Naudu REA pirmkursnieku stipendijām saziedojuši augstskolas absolventi, kuri tā pirmajā gadā pabalsta studiju gaitas sākušos - tieši dedzīgākos un spožākos prātus, kuru ģimenes nespēj vai tām būtu lielas grūtības dabūt naudu jauniešu mācību maksai REA. Stipendiju Jekaterina un pārējie stipendiāti saņems šodien svinīgā pasākumā, kurā arī ziedotājiem būs iespēja vaigā skatīt un aprunāties ar tiem, kurus viņi ir pabalstījuši.
Jekaterina neslēpj sajūsmu, cik ļoti viņa priecājas, ka ir sasniegts mērķis studēt REA un ka studiju maksu (3500 eiro jeb 2500 latu gadā) pirmajā mācību gadā pilnībā segs saņemtā stipendija: «Kad mammai pateicu šo priecīgo ziņu, viņa bija ļoti laimīga.» Ja Jekaterina stipendiju nedabūtu, mamma vajadzīgo naudu meitas studiju maksai, visticamāk, lūgtu draugiem. Valsts galvotu kredītu studiju maksas segšanai nevarētu dabūt, jo mamma šobrīd ir bez darba, bet vectēvs jau ir pensijas vecumā, stāsta jauniete. Ir iespēja dabūt kredītu, par kuru galvo REA, taču tam Jekaterinas skatījumā ir visai augsti procenti. Meitene cer, ka līdz nākamajam mācību gadam mammai būs darbs un mācību maksas segšanai 2. kursā jau varēs ņemt valsts galvotu kredītu. REA prorektore Diāna Pauna Dienai atzīst, ka daudzu REA pirmkursnieku ģimenēs ir smagi materiālie apstākļi. Stipendijai mācību maksas segšanai pirmajā mācību gadā pieteicās vairāk nekā puse no visiem 120 REA 1. kursa studentiem, no visiem gribētājiem stipendija piešķirta trešdaļai. Starp viņiem ir jaunieši no Balviem, Daugavpils, Cēsīm un citām pilsētām. Viens stipendiāts ir no Lietuvas, divi - no Igaunijas. Pusei stipendiātu piešķirta stipendija tādā apmērā, lai segtu studiju maksu pilnībā, pārējiem - pusi maksas.
Tos, kam piešķirt stipendiju, vērtējot pirmkursnieku materiālos apstākļus, motivāciju u. c., nosaka REA absolventi, jo stipendijas tiek maksātas no viņu ziedotās naudas. Ziedojumi šim mērķim augstskolas absolventu vidū tiek vākti trešo gadu - no brīža, kad tika ieviesta mācību maksa pēc Zviedrijas un Latvijas finansējuma samazināšanas augstskolai. Šogad aicinājumam ziedot atsaukušies nedaudz vairāk nekā 200 bijušo REA studentu, kopumā pirmkursnieku atbalstam šogad saziedojot 56 450 eiro (teju 40 000 latu). Tas ir vairāk nekā iepriekšējos divos gados kopā. «Nedrīkst pieļaut, ka studijas ir pieejamas tikai privileģētiem jauniešiem, kam ir finansiālas iespējas samaksāt mācību maksu. Absolventu galvenais mērķis ir rast iespēju dedzīgākajiem un talantīgākajiem studentiem, kuri citādi nevarētu atļauties samaksāt studiju maksu,» ziedotāju viedokli skaidro REA Absolventu asociācijas prezidents Raimonds Kulbergs. Vairāk šāda prakse, ka augstskolu beigušie palīdz studijas sākušajiem, vērojama ASV, mazāk - Eiropā, stāsta D. Pauna. Viņa cer, ka REA piemēram šajā grūtajā laikā sekos arī citu augstskolu absolventi. Patlaban, piemēram, Latvijas Universitāte atbalsta trūcīgos talantus ar mecenātu piešķirtām stipendijām, kas atvieglo studijas un sadzīves apstākļus. Izglītības eksperte Marija Golubeva uzskata, ka citās augstskolās tādu praksi kā REA varēs iedzīvināt tad, kad tajās būs uzlabojusies izglītības kvalitāte: «REA tā ir augstāka nekā vidēji Latvijā, un pateicībā par to augstskolu beigušie ir gatavi ziedot.».