Tas nesen ienāca prātā, klausoties Kaspara Zemīša ģitārspēlē. Viņa stīgām skan cauri tas pats siltums – gan jau minētā valša, gan Div’dūjiņu un himnas motīvos. Kaut kas tāds, ka pilnīgi gribas piekrist – varbūt nemaz nav tik svarīgi, kas tur bija ar to Lielo sprādzienu, daudz būtiskāk saklausīt lielās vētras un vēl lielāko klusumu sevī un citos.
Par vētru un klusuma miju un mainīgajām attiecībām gan liek domāt arī daudz pragmatiskākas lietas. Piemēram, politika. Valdība, kas darbojusies pietiekami ilgi, lai uz tās paveikto varētu atskatīties, novērtēt, varbūt arī mēgināt prognozēt, kur tās uzņemtais kurss aizvedīs un vai secinājumi mūs apmierina. Galu galā – arī vēlēšanas nav aiz kalniem. Cik vētru un klusuma periodu šajos mēnešos vēl būs?
Un kā no tādu "vētru" viedokļa vērtējama mūsu – visu Baltijas valstu – simtgade? Brīžiem jau šķiet, ka tajā vētras vien plosījušās un īstu atelpas brīžu nemaz nav bijis. Kur esam ar to nonākuši, kā gribam un protam svinēt un par ko licis aizdomāties kopīgais jubilejas gads? Kā izskatās Latvija līdzās Lietuvai un Igaunijai, kas mūs urda, par ko gribam domāt atsevišķi, par ko kopā? Par to domāsim un rakstīsim ne tikai šajā, bet arī nākamajās SestDienās, īpašā rubrikā mēģinot rast gan kopīgo, gan atšķirīgo, paskatoties uz sevi ne tikai no malas, bet arī no iekšpuses un ārpuses. Lai varbūt gada beigās gan paši sev, gan kaimiņiem gluži kā kolēģis māksliniekam, kas uz skatuves, varētu pavisam droši no zāles ne tikai aplaudēt, bet arī pavisam nopietni un no sirds pateikt: tu esi labākais!
Žurnāla SestDiena 9. – 15. februāra, numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Uz instrumentu neapvainojas. Ģitārists Kaspars Zemītis Lielo sprādzienu izskaidrot nevar, bet izdod jaunu albumu un neko savā dzīvē nemainītu.
FOKUSĀ/ BALTIJAI 100. Sapnis par miljoniem. Latvijas kino ir sācis savu intensīvāko filmu plūsmu pie skatītājiem pēdējo trīsdesmit gadu laikā - kur esam?
POLITIKA. Kučinskis nostiprina ZZS ieteikmi. Citu partiju vājums ļāva Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) pirms diviem gadiem pārņemt varu, kurā tā ir nostiprinājusies premjera Māra Kučinska vadībā un vairs nav gatava to zaudēt.
VESELĪBA. Joprojām neuzvarēta. Arī Latvijā nule paziņots par kārtējās sezonālās gripas epidēmijas sākumu, bet pasaulē kopumā tiek prognozēts, ka šajā sezonā tā būs pati vērienīgākā kopš 2009. gada tā dēvētās cūku gripas, kas oficiāli tika atzīta par pandēmiju. Kāpēc cilvēcei, kas spējusi atbrīvoties no virknes nāvējošu slimību, joprojām neizdodas pieveikt šķietami vienkāršo gripu?
PASAULĒ. Meksika noasiņo. Latīņamerikas valstī, kuras valdība ir iesaistījusies karā ar narkokarteļiem, 2017. gadā reģistrēts visvairāk slepkavību pēdējo divdesmit gadu laikā.
TĒMA. Programmētāji brunčos. "Es esmu programmētāja un, ziniet, sevi uzskatu par sasodīti radošu personu," saka Alina Karpeļceva (27). Viņa kopā ar domubiedriem radījusi apvienību Riga TechGirls, lai kopīgiem spēkiem noraustu aizspriedumu putekļus no informācijas tehnoloģiju nozares un beidzot piesaistītu tai arī sievietes, kas patlaban tajā darbojas krietnā mazākumā.
LATVIJAI VAJAG. Bērnus, kas jautā. Simtgade, simtgade. Taču var teikt, ka Latvijas skauti un gaidas ir pat vecāka organizācija par Latvijas valsti, jo savu simtgadi svinēja pērn. Nākamnedēļ tam par godu Latvijas Televīzijā demonstrēs dokumentālo filmu Arvien modri!, kas skatītājiem piedāvās plašāku priekšstatu par skautisma vēsturi un ikdienu šodien.
CEĻOJUMS. Tauriņkaspars pazudušajā pasaulē. Tauriņmājas veidotājs Kaspars Ozoliņš Panamas džungļos, kur cilvēks nebija spēris kāju.
Kā arī ŠONEDĒĻ, PRIEKŠĀ, AKTUĀLS VIEDOKLIS, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.