Laika ziņas
Šodien
Migla
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Takšu muguras problēmas

Jaukā rakstura un kustīgās dabas dēļ takši iemantojuši popularitāti gan Latvijā, gan pasaulē. Taču šī ir viena no suņu šķirnēm, kas nepārdomātas selekcijas rezultātā cieš visvairāk, jo īsās kājas un garā mugura ir speciāli veidota vizuāla šķirnes īpatnība, ko diemžēl pavada mugurkaula problēmas. Viena no biežākajām ir starpskriemeļu disku slimība (diska plīsums, diska trūce, diska izslīdējums).

Smagākā vai vieglākā formā ar to sastopas 25% (!) takšu. Patiesībā skaits ir vēl lielāks, jo daudzi gadījumi netiek diagnosticēti un ārstēti. Slimība var radīt spēcīgas, ilgstošas sāpes un novest pie smagām sekām - parēzes (daļējs kustību zudums) un paralīzes (pilnīgs kustību zudums) pakaļkājās. Daļa dzīvnieku veiksmīgi tiek izārstēti ar pretsāpju un pretiekaisuma zālēm un kustību ierobežošanu, bet slimība var atkārtoties. Šī problēma ir iedzimta, bet nav ģenētiski noteikta, tādēļ nav iespējams noteikt, kuriem takšiem dzīves laikā tā parādīsies un kuriem ne.

Slimības pazīmes

Vienīgā metode ir veikt mugurkaula rentgenoloģisko izmeklēšanu potenciālo kucēnu vecākiem starp divu un četru gadu vecumu - ja šajā vecumā mazāk par trim starpskriemeļu diskiem ir kalcificēti, tad ir mazāka iespēja, ka kucēniem dzīves laikā izveidosies starpskriemeļu disku slimība. Tomēr šī metode nav zinātniski pierādīta un apstiprināta. Kamēr netiks izmainīts šķirnes standarts (gara mugura, īsas kājas), tikmēr takši un citas līdzīgās šķirnes cietīs no šīs slimības.

Slimība veidojas, kad disks (vai pat vairāki diski), kas kalpo kā spilvens starp diviem mugurkaula skriemeļiem, pilnīgi vai daļēji izslīd no savas vietas mugurkaula kanālā, spiežot uz nerviem, radot sāpes, nervu bojājumus un pat paralīzi.

Slimības pazīmes: apgrūtinātas kustības, nevēlēšanās lēkt, sāpes (pat ļoti spēcīgas) un vājums pakaļkājās, muguras un kakla muskuļu spazmas, uzrauta mugura, smagos gadījumos var būt urīna nesaturēšana un patvaļīga defekācija, nekustīgas pakaļkājas.

Nosakot diagnozi, veic pilnu neiroloģisko izmeklēšanu, lai konststētu, kurā mugurkaula daļā ir bojājums. Dažkārt bojāto vietu mugurkaulā var redzēt ar rentgenoloģisko izmeklēšanu, bet var būt gadījumi, kad jāveic mugurkaula izmeklēšana ar speciālu kontrastvielu, ko narkozē ievada mugurkaula kanālā un pēc noteikta laika rentgenā novērtē bojāto vietu.

Atkarībā no pazīmju smaguma ārstēšana var būt no konservatīvas līdz pat smagai mugurkaula operācijai. Konservatīvo ārstēšanu nozīmē vieglos gadījumos - lai samazinātu sāpes un iekaisumu. Parasti nosaka arī kustību ierobežojumus - līdz pat sešām nedēļām iesaka dzīvnieku turēt būrī un neļaut tam lieki staigāt, nemaz nerunājot par skriešanu un lekšanu.

Iemaukti takšiem

Smagāku bojājumu gadījumā, ja suns ir paralizēts (nekustas pakaļkājas) un/vai ir urīna nesaturēšana, var būt nepieciešama operācija, kad bojāto starpskriemeļu disku izņem. Labākas prognozes ir tiem, kam operācija veikta drīz pēc diagnozes uzstādīšanas. Operācija ir sarežģīta un riskanta, un diemžēl ir gadījumi, kad arī tādā veidā nevar dzīvniekam palīdzēt.

Ko un kā darīt, lai novērstu sāpīgo problēmu un nepieļautu tās atkārtošanos? Ļoti svarīgi ir nepieļaut lieko svaru, lai mugurkaulam nebūtu papildu slodze. Vēlams takšiem lietot iemauktus, nevis kakla siksnas, lai mazinātu spiedienu uz kakla skriemeļiem. Vēlams iekārtot rampas vai uzejas mašīnā, gultā vai jebkurā citā augstākā vietā, lai taksim nebūtu jālec. Attiecībā par kāpšanu pa trepēm - te domas dalās. Ir veterinārārsti, kas saka, ka kāpšana kaitīga, un cits viedoklis - ka vesels taksis var droši kāpt pa trepēm (ja pakāpieni nav tik augsti, ka jālec). Ir veterinārārsti, kas iesaka takšiem gan profilaktiski, gan ārstēšanas laikā lietot glikozamīna un/vai hondroitīna preparātus, kas domāti mugurkaula veselībai, piemēram, VetriDisc vai Jointagen.

Ja noticis sliktākais un taksis zaudējis spēju patstāvīgi pārvietoties pakaļkāju paralīzes dēļ, ir iespējams nopirkt vai nu gatavus ratiņus, vai pagatavot speciāli konkrētajam sunim piemērotus invalīdu ratiņus. Vairāku gadu laikā veterinārā lieltirgotava Universitātes Vetfonds ir piegādājusi apmēram piecus invalīdu ratiņus suņiem, kas atkal var iet laukā un pārvietoties saviem spēkiem (diemžēl ierobežojošais faktors ir samērā dārgā cena).

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma


*veterinārārste, Universitātes Vetfonds

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?