Cīnīsies no cietuma
Armēnijas Nacionālais drošības dienests svētdien vakarā paziņoja, ka likumsargiem izdevies «pilnībā atbrīvot» policijas iecirkni, ko 17. jūlijā sagrāba aptuveni 30 bruņotu vīriešu. «Arestēti divdesmit teroristi,» informēja dienests. Pārējie grupējuma dalībnieki divu nedēļu laikā bija vai nu brīvprātīgi padevušies, vai spiesti to darīt, lai aprūpētu ievainojumus, kas tika gūti apšaudēs ar policiju.
Jau vairākas stundas pirms padošanās grupējuma līderis Varužans Avetisjans ar kāda ziņu portāla starpniecību bija izplatījis vēstuli, kurā paziņoja, ka viņš un viņa biedri neredz jēgu tālākai pretestībai un ir gatavi kļūt par «karagūstekņiem». «Mēs savu cīņu turpināsim no cietuma. Mēs ticam, ka esam sasnieguši savu mērķi - uzšķīluši dzirksteli un panākuši tautas sacelšanos, tāpēc neredzam jēgu asinsizliešanai,» rakstīja V. Avetisjans.
Grupējums pēc iebrukuma, kura laikā tika nogalināts viens, bet ievainoti vairāki policisti, pieprasīja atbrīvot no cietuma radikālo opozicionāru Žirairu Sefiljanu un prezidenta S. Sarksjana demisiju. Libānā dzimušais Kalnu Karabahas kara veterāns Ž. Sefiljans tika arestēts jūnijā, varasiestādes viņu apsūdzēja valsts apvērsuma plānošanā. Viņš iepriekš bija asi kritizējis Armēnijas valdības rīcību pēc tam, kad aprīlī bruņoto sadursmju laikā kaimiņvalsts Azerbaidžāna sagrāba nelielu teritoriju de facto Erevānas kontrolētajā Kalnu Karabahas reģionā.
Brīvības cīnītāji un varoņi
Nākamajās dienās pēc bruņotā grupējuma iebrukuma policijas iecirknī Erevānas ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, paužot atbalstu dumpinieku prasībām un pieprasot varasiestādēm miermīlīgā ceļā atrisināt situāciju.
Neraugoties uz to, ka varasiestādes un valdības kontrolētie mediji dumpiniekus dēvē par teroristiem, protestētāji, no kuriem vairums ir jaunieši, viņus uzskata par «brīvības cīnītājiem» un «varoņiem», apgalvo telekanāla Al Jazeera reportieris Erevānā Robins Forestjērs-Volkers.
Protestētāji arī pauduši neapmierinātību ar valdības darbu un prezidenta S. Sarksjana centieniem konsolidēt varu. «Prezidents Seržs Sarksjans ir ļoti nepopulārs, jo daudzi viņu saista ar valsts ekonomiskajām problēmām, plaši izplatīto korupciju un gada sākumā pieredzēto īslaicīgo militāro konfliktu ar Azerbaidžānu, kā rezultātā Armēnija zaudēja teritoriju apstrīdētajā Kalnu Karabahas reģionā,» raksta žurnālists.
Nereti pārsvarā miermīlīgās demonstrācijas pārauga sadursmēs starp protestētājiem un policiju. Pagājušajā piektdienā vairāki simti dumpinieku atbalstītāju mēģināja nokļūt pie ieņemtā policijas iecirkņa, bet viņus apturēja policisti, kas lika lietā stekus un gaismas un skaņas granātas. Sadursmju laikā ievainojumus guva 75 cilvēki, bet vairāk nekā simts tika aizturēti.