Dramatisks pieaugums
Pagājušajā mēnesī ANO paziņoja, ka šā gada sākumā aptuveni 36% no migrantiem un patvēruma meklētājiem, kas pārpildītās laivās no Turcijas mēģināja nokļūt Grieķijā, bija bērni un nepilngadīgi jaunieši. IOM apkopotie dati liecina, ka janvārī Eiropā tranzītā caur Grieķiju ieradušies vairāk nekā 62 tūkstoši migrantu un patvēruma meklētāju, no kuriem trešdaļa bija vēl 18 gadus nesasniegušas personas bez vecākiem.
2015. gadā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs patvērumu lūguši vairāk nekā 160 tūkstoši bērnu. 49% no visiem saņemtajiem nepilngadīgo patvēruma lūgumiem bija iesnieguši bērni no Sīrijas (25%), Afganistānas (18%) un Irākas (6%). Starptautiskā bērnu tiesību aizsardzības organizācija Glābiet bērnus lēš, ka 26 tūkstoši Eiropā ieradušies bez vecākiem.
Zviedrija vien pērn saņēma patvēruma lūgumus no 23 300 šādu bērnu. Itālijā pēc ierašanās pa Vidusjūru reģistrējās gandrīz 11 tūkstoši, bet Maķedonijā no jūnija līdz novembrim - 15 tūkstoši. Visa 2014. gada laikā patvērumu Eiropā lūdza 23 tūkstoši nepilngadīgo migrantu, kuri ceļu bija mērojuši vieni.
Kopš marta sākuma, kad Maķedonija un citas Balkānu valstis slēdza savas robežas migrantiem, kuri devās uz Rietumeiropu, Grieķijā ir iesprostoti vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku, vēsta laikraksts Ekathimerini.
ANO lēš, ka viņu vidū ir 19 tūkstoši bērnu, no kuriem aptuveni 10% Grieķijā ieradušies bez vecākiem. Vietējā palīdzības organizācija The Smile of the Children apgalvo, ka pēdējā mēneša laikā ar pārtiku un apģērbu nodrošinājusi vairāk par 12 tūkstošiem bērnu, kas valstī ieradušies kopā ar migrantiem un patvēruma meklētājiem.
Var nokļūt gūstā
Migrantu vidū bērni ir visneaizsargātākā grupa. IOM informācija liecina, ka janvārī katrs piektais migrants, kas noslīka, mēģinot pa jūru no Turcijas nokļūt Grieķijā, bija nepilngadīgs. Gada pirmajā mēnesī īsajā, bet ārkārtīgi bīstamajā kuģojumā no Turcijas uz Grieķiju dzīvību zaudēja 272 migranti, no kuriem 60 bija bērni. No septembra līdz janvārim šajos ūdeņos noslīka kopumā 330 bērnu, daudzi no viņiem tikai dažus metrus no krasta, raksta izdevums The Guardian.
ES tiesībaizsardzības aģentūra Eiropols norāda, ka pēdējos divos gados Eiropā pēc reģistrēšanās varasiestādēs pazuduši vairāk nekā 10 tūkstoši nepilngadīgo migrantu, kas šeit ieradušies bez tuviniekiem. Vismaz pieci tūkstoši no viņiem «izgaisuši» Itālijā. «Mēs nezinām, kur viņi atrodas, ko dara un ar ko ir kopā,» Eiropola pārstāvis Braiens Donalds sacīja laikrakstam The Observer.
Aģentūra uzskata, ka kopš 2014. gada vidus visā Eiropā izveidojušās «kriminālas struktūras», kas gūst milzīgu labumu no lielā migrantu pieplūduma. Eiropola rīcībā esot pierādījumi par saistību starp cilvēku kontrabandistiem, kas migrantus nogādā ES, un noziedzīgiem grupējumiem, kas migrantus pret pašu gribu iesaista prostitūcijā un vergu darbā.
ANO Bērnu fonds uzskata, ka bez vecākiem atceļojušu nepilngadīgu migrantu pazušana apliecina Eiropas institūciju nespēju aizsargāt šādus bērnus. «Tā ir visa reģiona bērnu aizsardzības sistēmas izgāšanās,» fonda pārstāve Sāra Krova sacīja ziņu aģentūrai AFP. «Birokrātiskajām procedūrām būtu jānorit ātrāk, lai šie bērni nepazustu un nekļūtu par cilvēku tirgotāju upuriem.»
The Smile of the Children apgalvo, ka kopš 2015. gada tā palīdzējusi atrast un izglābt 75 pazudušos.