Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

SOS ciematu darba augļi - krietni cilvēki

Var sacīt, ka Gatis Matuļēvičs ir Latvijas «tēvs rekordists». Viņa kā Īslīces SOS bērnu ciemata direktora aizbildniecībā ir 74 bērni, kam dažādu apstākļu dēļ liegta iespēja uzaugt pie saviem bioloģiskajiem vecākiem. Tomēr nē, viņš neaudzina viņus viens - Gatim ir 13 labās rokas - sociālās audzinātājas jeb mammas. Šīs sievietes izgājušas nopietnu atlasi, lai varētu audzināt svešus bērnus, prastu ar katru no viņiem izveidot saikni un trauksmes vietā šo bērnu sirdīs iesētu paļāvības un ģimenes pavarda sajūtu.

Mammas misiju SOS bērnu ciematos Latvijā uzņēmušās kopumā 25 sievietes - pārējās 12 strādā ciematā Valmierā, kas uzbūvēts dažus gadus pēc Bauskas pusē izveidotā. «Mēs vairāk vai mazāk strādājam pēc kopienas modeļa, ko veido atsevišķas ģimenes. Piemēram, Somijā SOS bērnu ciematu ģimenēs strādā pāri, tāpēc bērniem ir gan mamma, gan tētis. Latvijā vēsturiski sāka strādāt mammas, un tā tas ir saglabājies,» saka G. Matuļēvičs un norāda, ka SOS ģimene ne ar ko neatšķiras no sabiedrībā ierastā modeļa: «Sociālā audzinātāja ir ģimenes līdere un par mājsaimniecību un bērnu audzināšanu gādā visu diennakti. Viņa gatavo maltīti, uzkopj māju, palīdz izmācīties, iesaista bērnus sadzīves organizēšanā, ved uz pulciņiem, kopā ar viņiem atpūšas brīvdienās.»

Pustūkstotis jautājumu

Lai gan šajā amatā ir teju neiespējami nošķirt darbu no privātās dzīves, katrai mammai pienākas arī brīvdienas - kopumā ap simt gadā - un papildus tam mēnesi ilgs atvaļinājums, kura laikā bērnus pieskata aukle. Slodze, audzinot piecus sešus bērnus, ir pamatīga, turklāt šo darbu grūti novērtēt ierastajās mērvienībās - ne stundas, ne gabaldarbus te neskaita. G. Matuļēvičs atzīst, ka personāls mainās - jau trīs sociālās audzinātājas aizgājušas pensijā, vēl dažas darbu uzteikušas, «jo nav šeit nekāda vieglā maize - bērni ir dažādi». Lielākoties SOS mājās viņi nonāk no sociālā riska ģimenēm, kur rūpes aizēnojušas atkarības vai vardarbība. Jāpiebilst gan, ka bērni drīkst tikties ar bioloģiskajiem vecākiem - ja vien to ļauj bāriņtiesa. Piemēram, trīs brāļi no Īslīces ciemata vasarās dodas dzīvoties pie savas vecmāmiņas un vecākā brāļa.

No G. Matuļēviča stāstījuma par personāla atlases principiem secināms, ka tie organizācijā ir rūpīgi izstrādāti. Vairākums sieviešu, kuras izvēlas šo amatu, jau izaudzinājušas savus bērnus. Pēc pārrunām katrai jāatbild uz pustūkstoti jautājumu īpašā personības izpētes testā; pamatojoties uz tā rezultātiem, psihologs uzraksta atzinumu. Tas tiek salīdzināts ar SOS bērnu ciematu asociācijas izveidoto mammas «profilu», un tikai tās pretendentes, kuru personības kvalitātes atbilst vēlamajām, tiek pielaistas pie nākamā pārbaudījuma. «Mācības ir ļoti nopietnas - 960 stundu; nobeigumā tiek iegūts sociālās audzinātājas statuss. Šī programma, pateicoties Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijai, ir akreditēta, licencēta, un amats iekļauts profesiju klasifikatorā. Būtiskākais, kas jāapgūst, ir bērnu psiholoģija, pedagoģija, higiēna, medicīna, mājturība, jo, kā norāda Gatis, viens no «mammas» galvenajiem pienākumiem ir iemācīt bērniem izvārīt, piemēram, zupu, iepirkties, izmazgāt veļu. Pēc tam kad iegūts diploms un izturēts 21 mēnesi ilgs pārbaudes laiks, var sākt oficiāli būvēt ģimenes kopību.

No ciemata uz augstskolu

Brāļus un māsas SOS bērnu ciematos nenošķir, tāpēc var gadīties, ka SOS mammai jāuzņemas rūpes arī par zīdaini. Šūpuli vienā no Īslīces ciemata mājām nācās kārt pašos pirmsākumos, kad tika atvests tikai sešus mēnešus vecs mazulis. Nu viņš izaudzis par staltu jaunekli un joprojām dzīvo ciematā. «Septiņpadsmit darbības gados pie mums jau nomainījusies paaudze, un patlaban ciematā pārsvarā ir mazie bērni - lielie aizgājuši vai nu uz vienu no abām jauniešu mājām, vai patstāvīgā dzīvē,» atklāj G. Matuļēvičs. Pirms dažiem gadiem visiem SOS ciematu jauniešiem, sasniedzot 15-16 gadu vecumu, bija obligāti jāpārceļas dzīvot uz vienu no abām jauniešu mājām Jelgavā vai Iecavā, taču tagad tiek dota izvēle palikt ciematā, kur, starp citu, ļauts dzīvot arī pēc pilngadības sasniegšanas - līdz 24 gadiem.

Pieminēšanas vērts ir fakts, ka SOS bērnu ciematos cilvēku ne tikai izaudzina, bet arī gādā par viņa karjeru, piedāvājot iespēju izglītoties augstskolā: «Primāri jāmēģina tikt budžeta grupā - ja nevar, tad papildus ikdienas izdevumiem sedzam arī studiju maksu, taču ar ļoti stingriem noteikumiem - vidējai atzīmei jābūt virs sešām ballēm, nedrīkst būt parādu un nedrīkst ņemt akadēmisko gadu. Ar jaunieti pirms studijām noslēdzam līgumu, un, ja viņš nepabeidz augstskolu un nenoliek man uz galda diplomu, visa nauda asociācijai jāatdod,» saka G. Matuļēvičs.

Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka daudzi no ciemata izaugušie devušies peļņā uz ārzemēm, taču daudziem tas netraucējot uzturēt saikni ar «mammu», svētku reizēs atbraukt ciemos. Jaunieši nezaudējot arī savstarpējās saiknes - vairāki šobrīd kopīgi īrējot dzīvokļus. Gatis ir informēts par katra jaunieša dzīvi - šajā ziņā viņam palīdz sociālais pedagogs.

Kas finansē SOS bērnu ciematus? «Līdz šim lielāko daļu naudas piešķīra jumta organizācija SOS Kinderdorf International. Taču, kopš Latvija iestājusies Eiropas Savienībā, mūs vairs neuzskata par trešās pasaules valsti, un asociācijas vadība noteikusi, ka abiem Latvijas ciematiem līdz 2020. gadam jākļūst pašfinansētiem. Būs vajadzīga diezgan liela naudas summa, tāpēc lūgsim lielāku maksu pašvaldībām, kuru bērni dzīvo pie mums. Pašreiz to maksājumi nenosedz pat pusi no kopējām izmaksām. Tāpat esam sākuši ziedojumu vākšanas kampaņu Neviens nav vainīgs, bet bērns bez ģimenes nav laimīgs un ceram uz sabiedrības atbalstu,» optimistisks ir 74 bērnu aizbildnis Gatis Matuļēvičs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Pozitīvi skaitļi un fakti

Pirmais SOS bērnu ciemats dibināts 1949. gadā Austrijā. Tur pēc kara mājvietu raduši bāreņi un pamestie bērni.
1997. gadā izveidots pirmais SOS bērnu ciemats Latvijā - Bauskas novada Īslīcē. Sākotnēji tur izveidojās 10 ģimenes, kurās dzīvoja kopumā 22 bērni. Pirmajā gadā bērnu skaits dubultojās, patlaban ciematā aug 66 bērni.
2006. gadā Jelgavā tika atvērta Latvijā pirmā SOS jauniešu māja, kurā patstāvīgai dzīvei sāka gatavoties seši jaunieši vecumā no 16 līdz 24 gadiem.
Vēl viens SOS bērnu ciemats Latvijā tapis 2007. gadā Valmierā. Zīmīgi, ka Eiropā tas ir simtais pēc kārtas. Dzīvi Valmieras mājās sāka septiņas ģimenes, kurās auga 35 bērni.
Pašlaik Latvijas SOS bērnu ciematos un jauniešu mājās dzīvo 86 bērni, par viņiem gādā kopumā 25 sociālās audzinātājas.
Visā pasaulē darbojas vairāk nekā 500 SOS bērnu ciematu, tie atrodas 132 valstīs. SOS bērnu ciematu organizāciju aprūpē kopumā ir vairāk nekā miljons bērnu.

AVOTS: Latvijas SOS
bērnu ciematu asociācija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?