Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +6 °C
Daļēji saulains
Otrdiena, 15. oktobris
Hedviga, Helvijs, Eda

Tiesiskās aizsardzības glābšanas riņķis

Ziemīgi aukstās darbdienas priekšpusdienā Rīgas Spīķeru kvartāla pirmā stāva kafejnīcās un veikalos ir tukšs un kluss. Ieejot apskatīt telpas, mēs iztraucējam tikai aiz letes rāmā mierā klientus gaidošos pārdevējus un bārmeņus. Uzņēmuma pārstāvis, kas izrāda namus, skaidro, ka galvenos ieņēmumus tie gūst no dažādu pasākumu, kas šajā kultūras un radošās industrijas kompleksā tiek regulāri rīkoti, apmeklētājiem.

Bedre pārvarēta?

Augšējo stāvu birojos ļaudis dara savu ikdienas darbu, koncertzālē izbrīnītu skatienu uz mums raugās mēģinājuma laikā iztraucēti mākslinieki, bet Laikmetīgās mākslas muzejs šajā stundā aiz slēgtām durvīm vēl grimst tumsā. Septiņas no deviņām pilnsabiedrībai Spīķeri piederošajām ēkām šobrīd ir apdzīvotas: četras kapitāli atjaunotas, trīs sakārtotas, divas gaida savu kārtu. Kopumā šajā projektā ieguldīts ap 10 miljonu latu - 30% pašu kapitāls, 70% kredītlīdzekļi. Savu kārtu gaida arī Spīķeru namu apkārtne, kuras labiekārtošanas projektu kā zemes starp ēkām īpašniece izstrādā Rīgas dome. Piesaistot Eiropas Savienības finansējumu, šo kvartālu tuvāko divu gadu laikā iecerēts padarīt par iecienītu apskates, atpūtas un izklaides objektu. Labiekārtošanas projekts ir Spīķeru un tā apsaimniekotāju lielā cerība. Uzņēmuma pārstāvis Jānis Dinne ir pārliecināts, ka, to realizējot, palielināsies apmeklētāju plūsma un līdz ar to arī uzņēmuma apgrozījums, kas ļaus bez bažām izpildīt visas saistības ar kreditoriem. Finanšu grūtībās Spīķeri nonāca pirms diviem gadiem, kad līdzīgas grūtības piemeklēja arī telpu nomniekus un Spīķeru ienākumi samazinājās par 50-60%, apdraudot iespēju norēķināties ar kreditoriem. Pēc astoņiem mēnešiem Spīķeriem beigsies tiesiskās aizsardzības process, kas kā vieniem no pirmajiem Latvijā sākts 2009. gada oktobrī. Uzņēmuma īpašnieki tobrīd to saskatīja kā vienīgo iespēju pasargāt un saglabāt uzsākto biznesu.

Šis ir laiks, kad uzņēmuma darbinieki rūpīgi plāno, kā strādās tālāk. J. Dinne noliek priekšā šīgada pasākumu plānu un ar optimismu saka - tā ir tikai daļa no Spīķeros plānotā, jo ieceres ir arī par to, kas notiks nākamgad, aiznākamgad un 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. Tas liecina, ka Spīķeri nedomā padoties. Sertificēts administrators un Latvijas Maksātnespējas procesu administratoru asociācijas padomes loceklis, kas uzrauga Spīķeru tiesiskās aizsardzības procesu, Aigars Lūsis saka: «Spīķeri tiesisko aizsardzību ieguva 2009. gada oktobrī. Šis laiks un arī 2010. gads biznesā nebija no vieglajiem, taču Spīķeru ieņēmumi šajā laikā ievērojami palielinājušies, kas liecina, ka viņi izķepurosies.» Atšķirībā no maksātnespējas, kad uzņēmuma saimnieciskā darbība tiek apturēta un manta vai labākajā gadījumā viss bizness pārdots, tiesiskās aizsardzības process ļauj uzņēmumam turpināt strādāt un plānot nākotni.

Uzņēmēji nav informēti

A. Lūsis tiesiskās aizsardzības procesu pielīdzina glābšanas riņķim, kas var palīdzēt uzņēmumam noturēties virs ūdens, atveseļoties un pēc tam atkal uzelpot ar pilnu krūti, taču maksātnespējai seko bankrots. Lai gan jaunais Maksātnespējas likums, kas stājās spēkā pērn novembrī, paredz iespēju maksātnespējas procesa laikā atgriezties pie tiesiskās aizsardzības procesa, šādas pieredzes ne A. Lūsim, ne viņa kolēģiem nav. «Vecajā likuma redakcijā maksātnespēja neparedzēja tikai bankrotu, bija iespējama arī sanācija un izlīgums, taču jaunā redakcija paredz tikai sekojošu bankrotu. Līdz ar to vienīgā iespēja finanšu grūtībās nonākušam uzņēmumam saglabāt tā saimniecisko darbību un pašu uzņēmumu reāli ir šis tiesiskās aizsardzības process, kuru, redzot, kādas likstas piemeklē uzņēmējus, izmanto nepiedodami maz.» A. Lūsis pieļauj, ka uzņēmējiem nav informācijas, kas tas ir un ko ar to iegūst. Iespējams, šis process «izgāžas» arī nekvalitatīvi sagatavota tiesiskās aizsardzības procesa plāna dēļ, jo ne katrs to spēj tā sagatavot, lai kreditori tam noticētu un saskaņotu, bet tiesa apstiprinātu. Spīķeru īpašnieki, sapratuši, ka nonākuši finanšu grūtībās, uzmeklējuši A. Lūsi, ar kuru līdz tam sadarbojušies kā ar advokātu, un lūguši padomu, kā rīkoties tālāk.

Tiesiskās aizsardzības procesa laikā, ko saskaņā ar likumu var noteikt līdz diviem gadiem, uzņēmums turpina pildīt saistības ar kreditoriem, taču neviens tam nevar pieteikt maksātnespēju, vērst piedziņu, izsolīt mantu, arestēt kontus vai vērst kādu citu prasību, kas paralizētu vai apdraudētu uzņēmuma darbību. «Var teikt, ka šajā laikā uzņēmumam tiek uzlikts tāds kā aizsardzības kupols un tas ir daudz labāk nekā dzīvot līdz brīdim, kad uzņēmums reāli kļūst maksātnespējīgs, jo tad jau ir vāks, ne vairs kupols,» tēlaini salīdzina A. Lūsis.

Nākotni izšķir banka

Pirmie apstiprinātie tiesiskās aizsardzības procesi beidzas tikai šīgada rudenī, tāpēc vēl nav pieredzes, kā šie uzņēmumi strādās tālāk. A. Lūsis domā, ka satraukumam nav pamata, taču J. Dinne tik pārliecināts vis nav. Viņš ļoti cer, ka kreditori, pārliecinājušies par uzņēmuma godprātīgu saistību izpildi, arī nākotnē neliks sprunguļus riteņos, taču iepriekš izskanējusī informācija par banku prasībām uzņēmumiem uzreiz atmaksāt visu kredītu viņu dara bažīgu. A. Lūsis nenoliedz, ka lielas daļas uzņēmumu, kas nonākuši finanšu grūtībās, nākotne ir banku kā lielāko kreditoru rokās, jo, ja bankas nepiekrīt saskaņot tiesiskās aizsardzības procesa plānu, seko maksātnespēja un bankrots. Administratora pieredze liecina, ka banka sakot «nē» tikai gadījumos, kad klients jau iepriekš sabojājis attiecības.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kā tas notiek?

1. Fiziskās personas maksātnespēju var piemērot, ja kopējā parādu summa visiem kreditoriem pārsniedz 5000 latu.
2. Pusgada laikā no personas pasludināšanas par maksātnespējīgu administrators pārdod visus personai piederošos īpašumus un mantu. Mantu, kas nepieciešama ienākumu gūšanai, iespējams paturēt. Ja ir nepilngadīgi apgādājamie, mājokļa pārdošanu uz gadu var atlikt.
3. Maksātnespējas procesa laikā tiek apturēta parādu piedziņa, kredīta maksājumu kavējumu naudas un līgumsoda pieaugums.
4. Ja parādnieka ienākumi ir pietiekami, lai segtu 50% no parādu summas, kas palikusi pēc īpašuma un mantas pārdošanas, saistību dzēšanas termiņš ir gads. Ja iespējams segt 35% no kopējām parādsaistībām, termiņš būs divi gadi, ja 20% - trīs gadi. Trīs gadi un seši mēneši, ja parādnieka ienākumi nav pietiekami, lai segtu vismaz šos 20%. Pēc šī termiņa beigām parādnieks no atlikušajām saistībām tiek atbrīvots.
5. Process maksā 1000 latu.

Bez nosaukuma

Uzņēmumam, kas nonācis finanšu grūtībās, saskaņā ar jauno Maksātnespējas likumu ir divas iespējas - maksātnespēja vai tiesiskās aizsardzības process. Maksātnespēja ir ar tiesas spriedumu konstatēts fakts, ka uzņēmums nespēj un nespēs pildīt savas saistības, kam seko bankrots. Savukārt tiesiskās aizsardzības process ietver ierobežotu maksātspēju, tā mērķis ir saglabāt uzņēmumu un maksātspēju atjaunot.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?