Pērn no Latvijas uz citām valstīm eksportēja 89,7 tonnas gaileņu, 205,6 tonnas brūkleņu, 764,7 tonnas melleņu un 371 kilogramu dzērveņu, rāda Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) informācija. CSP dati arī liecina, ka kopumā pērn ārvalstu tirgos nonākušas ogas un sēnes 2,553 miljonu eiro vērtībā un lielākā daļa no tām aizceļojušas uz Latvijas tuvākajām kaimiņvalstīm. Salīdzinājumam jāpiebilst, dati par Latvijas kopējo eksportu liecina, ka, piemēram, šogad jūlijā mūsu valsts eksportēja preces 848,4 miljonu eiro apmērā, vēsta CSP.
«Dabas veltes lielākoties tiek eksportētas uz ārvalstīm, bet ar to galvenokārt nodarbojas tikai lielākie uzņēmumi, kam ir saldētavas un pārstrādes cehi. Protams, pastāv iespēja svaigu produkciju aizvest uz Skandināvijas valstīm un, piemēram, Poliju, jo tam ir nepieciešama niecīga apstrāde vai arī tāda pat vispār nav nepieciešama,» situāciju raksturo uzņēmuma Pharmeko Lettland, kas nodarbojas ar ogu un sēņu iepirkšanu, pārstāve Sigita Krusiete.
«Nav jau ko slēpt, ka lielākā daļa, varbūt pat 90%, Latvijas meža sēņu un ogu aiziet uz ārzemēm. Es pats arī strādāju ar lietuviešu firmām,» atklāj Latvijas pierobežā strādājošs uzpircējs, kurš vēlējās palikt anonīms. Viņš arī norāda, ja vien Latvijā būtu vairāk ogu pārstrādes uzņēmumu, kas spētu pārvērst savāktās meža veltes produktos ar augstu pievienoto vērtību, valsts tikai iegūtu.
Latvijā ogas pārtop galvenokārt ievārījumos, bet tās meža veltes, kas tiek eksportētas, aizceļo pie dažādu pārtikas produktu un ēdienu piedevu ražotājiem, kā arī farmācijas kompānijām visā pasaulē.
Latvijas meža ogas un sēnes nebūt nav unikāla eksporta prece, kā varētu šķist, jo ārvalstu tirgos mūsu dabas veltēm nākas konkurēt ar melleņu, dzērveņu, brūkleņu un sēņu klāstu no Baltkrievijas, Ukrainas, Krievijas, Zviedrijas, Polijas un pat Ķīnas, kas bieži dabas veltes tirgo par zemākām cenām, nekā ir pieejamas Latvijas preces.
«Tā meža oga jau maksā tik, cik maksā, cilvēki jau var domāt, ka meža oga ir šausmīgi laba un vērtīga, bet nekādi unikālie mēs ar savu ogu un sēņu lasīšanu neesam, ogas un sēnes lasa arī citās valstīs. Unikāli šajā jomā mēs esam ar to, ka pie mums Latvijā iepirkumu cenas ir augstākas nekā Zviedrijā, kur ogas sen jau vairs nelasa paši zviedri, bet viesstrādnieki, piemēram, no Taizemes,» saka uzņēmuma Ice Berry, kas arī strādā meža ogu un sēņu uzpirkšanas nozarē, valdes priekšsēdētājs Emīls Kantoris, piebilstot, ka, piemēram, Kanādā augušas dzērvenes var nopirkt pa 0,6 eiro kilogramā, kamēr pie mums tās sezonā maksā līdz pat diviem eiro par kilogramu.
Kā stāsta nozares pazinēji, Ice Berry un Pharmeko Lettland uzņēmumi ierindojas lielāko savvaļas dabas velšu tirgus dalībnieku vidū, bet par vadošo uzņēmumu tiek uzskatīts ogu un sēņu iepircējs un eksportētājs Sparlats, kas sola nodrošināt saldētu ogu un sēņu piegādi visā pasaulē.