Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš uzsver, ka Latvija lielajiem pasaules medikamentu ražotājiem vienmēr ir bijusi pievilcīga bāze klīniskajiem pētījumiem, ko I.Kalviņš galvenokārt skaidro ar augstu ārstniecības kultūru Latvijā. «Tas ir ļoti pozitīvi, jo tas ir darbiņš ārstiem. Protams, ir jautājums, vai nebūtu labāk attīstīt savu pētniecību, bet tas jau ir cits stāsts,» piebilst zinātnieks.
Cik liela daļa no tā miljarda eiro, ko Merck Serono ik gadu iegulda pētniecībā, tiks atvēlēta darbībai Latvijā, ražotājs neprecizē. Klīniskus pētījumus Latvijā Merck Serono veic jau patlaban, taču līdz ar filiāles atvēršanu sola to apjomu palielināt. Piemēram, Latvijā tiek pētīts jauns medikaments multiplās sklerozes ārstēšanai - tās būšot pirmās perorālās zāles pret šo slimību. Merck Serono specializējas arī onkoloģisko, kardioloģisko, endokrinoloģisko zāļu ražošanā, kā arī ražo preparātu neauglības ārstēšanai.
Runājot par vietējo ražotāju perspektīvām, M.Bartošs uzsver: mazajiem lokālajiem farmācijas uzņēmumiem vienmēr būs ierobežoti līdzekļi jaunu medikamentu izgudrošanai. Taču, piemēram, Izraēlas un Indijas farmācijas nozares piemērs pierāda: mērķtiecīgs valsts atbalsts pētījumiem situāciju var kardināli mainīt. Liela loma ir arī stiprām, uz izpēti orientētām akadēmiskām institūcijām, uzskata M.Bartošs. Latvijā ir divi lieli zāļu ražotāji - Olainfarm un Grindeks. Grindeks otrdien paziņoja, ka ieviesis ražošanā jaunu aktīvo farmaceitisko vielu ursodeoksiholskābi. Lai nodrošinātu šī produkta izstrādi un ražošanu, Grindeks sācis jauna ražošanas iecirkņa izbūvi, kurā paredzēts investēt gandrīz sešus miljonus latu. Pirmās pilotsēriju piegādes Vācijas farmācijas uzņēmumam Marenis Pharma veiktas jau pērn, un pēc atzinīga kvalitātes novērtējuma ar Grindeks tika noslēgts vairākpakāpju ilgtermiņa sadarbības līgums.
Farmācijas nozare patlaban ir viena no retajām, kas uzrāda eksporta pieaugumu: jūnijā, salīdzinot ar to pašu mēnesi pērn, farmācijas produktu eksports no Latvijas pieaudzis par 12,4%.