Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +7 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 25. aprīlis
Līksma, Bārbala

Tēma

Vīriešiem jāzaudē laimes vārdā

Lai iepriecinātu mazus bērnus un motivētu viņus attīstīt prasmes, pieaugušie mēdz apzināti zaudēt atvasēm prāta vai veiklības rotaļās.

Prioritāte – bērni © DIENA

Bērnu slimnīcas fonds Latvijā ir plaši pazīstama organizācija, kas, gan palīdzot ar atbalstu konkrētiem bērniem, gan mēģinot risināt sistēmiskas problēmas bērnu veselības un labklājības jomā, darbojas nu jau vairāk nekā divdesmit gadu. Fonda vadītāja Liene Dambiņa atzīst: panākts jau daudz, taču ne mazāk darāmā vēl priekšā.

Latviešos arī mednieku vācēju gēns

Latviešu tieksmei kopš vasaras vidus līdz vēlam rudenim klejot pa mežiem sēņu meklējumos varētu būt ģenētisks cēlonis. Apkopojot Latvijas iedzīvotāju genoma informāciju, pētnieki atklājuši mednieku vācēju gēna klātbūtni, kas ir retums mūsdienu Eiropas iedzīvotāju kopienā. Šis gēns atrodams arī otrā baltu tautā – lietuviešos.

Veido "dzīvo skaņu" © DIENA

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar partneriem patlaban izstrādā vakuuma mikrotriodi, ko varētu izmantot audioelektronikas pastiprinātājos, lai radītu "dzīvās skaņas" efektu.

Kultūras mantojuma klīnika © DIENA

Laika zoba apskādēta porcelāna tasīte, glezna, sakta vai tautastērps, ko nevar salabot paša rokām, tāpēc vajadzīga speciālista palīdzība. Kur to meklēt? Tāda vieta ir Jelgavas vecpilsētas kvartālā. Par Vecpilsētas māju dēvētās ēkas vienā no spārniem tagad atrodas ekspozīcija, kas stāsta par senās Jelgavas interjera un būvniecības tendencēm, amatniecību un sadzīvi, otrā spārnā – Zemgales Restaurācijas centrs. Tajā kultūras mantojuma priekšmetiem tiek dota jauna elpa – ne tikai pilsētas muzeja krājuma, bet arī privātpersonām piederošajiem.

Baltijas 1918. gads © DIENA

Pirms 105 gadiem neatkarību pasludināja visas trīs Baltijas valstis. Lietuvā to paveica 16. februārī, Igaunijā – 24. februārī, bet Latvijā vien 18. novembrī. Tomēr reālas neatkarības iegūšanas ziņā kaimiņi nekur tālu priekšā Latvijai neaizsteidzās, jo arī viņus gaidīja smagas cīņas par deklarētās patstāvības iegūšanu.

Krītošo zvaigžņu nakts © DIENA

Pirms 190 gadiem Ziemeļamerikā lielu satraukumu un bažas par tuvojošos pasaules galu izraisīja ļoti spēcīga meteoru plūsma. Tolaik ļaudis vēl nezināja, ka šāda veida dabas parādības novērojamas, kad krustojas Zemes un ap Sauli riņķojošu komētu orbītas

Garākas nenozīmē pievilcīgākas © DIENA

Garākas ne vienmēr ir skaistākas. Vismaz ne skropstas. Tā apgalvo pētnieki no Plimutas Universitātes. Viņi noskaidrojuši, ka ideāls skropstu garums ir vienāds ar trešdaļu no acs platuma.

Mēness dzimis sadursmes rezultātā © DIENA

Mēness izcelšanās noslēpums cilvēci nodarbinājis jau gadsimtiem ilgi. Teorijas ir dažādas, un kopš 70. gadiem astronomiem ir aizdomas, ka mūsu planētas dabiskais pavadonis radies, kad milzu protoplanēta ar nosaukumu Theia ietriecās agrīnajā Zemē.

Labāk par draudzību, nevis mīlestību © DIENA

Mūsdienu pusaudžiem var pārmest pārlieku aizraušanos ar ekrāniem, taču tos nav pamata kritizēt par seksuālu izlaidību. Šajā jomā jauniešus var uzskatīt pat par pārlieku atturīgiem.

Nāvessods un tā atcelšana © DIENA

Pirms 25 gadiem Apvienotajā Karalistē oficiāli tika atcelts nāvessods. Tā gan vairāk bija formalitāte, jo britu tiesas jau gadu desmitiem ilgi nebija piespriedušas augstāko soda mēru un pēdējie nāvessodi bija izpildīti 1964. gadā

Atrasts nogrimušais savienojums © DIENA

Teorijas par Zemes veidošanās procesu nosaka, ka uz mūsu planētas virsmas perio - diski kontinenti saplūduši vienā un tad atkal atdalījušies. Pēdējā sadalīšanās notikusi samērā nesen, un tās gaitā vēl pirms 155 miljoniem gadu Austrālija bijusi savienota ar Āziju.