Eiropas politiķi un mediji nespēj attapties no nepatīkamā pārsteiguma un brīdina, ka referendums var izraisīt haosu jau tā nospriegotajos finanšu tirgos, bet negatīva balsojuma rezultātā Grieķija var bankrotēt un maksātnespējas problēmas var būt arī citām parādu nomāktajām eirozonas dalībvalstīm.
Spraiga nakts
Pēc garām pārliecināšanas sarunām naktī uz trešdienu G. Papandreu izdevās panākt, ka viņa vadītais Ministru kabinets vienbalsīgi atbalsta referenduma rīkošanu. «Referendums būs skaidrs vēstījums pašā Grieķijā un ārpus tās par mūsu Eiropas kursu un dalību eirozonā,» G. Papandreu sacīja pēc valdības sēdes. «Neviens nevarēs apšaubīt Grieķijas kursu eirozonā.»
Sarunu aculiecinieki apgalvo, ka tās norisinājušās augstos toņos, jo daļa ministru atklāti iestājušies pret referendumu un kritizējuši premjeru par to, ka viņš iepriekš nebija informējis par savu nodomu. Pat finanšu ministrs Evangels Venizels to nav zinājis. «Es domāju, ka tas bija nepareizs lēmums un mums tas ir jāatsauc,» kāda vārdā neminēta ministra teikto citē Reuters. «Mēs nevaram riskēt ar savu vietu eirozonā.»
Grieķijas valdības pārstāvis informējis, ka referendums varētu notikt janvāra vidū, bet iekšlietu ministrs minējis decembri, ja valdībai ar starptautiskajiem aizdevējiem izdosies vienoties par 130 miljardu eiro (91 miljards latu) vērto palīdzības programmu, kuras ietvaros Atēnām būtu jāveic kārtējie nepopulārie budžeta konsolidācijas pasākumi. Francijas Eiropas lietu ministrs Žans Leoneti trešdien sacīja, ka tautas nobalsošanai jānotiek pēc iespējas drīzāk.
«Grieķijas premjera paziņojums pārsteidza visu Eiropu,» neslēpa N. Sarkozī. «Pieņemtais glābšanas plāns ir vienīgais veids, kā risināt Grieķijas problēmas.» Francijas prezidents ir nonācis neapskaužamā situācijā, jo viņš ceturtdien un piektdien Kannās notiekošajā G20 valstu sanāksmē vēlējās vērsties pie tādām strauji augošām ekonomikām kā Ķīna un Indija, lai aicinātu tās ieguldīt naudu Eiropas Finanšu stabilitātes fondā. Tomēr skaidrs, ka tagad to būs grūti izdarīt.
Merkele grib skaidrību
A. Merkele pirms došanās uz Kannām sacīja, ka no G. Papandreu vēlas dzirdēt, kā referendums ietekmēs Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda finansēto aizdevumu un kas referendumā tiks jautāts. «Mēs vēlamies glābšanas plānu ieviest dzīvē, bet tam mums ir nepieciešama skaidrība, tāpēc šīvakara sarunām vajadzētu palīdzēt mums visu precizēt,» sacīja Vācijas kanclere. Viņas pārstāvis piebilda, ka ne Grieķija, ne Eiropa nedrīkst izniekot laiku līdz referendumam.