. Lagzdiņa.

Lai arī sociālie darbinieki cenšas strādāt ar ģimenēm - un vecākiem atņemto bērnu skaits, saskaņā ar statistiku, mazliet pat samazinās, rūgtā daudzbērnu nasta agri vai vēlu uzgulstas uz bērnunamiem.

Ventspils pilsētas bērnunama vadītāja Mārīte Laipniece stāsta, ka pie viņiem nesen atvesti četri bērni no vienas ģimenes. Vecākajiem bērniem jau ir 15 gadu, tēvs katram savs. M. Laipniece uzskata, ka daļa sieviešu nedomā tālāk par mirkli, bet sekas ir nelaimīgi bērnu likteņi. Tukuma novadā Irlavas bērnu nama sociālā pedagoģe Danute Važa stāsta, ka šogad pie viņiem atvesti bērni no divām daudzbērnu ģimenēm. No vienas visi seši brāļi un māsas.

Savukārt Valkas novada Ērģemes bērnunama vadītāja Jolanta Visocka no savas pieredzes stāsta, ka mātes, kas atkal un atkal dzemdē bērnus, kurus pamet, šķietot naivas - viņām licies, ka pēkšņi sastapušas īsto vīrieti, kurš solījis mīlēt sievietes bērnus, bet ļoti vēloties arī savu, taču drīz par to aizmirstot.

Vecmāmiņas nav glābējas

Ogres novada sociālā dienesta darbiniece Ilona Reinholde uzskata, ka pat bērna atņemšanu vairākumā gadījumu vairs neuztver kā sodu. «Cēloņi ir savijušies - tas ir gan ilgstošs bezdarbs, gan alkohols, gan vardarbība. Bezcerība pārņem, kad redzu, ka sieviete, kuras trīs bērni jau atrodas ārpusģimenes aprūpes, gaida ceturto.»

Bieži jauno vecāku bezatbildības sekas vai nespēju rūpēties par saviem bērniem uzņemas vecmāmiņas. Taču bieži vien tas nav risinājums - sākoties grūtajiem pusaudžu gadiem, pat piecpadsmit, sešpadsmitgadīgus jauniešus nodod bērnunamā, lai audzinot tālāk. Ogres novada Lauberes bērnu nama vadītājas p.i. Dzintra Muižniece saprot, kāpēc šādos pusaudžos rodas naids, kas neizgaist, un viņi dzīvo ar nostāju - ja esmu slikts un nevienam nevajadzīgs, tad būšu slikts. Bērnunama darbinieki viņa salauzto dzīvi tik vienkārši neizmainīs, lai kā censtos, uzskata Dz. Muižniece.

Sociālie darbinieki visi kā viens atzīst, ka nevar ietekmēt, kādos apstākļos bērni tiek ieņemti. Viņu aicinājumiem - vispirms apdomāt - populārākā atbilde ir nākamā grūtniecība.

Sociālo darbinieku augstskolas Attīstība pārstāve Daina Vanaga, kura pētījusi nelabvēlīgās ģimenes, skaidro, ka pārsvarā tajās ir negatīva iepriekšējā pieredze, un paši jaunie vecāki nāk no ģimenes, kurā jau bijusi riska situācija. Lai mainītu šo cēloņsakarību, ar ģimenēm jāstrādā. «Apzinot cilvēka resursus, stiprās puses, mēs varam vecāku attieksmi mainīt, veidot un audzināt mīlestību, izpratni par to, ka bērns ir vērtība,» uzskata D. Vanaga.

Trūkst darbinieku

Tiesa, sociālo darbinieku skaits, kas strādā ar ģimenēm, aizvien ir nepietiekošs. Labklājības ministrijas (LM) statistikas dati rāda, ka sociālajos dienestos pašvaldībās kopā 2009.gadā strādāja 1820 sociālā darba speciālistu, bet pēc normas - viens darbinieks uz 1000 iedzīvotājiem - būtu jābūt ap 2255.

Labklājības ministrijas pārstāve Ilze Skrodele-Dubrovska secina, ka tas arī ir viens no svarīgākajiem iemesliem nepietiekamajam sociālajam darbam ģimenēs. Otrkārt, nepietiekošais pakalpojumu piedāvājums, arī finansējums preventīvajiem pasākumiem - ģimeņu konsultēšanai, izglītošanai un rehabilitācijai. «Tas liecina, ka par sociālā darba nozīmīgumu un saturu pastāv izpratnes trūkums arī valsts vadības sistēmā.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez vecākiem

Atņemtas aprūpes*
tiesības, bērnu skaits
2007.gadā 1652
2008.gadā 1914
2009.gadā 1657

Atņemtas aizgādības** tiesības, bērnu skaits
2007.gadā 1154
2008.gadā 888
2009.gadā 744

* uz laiku līdz 6 mēnešiem
** uz visu atlikušo dzīvi

Avots: Labklājības ministrija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?