Tomēr liktenis lēma, ka Spānijas kailgliemeži - kā no gaisa nokrituši meteorīti - tika atklāti vismaz divos privātmāju dārzos Talsu rajonā, Pastendē. Biologi tos sastapa 5.augustā. Viena no versijām - gliemjiem ceļojumā palīdzējuši cilvēki, paši to neapzinoties. Pastendē tie varēja nonākt, paslēpušies kokmateriālos vai arī tur iedējuši olas.
«Spānijas kailgliemežus redzējām divos privātos dārzos, tur bija vairāki desmiti. Ir aizdomas, ka tie varētu būt ievesti ar kokmateriāliem, jo netālu no vietas, kur tos redzējām, ir kokapstrādes uzņēmums. Viņi ved produkciju, sadarbojas ar Vāciju. Tur kailgliemeži jau ir lielā skaitā,» stāsta zoologs Voldemārs Spuņģis. Iespējams, kailgliemeži ievesti jau pirms diviem trim gadiem, jo populācija bijusi krietni liela. Dārza saimniece stāstījusi, ka ik dienu nolasot vismaz pārdesmit īpatņu, taču to nekļūstot mazāk. Viņas bažas ir saprotamas - Eiropā šie dzīvnieki tiek uzskatīti par ļoti nopietnu draudu lauksaimniecības kultūrām.
Otrs veids, kā gliemeži varēja nonākt Latvijā, ir ar augu stādāmo materiālu - ievedot, piemēram, no ārvalstīm augus līdz ar augsni, kurā kailgliemeži iedējuši olas, skaidro E.Dreijers. Portāls dabasdati.lv aicina ziņot par šo kailgliemežu novērojumiem.