Nenometa šaujamo
Protesti, kas pārauga sadursmēs ar policiju un grautiņos, kuru laikā tika izlaupīti un nodedzināti vairāki veikali un degvielas uzpildes stacija, Milvoki ziemeļu rajonos sākās pēc tam, kad sestdien pēcpusdienā aizturēšanas laikā nāvējošus ievainojumus guva 23 gadus vecais Silvils Smits. Milvoki policijas vadība apgalvo, ka likumsargs apturējis S. Smita vadīto automašīnu. Jaunais vīrietis bez uzaicinājuma izkāpis no transportlīdzekļa un sācis bēgt. Viņam rokā bijis šaujamierocis, ko S. Smits neesot nometis zemē pēc vairākkārtēja policista pieprasījuma, tādēļ likumsargs uz viņu izšāvis septiņas reizes. Divas lodes trāpīja vīrieša ķermenī, viņš nomira notikuma vietā, vēsta BBC.
Milvoki mērs Toms Barets medijiem pavēstīja, ka pie nogalinātā, kurš iepriekš vairākas reizes ir nonācis konfliktā ar likumu, atrasts zagts šaujamierocis, tajā bijušas 23 patronas. Policija neatklāja S. Smitu nošāvušā policista identitāti, bet zināms, ka viņš arī ir melnādainais. Incidenta laikā viņam pie uniformas bija piestiprināta videokamera, kurā iemūžināts notikušais. Milvoki policijas priekšnieks Edvards Flins apgalvo, ka viņam pēc videomateriāla noskatīšanās nav bijis šaubu, ka policists rīkojies likuma robežās. Viskonsinas štata gubernators Skots Vokers devis zaļo gaismu Nacionālās gvardes iesaistīšanai, lai nepieciešamības gadījumā palīdzētu Milvoki policijai nodrošināt kārtību pilsētā. Pērn augustā Nacionālās gvardes karavīri tika iesūtīti Misūri štata pilsētā Fērgusonā pēc tam, kad tur vairākas dienas notika vardarbīgi protesti pret neapbruņota melnādaina vīrieša nāvi no baltādaina policista raidītas lodes.
Kauns par līdzcilvēkiem
No Milvoki 600 tūkstošiem iedzīvotāju aptuveni 40% ir melnādainie, kuri pārsvarā mitinās pilsētas ziemeļos. Pilsētā dzīvojošo afroamerikāņu vidū bezdarbs ir 20%, kas ir gandrīz trīsreiz augstāks nekā balto iedzīvotāju vidū, bet ienākumu nevienlīdzība starp baltādainajiem un melnādainajiem Milvoki ir augstāka nekā vidēji Savienotajās Valstīs, raksta izdevums Chicago Tribune. 2014. gadā tur notika pārsvarā miermīlīgi protesti pēc tam, kad policists nāvējoši sašāva garīgi slimu melnādainu vīrieti.
Šerlina Mūra, kura dzīvo apkaimē, kur nošāva S. Smitu un izcēlās nemieri, nedomā, ka vardarbīgie protesti ir kaut kas spontāns un neparedzams. «To izraisīja lietas, kas ir notikušas ilgākā laika posmā. Iedomājieties, ka jūs sakratāt gāzēta dzēriena pudeli, atverat to un tās saturs eksplodē. Tas ir tas, kas pašlaik notiek,» sieviete sacīja laikrakstam The New York Times. Savukārt Timotijs Durā ir pārliecināts: «Milvoki ir viena no aizspriedumainākajām pilsētām šajā valstī.»
Grautiņu skarto rajonu iedzīvotāji saprot dusmas, kas daudzos modušās pēc S. Smita nāves, bet ir sašutuši, ka protestētāji neapmierinātību pauduši ālējoties. «Notikušais mani pārsteidza, domāju, ka kaut kas tāds var notikt tādās lielās pilsētās kā Čikāga vai Losandželosa, bet nekad neiedomājos, ka manā acu priekšā,» Donovans Sauterlends, kurš 32 no 36 savas dzīves gadiem ir nodzīvojis Milvoki, sacīja The Wall Street Journal. Viņa kaimiņam Semjuelam Hendriksam ir kauns par saviem līdzcilvēkiem. «Es nesaprotu, kā tas ir saistīts ar Smita slepkavību. Mēs sagraujam paši savu kopienu,» 52 gadus vecais vīrietis ir neizpratnē.