Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Sliktu vai labu krāsu nav

«Mana pirmā profesija ir mākslas skolotāja. Interesēja tekstilmāksla, krāsu un simbolu nozīme, LU doktora darbu mākslas pedagoģijā jau izstrādāju par cilvēku kā veselumu, par to, kā mūsdienās tiek uztvertas tradicionālas lietas,» stāsta Dace Visnola, kura patlaban ir praktizējoša mākslas terapeite. Viņa skaidro, ka mākslas terapija - tā ir māksla plus psiholoģija.

Jānāk ar bagāžu

«Studējot mākslas terapiju RSU, patika, ka bija iespēja daudz uzzināt par cilvēku, jo pamatīgi jāapgūst fizioloģija, anatomija, patoloģija, psihiatrija, psiholoģija,» Dace teic. Sākot studijas, mākslas terapeitam jau jābūt augstākajai izglītībai. Citiem kolēģiem pirmā specialitāte, piemēram, bijusi kāda no veselības aprūpes jomas, psiholoģija vai sociālais darbs, un mākslas pasaule iepazīta papildus. Lai arī priekšzināšanas kādā no mākslām netiek prasītas, Dace uzskata, ka bez tām strādāt šajā profesijā būtu daudz grūtāk. Jāorientējas vizuāli plastiskās mākslas materiālos, jāpārzina mākslas pamati. Mākslas terapeiti specializējas konkrētā mākslas veidā, tādēļ muzikālā izglītība, izpratne par horeogrāfiju un drāmu attiecīgo speciālistu darbā ir nepieciešama.

Melns var nomierināt

Līdzīgi kā krāsas un simboli, arī muzikālie skaņdarbi un skaņas, kustības un žesti var ietekmēt ļoti dažādi - emocionāli nomākt, uzmundrināt vai nomierināt. Tā kā katrs cilvēks ir unikāls, arī terapijas ietekme ir atšķirīga. Vizuāli plastiskās mākslas terapeitam jāpamana un jāpalīdz noskaidrot, kāpēc kāda krāsa vai simbols izraisa attiecīgu emocionālo reakciju. «Reiz sesijas sākumā kādam klientam zaļā krāsa izraisīja asociāciju, kas lika raudāt, lai arī pieņemts, ka zaļā krāsa emocionāli nomierina,» stāsta Dace un skaidro, ka nav ne labu, ne sliktu krāsu, bet tās spēj izraisīt spēcīgus pārdzīvojumus, ja saistās ar kādu konkrētu notikumu. Sarkanā krāsa kādam var piešķirt papildu spēku un enerģiju, kas izsīkusi, vai pretēji - izraisīt nevajadzīgu satraukumu. Melnā krāsa ne vienmēr liecina par depresīvu noskaņojumu - šajā krāsā var rast arī mierinājumu, atpūtu.

Dace skaidro, ka mākslas terapija ir ilgstošs process, jo cilvēki atraisās pamazām, soli pa solim noskaidro, kas ar viņiem psiholoģiski notiek. Šajā profesijā jābūt ļoti vērīgam, uzmanīgam, jo svarīgi izsekot un pamanīt, kādus materiālus pacients vai klients izvēlas, kā darbošanos sāk un kā pabeidz. Gadās, ka, veidojot kolāžu, svarīgākais nav izvēlētais attēls, bet gan uzraksts otrā pusē vai ka atrisinājums rodas, darbu pagriežot augšpēdus. Bieži cilvēks savas jūtas un emocijas vārdos nevar pastāstīt, mākslas terapeita uzdevums ir palīdzēt tās izpaust citādi.

«Ir bijis tā, ka esmu sesijai rūpīgi gatavojusies, bet nācies visu nolikt malā un pieskaņoties reālajai situācijai,» Dace stāsta un atzīstas, ka šajā darbā visvairāk gandarī, ja cilvēks ir sapratis, ko izmantotā krāsa un simbols viņam nozīmē, ja mākslas terapijas procesā atklājis risinājumu savām grūtībām. «Kāda sieviete uz nodarbībām nāca tikai tāpēc, ka ārsts ieteicis, bet pēc laika priecīga atzinās, ka atklājusi līdz šim nezināmu iespēju izpausties. Mākslas terapeits jau nevērtē kompozīciju vai proporciju pareizību, kā to dara mākslas izglītībā,» Dace saka.

Arī pašu vajadzībām

Mākslas terapeiti strādā komandā ar ārstiem un citiem speciālistiem. Mākslas terapiju papildus ārstniecības kursam izmanto arī Līgatnes un Vaivaru rehabilitācijas centrā, kurā Dace praktizējusies. Taču mākslas terapija piemērojama ne tikai garīgu, psihosomatisku vai citu slimību gadījumos, bet arī tad, ja kādam darbā draud izdegšanas sindroms, nomāc pārmērīgs stress vai profilaktiski, lai saprastu savu iekšējo pasauli un sakārtotu domas. Arī pašiem mākslas terapeitiem ir būtiski ik pa laikam iziet personīgo terapiju un supervīzijas pie citiem speciālistiem, jo, lai palīdzētu citiem, jāizprot arī sevi un jāatjauno spēki. «Profesija nav viegla, bet interesanta. Tas ir nemitīgs darbs ar sevi, un tās ir arī mācības mūža garumā,» stāsta Dace. Daudz jālasa jaunākie atzinumi, jāstudē literatūra, informācija internetā, lai uzzinātu par pētījumiem pasaulē un citu pieredzi, jāapmeklē semināri, kursi, konferences. «Mūsu kurss bija pirmais, kas 2006. gadā sāka studijas mākslas terapijā. Tajā bijām augsta līmeņa profesionāli psihologi, mākslas pedagogi, ārsti, sociālie darbinieki. Ja vienā cilvēkā tas viss varētu apvienoties, iznāktu ideāls mākslas terapeits,» Dace smaida.

Maz štata vietu

ASV un Anglijā mākslas terapeiti aktīvi darbojas aptuveni 50 gadu. Lai gan Latvijā interese par šo profesiju ir jau kopš 90. gadiem, jārēķinās, ka tikai nedaudzās veselības aprūpes iestādēs šīs jomas speciālistiem ir štata darbavietas. Dace lasījusi lekcijas topošajiem sociālajiem pedagogiem un darbiniekiem gan LU, gan augstskolā Attīstība, kā arī vada mākslas terapijas sesijas praktizējošiem sociālajiem darbiniekiem, kuriem bieži draud fizisko un emocionālo spēku izsīkums, jo ikdienā jārisina negācijas. Daces vadībā notiek sesijas arī tehniskās jaunrades nama Annas 2 mākslas terapijas laboratorijā, kas dod iespēju dalībniekiem attīstīt radošās spējas un veicināt personības izaugsmi. Praksē Dace konstatējusi, ka cilvēkiem visbiežāk tiek nodarbināta viena smadzeņu puslode - analītiskā, bet radošajai pusei netiek dots pietiekams darbs. Viņasprāt, īpaši IT un banku speciālistiem būtu jāļauj sev vaļa un kā lieliem bērniem jādarbojas ar krāsām - jāzīmē un jāveido. Radot mākslas darbu, tiek harmonizētas abas smadzeņu puslodes.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Ko dara
Izvērtē klienta vai pacienta problēmas, grūtības, situāciju un, izmantojot specifisku mākslas formu (vizuāli plastisko mākslu, mūziku, drāmu, deju un kustību) un psiholoģiskas terapijas paņēmienus, palīdz viņam pārvarēt dažādas veselības un sociālās problēmas.

Kur mācās
Apgūt mākslas terapiju iespējams profesionālā maģistra studiju programmās. Tajās uzņem reflektantus ar bakalaura grādu vai augstāko profesionālo izglītību psiholoģijā, veselības aprūpē un sociālajā labklājībā, pedagoģijā un izglītības zinātnēs vai mākslā. Tiek iegūts profesionālā maģistra grāds veselības aprūpē un mākslas terapeita kvalifikācija ar specializāciju vizuāli plastiskās mākslas terapijā, deju un kustību terapijā, mūzikas terapijā vai drāmas terapijā.
Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātē studijas tiek īstenotas pilna laika klātienē un aptver visas četras specializācijas. 2011./2012. studiju gadā plānots uzņemt 10 maģistrantu katrā specializācijā (kopumā 40). Studijas ir par maksu - Ls 1280 gadā, jārēķinās arī ar personīgās mācību terapijas izdevumiem. Mācības ilgst divarpus gadu.
Liepājas Universitātes Pedagoģijas un sociālā darba fakultātē otrā līmeņa profesionālās augstākās izglītības maģistra studiju programmu Mūzikas terapija var apgūt nepilna laika neklātienē. Studiju ilgums - viens vai trīs gadi. Plānots uzņemt 10 studentu, studiju maksa - Ls 950 gadā.

Kur strādā
Veselības, sociālajās un izglītības iestādēs, pēc sertifikācijas var dibināt savu privātpraksi.

Darbarīki
Atbilstoši specializācijai: vizuāli plastiskās mākslas materiāli, mūzikas instrumenti, skaņu iekārtas, dažādi rekvizīti.

Cik pelna
Atalgojums atkarīgs no noslodzes un iestādes, kurā strādā. Ambulatori samaksa ir no Ls 10 stundā, atkarīga arī no tā, vai strādā individuāli vai grupā, kā arī no klienta vecuma un diagnozes.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?