Apslāpē emocijas
Psihoterapeits Māris Siliņš skaidro, ka jau no mazām dienām zēniem tiek mācīta emocionāla savaldība, savukārt meitenēm tiek ieaudzināts, ka viņas drīkst būt emocionālas. Tādēļ sievietes ir biežāk gatavas un arī vēlas runāt par emocionālām lietām, bet vīriešiem to izdarīt sarežģītāk, vīrieši ir vairāk tendēti visu paturēt sevī, uzskata arī psihoterapeits Sandis Dūšelis. Viņš skaidro, ka šo tendenci apliecina arī pētījumi. Piemēram, pašnāvību skaits zēniem ir augstāks nekā meitenēm, un tas nozīmē, ka zēni jau bērnībā nav gatavi izrādīt emocijas. Ja viņus kaut kas aizvainojis vai sarūgtinājis, zēni grib demolēt vai izkauties, bet meitenes izraudāsies, izstāstīs vecākiem un atgūs līdzsvaru. Sabiedrībā joprojām pastāv uzskats, ka vīrietis ir stiprais dzimums. Tas vīrietim uzliek arī noteiktas normas, skaidro sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. Bet, no otras puses, Latvijas vīriešu uzvedības norma esot neskaidra. Latvijā nepastāv izteikta patriarhārā sabiedrība, kurā lēmumus pieņem vīrietis. Atbildību vairāk uzņemas sievietes, vīrieti tikai formāli izvirzot priekšplānā.
Intīma lieta
Šķiršanās ir intīma lieta un vīrieši nerunā par intīmām lietām, skaidro K.Sedlenieks. Viņaprāt, ar šķiršanos ir līdzīgi kā ar veselības problēmām. Vīrieši ir tie, kuri vienmēr skaļi apgalvo, ka viņiem ar veselību viss kārtībā, un neiet pie ārsta, tajā pašā laikā viņi slimības ielaiž, līdz ar to ātrāk nomirst. Sievietes uzskata, ka ir slimākas, nekā ir patiesībā, tāpēc vairāk uzmanības pievērš savai veselībai, līdz ar to ilgāk dzīvo, spriež K.Sedlenieks.
Tomēr, lai šķiršanās būtu pilnībā pabeigta, nepietiek tikai savākt savas mantas, tai jāļauj arī garīgi izsāpēt, stāsta M.Siliņš. Vīrietis var iedzert, uzpīpēt, skatīties televīziju, bet neizprast, kāpēc to dara. Vīrietis tendēts neatcerēties, ka to dara un tā jūtas TĀS sievietes dēļ, lai gan sirds dziļumos to nojauš.
Paradumi liecina, ja ir bēdas, gan vīrieši, gan sievietes mierinājumu bieži rod alkoholā. Bet arī šajā gadījumā alkohola lietošanas paradumos vērojamas atšķirības, stāsta K.Sedlenieks. Sievietes šādā reizē piedzersies un izrunāsies ar draudzeni, bet vīrietis piedzersies, taču ar draugu par problēmu nerunās, domās - gan jau pāries. Sievietes atšķirībā no vīrieša ir gatavas gūt atbalstu un to pieņemt, tas viņām palīdz ātrāk atgriezties emocionālajā līdzsvarā. Kādam izstāstot, var vieglāk tikt uz kājām, ir pārliecināti eksperti.
Līdzsvars
Ja pārdzīvojumi un sāpes tiek apslāpēti, tie sakrājas, nepazūd, stāsta psihoterapeiti. Vīrietis var izlikties, ka šķiršanās viņu neskar. Tajā pat laikā viņš cieš no depresijas dienām, nedēļām, gadiem, neizprotot, kāpēc viņam ir slikts garastāvoklis.