Ņem vērā arī nokalpoto gadu skaita. Speciālisti vienmēr saņem lielākas pensijas, jo specialitātēm ir ciešs sakars ar darba algu. Dzīves kvalitāte vecumdienās atkarīga no pensijas lieluma. Skolotājiem, kas nav universitātes profesori, tā ir visai maza. Man pensija tika piešķirta 80% no algas apmēra, un tas nozīmē, ka bez darba laikā iegādāta īpašuma (mājas vai dzīvokļa) iztika ir knapa. Tomēr, lai varētu turēties pretī inflācijai, valsts pamazām paaugstina arī pensijas. Jāpiebilst, ka eksistē arī apdrošināšanas pensija, kas sākumā bija minimālās algas apmērā, bet tā tiek uzlabota reizē ar inflāciju. Venecuēlā diezgan labi ir nostādīts veselības atbalsts. Pensionāri speciāli norādītās aptiekās ar to ārstu parakstītajām zālēm, kas pieder pie IVSS (Instituto Venezolano de Seguro Social), zāles var saņemt par brīvu. Arī medicīniskie pakalpojumi attiecīgās ārstniecības iestādēs tiek sniegti gratis. Ja ir nepieciešama kāda operācija, tad darba devējs (kompānija) dalās ar IVSS izdevumos un slimniekam ir jāsedz minimāla maksa. Es toreiz strādāju diezgan lielā firmā, un, piemēram, kad manam ģimenes loceklim bija jāoperē salauzta kāja, tas man neizmaksāja neko.
Tagad jau 10 gadu visu vasaru pavadu Latvijā, tad dodos uz ASV un Venecuēlu. Tiesa, pēdējos divus gadus gan uz Venecuēlu neesmu braucis, jo tur valda ļoti liela nedrošība. Ne katram tā gadās, bet es esmu ticis aplaupīts katru reizi un arvien bīstamākā mērā, kas apdraud dzīvību. Man ir sarežģījumi ar Venecuēlas pensiju. Darba nokalpojuma pensija rit normāli, bet ir kļūme ar apdrošināšanas pensiju. Darba devējs katru mēnesi obligāti atvelk no algas zināmu procentu.
Kad atvilkumi sasniedz 750 nedēļas, tad apdrošināšanas pensija ir nopelnīta. Manā gadījumā biju iesācis strādāt, vēl būdams ārzemnieks (latvietis), un tikai vēlāk pieņēmu Venecuēlas pilsonību. Kā venecuēlietis esmu nonācis līdz 729 nedēļu atvilkumiem - tātad trūkst dažu nedēļu. Toties kā ārzemnieks biju sasniedzis 1583 nedēļas - tātad daudz pāri par obligāto kvantumu. Tādu apstākli var izlabot, ja apvieno abas identifikācijas. Man to solīja paveikt divos mēnešos, tomēr tas nenotika, un kopš 2005. gada vidus minēto apdrošināšanas pensiju nesaņemu. Gribu piebilst, ka, dzīvodams Latvijā, es nesaņemu normālo darba pensiju, jo neeksistē līgums starp abām valstīm, kas paredzētu pārsūtīt pensijas algu uz pensionētās personas bankas kontu vai Venecuēlas vēstniecību priekš Baltijas valstīm, kas atrodas Helsinkos.