Baltais punduris ir zvaigne, kas ir sabrukusi enerģētiski blīvā, Zemes izmēra zvaigžņu objektā, kas kādu dienu nenovēršami pārtaps par zvaigznes pārpalikumu jeb melno punduri. No saviem ārējiem slāņiem baltie punduri izveido planētu miglāju, kas izplūst krāsainos gāzes mākoņos, kļūstot par jaunu zvaigžņu veidojošu inkubatoru. Citiem vārdiem sakot, tas izmanto vecās pasaules pārpalikumus, lai radītu jaunas. Balto punduru, miglāju un jaunas dzīvības veidojošo substanču trijstūra deja var tik skatīta kā dzīves cikla kosmiskā dzeju. Kad noteiktas parādības tuvojas sava dzīves cikla beigām, tēlaini izsakoties, tās atstāj aiz sevis skaistu miglājam līdzīgu mirdzumu – sava veida drupas, atmiņas vai pat spokus. Izstāde izzina šo atdzimšanas procesu, kur entropija un pārmaiņas ir daļa no jauna sākuma, kur nekas nav patiesi zaudēts, apstājies vai kontrolē.
Eikes Eplikas, Kristi Kongi un Annas Mari Līvrandas prakse nav vērsta uz kosmoloģijas studijām, taču viņu pasaules novērojumi un pārdomas par to atspoguļo Visumā notiekošos procesus. Viņas pēta un iztaujā pasauli, kurā viņas dzīvo, vienalga, vai tā būtu daba, kultūra, emocijas, sapņi vai atmiņas. Viņu radītās pasaules pastāvīgi paplašinās un pārtop, neļaujot sevi identificēt kā vienu konkrētu formu vai vēstījumu. Katra no viņām, izmantojot savu prasmju kopumu, medijus un mākslinieciskos izteiksmes veidus, sniedz vīzijas par pasauli kā likvīdu vienību pakļautu pastāvīgai metamorfozei. Izstādē viņas ieņem noteiktas lomu spēles, atdarinot procesus, kas notiek ar baltajiem punduriem, un, cieši sadarbojoties, veido vēstījumus, kas viens otrā atbalsojas.
Dienu pēc atklāšanas, 29. novembrī plkst. 18.00, norisināsies saruna ar māksliniecēm Eiki Epliku, Kristi Kongi un Annu Mari Līvrandu. Sarunu moderēs kuratore Šelda Puķīte.
Izstāde ir daļa no abu mākslas institūciju apmaiņas projekta: š.g. pavasarī Kogo galerijā norisinājās latviešu mākslinieces Kristas Dzudzilo personālizstāde visas iespējas, kas pastāvēja (2024. gada 28. marts – 4. maijs) sadarbībā ar Kim? Laikmetīgās mākslas centru.
Kogo ir laikmetīgās mākslas galerija Tartu, Igaunijā, kas dibināta 2018. gadā. Galerijas fokusā ir jaunākās paaudzes mākslinieki, šobrīd pārstāvot septiņus māksliniekus no Baltijas valstīm. Kogo galerijas starptautiskā klātbūtne ietver dalību ievērojamās mākslas mesēs, kā Liste Art Fair Basel, viennacontemporary, Art Brussels, Esther New York un citas; organizējot apmaiņas izstādes starptautiskās galerijās un veidojot citas sadarbības. Kogo arī cieši sadarbojas ar vietējām komūnām, organizējot daudzveidīgu publisku programmu līdztekus izstādēm, darbojoties kā studentu prakses bāze, ir iniciators un līdzorganizators plašu mākslas pasākumu sērijām Tartu un piedaloties mākslas institūciju asociācijas darbā. Igaunijā.
Eike Eplika (dz. 1982) ir tēlniece un instalāciju māksliniece, kas dzīvo Tartu. Viņa ir studējusi Tartu Mākslas koledžā Tēlniecības nodaļā, iegūstot bakalaura grādu (2007), un Igaunijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības un instalāciju nodaļā, iegūstot maģistra grādu (2010). 2006. gadā viņai tika piešķirta Eduarda Vīralta (Eduard Wiiralt) stipendija un 2012. gadā – laikmetīgās mākslas festivāla ART IST KUKU NU UT producēšanas stipendija jaunajiem māksliniekiem KUKU NUNNU. 2015. gadā Eplika tika nominēta Sadolin mākslas balvai, bet 2018. gadā apbalvota ar Ado Vabes (Addo Vabbe) stipendiju. No 2021. līdz 2023. gadam Eplika bija viena no nacionālās mākslinieku algas saņēmējām, bet 2021. gadā viņai tika piešķirta Igaunijas Kultūras fonda gada balva.
Kristi Kongi (dz. 1985) ir gleznotāja un instalāciju māksliniece, kas dzīvo Tallinā. Viņa ir Igaunijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore un Glezniecības katedras vadītāja. Viņa ir studējusi Tartu Mākslas koledžas Glezniecības nodaļā, iegūstot bakalaura grādu (2008), un Igaunijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, iegūstot maģistra grādu (2011). Viņa ir saņēmusi Jaunā mākslinieka balvu (2011), Sadolin mākslas balvu (2013), Konrada Megi (Konrad Mägi) balvu (2017) un Igaunijas Kultūras fonda gada balvu (2021). 2016. gadā viņa bija nominēta Kēlera balvai (Köler Prize).
Anna Marija Līvranda (dz. 1993) ir tēlniece un instalāciju māksliniece, kas dzīvo Tallinā. Viņa ir studējusi Igaunijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības un instalāciju nodaļā, iegūstot bakalaura grādu (2016), un Laikmetīgās mākslas nodaļā, iegūstot maģistra grādu (2022). Viņa ir arī studējusi tēlotājmākslu Islandes Mākslas universitātē. 2014. gadā Līvranda ieguva Jaunā tēlnieka balvu (Igaunijā). 2020. gadā viņa saņēma Eduarda Vīralta prēmiju, un viņai tika piešķirta Igaunijas Kultūras fonda gada balva (2021).