Nolikto atslēgu princips ir sava veida glābšanas riņķis, ko būtu bijis nepieciešams ieviest jau agrāk, lai izvairītos no daudzajiem gadījumiem, kad iedzīvotāji izdarījuši pārsteidzīgus nekustamā īpašuma iegādes lēmumus un pašlaik pēc īpašumu vērtības pazemināšanās nespēj kārtot tās saistības, kas izveidojušās pēc īpašuma pārdošanas par summu, kas nesedz kredītsaistības. Principā, ja cilvēks piedzīvo finansiālu neveiksmi, piemēram, zaudē darbu, saslimst vai kļūst darbnespējīgs, viņš faktiski paliek parādā uz mūžu. Savukārt bankas ne vienmēr ir gatavas uzņemties saistību kredītrisku, nereti nostādot cilvēku bezizejas situācijā! Līdz ar to nolikto atslēgu principa ieviešana varētu atvieglot iedzīvotāju spēju maksimāli ātri atgūties un atjaunot maksātspēju.
Nolikto atslēgu princips varētu veicināt to, ka nekustamais īpašums, kura īpašnieks nonācis finansiālās grūtībās un nolicis atslēgas, atdodot nekustamo īpašumu kredītiestādei, daudz ātrāk nonāk apritē - tiek iegādāts izsolē, izīrēts vai kā citādi apdzīvots. Tas ir īpaši svarīgi dzīvokļu īpašniekiem daudzdzīvokļu mājās, jo tādējādi tiek mazināts risks, ka par konkrēto dzīvokli veidojas komunālo pakalpojumu parādi, kurus būs spiesti maksāt visi mājas iedzīvotāji kopā. Parādnieku jautājums nozarē joprojām nav sakārtots, un, kamēr mēs gaidām iespējamo risinājumu, komunālo pakalpojumu sniedzēji pieprasa tūlītēju pakalpojumu rēķinu samaksu, pretējā gadījumā aprēķina soda naudu vai pārtrauc komunālā pakalpojuma nodrošināšanu visai mājai kopumā.
Nolikto atslēgu principa ieviešanas gadījumā ir arī zaudētāji, iespējams, to ir pat vēl vairāk nekā ieguvēju. Pašlaik kredītiestādes jau cēlušas pirmo iemaksu apmēru, un pieaugušas arī procentu likmes. Atskatoties uz periodu, kad pirmās iemaksas apmērs bija 10%, skaidrs, ka risks bija ievērojams gan kredīta devējam, gan ņēmējam. Ekonomiskā situācija ir neskaidra, grozījumi normatīvajos aktos, kas atstāj ietekmi uz nekustamā īpašuma cenu, ir bieži, kaut vai ņemot vērā uzturēšanās atļauju jautājumu vai nolikto atslēgu principa atlikšanu mazāk nekā mēnesi pirms paredzētā spēkā stāšanās datuma. Varētu pat teikt, apzināti tiek veidota situācija, lai nekustamā īpašuma tirgus cena kristos.
To, kas no strīdīgā nolikto atslēgu principa ieviešanas būs ieguvēji un kas - zaudētāji, rādīs laiks un principa ieviešana praksē. Tomēr cerēsim, ka ne tik veiksmīgais sākums neietekmēs šī principa veiksmīgu pielietošanu realitātē, kaut gan šobrīd joprojām jautājumu attiecībā uz to ir vairāk nekā atbilžu.
* Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas uzņēmuma Hausmaster valdes locekle