Ielenc dumpiniekus
Kaimiņvalstīs Tunisijā, Lībijā un Ēģiptē notikušo tautas sacelšanos iedvesmoti, vairāki desmiti protestētāju pagājušā gada 15. martā izgāja Sīrijas galvaspilsētas Damaskas ielās, lai pieprasītu plašākas pilsoniskās brīvības. Pēc dažām dienām valsts dienvidu pilsētā Derā sākās plaši grautiņi, jo drošībnieki bija spīdzinājuši nepilngadīgus zēnus, kurus pieķēra zīmējam uz māju sienām valdību kritizējošus grafiti. Vēlāk dumpinieki ieguva kontroli pār Deru.
Drīz visu valsti pārņēma miermīlīgu demonstrāciju vilnis, kura apspiešanai valdība izmantoja armiju. Šāds režīma solis pamudināja arī opozicionārus ķerties pie ieročiem. Tā radās Brīvā Sīrijas armija (BSA), kuras dalībnieki pārņēma kontroli daudzās pilsētās un ciematos.
Šonedēļ aptuveni 130 tanku ielenkuši Deru. Pilsēta apšaudīta ar ložmetējiem, daudzos rajonos karavīri iebrukuši mājās. «Viņi sit mūsu revolūcijas šūpuli,» kāds pilsētas iedzīvotājs sacīja aģentūrai Reuters. Intensīvi apšaudīta arī valsts ziemeļu pilsēta Idliba. Cilvēktiesību aktīvisti britu raidsabiedrībai BBC apgalvoja, ka pilsētas ielās šonedēļ atrasti 16 līķi, vairākums no tiem bijuši ar spīdzināšanas pazīmēm. BSA trešdien paziņoja, ka tās kareivji atstājuši Idlibu, jo «visi zina, ka viņi nespēj pretoties armijai».
Jau vairākas nedēļas smagas cīņas turpinās valsts trešajā lielākajā pilsētā Homsā, kur dumpinieki izmisīgi aizstāvas pret milzīgo militāro pārspēku. Pilsētā tikušas slēgtas gandrīz visas slimnīcas, tūkstošiem māju palikušas bez elektrības.
Ķīnas un Krievijas siena
ANO vēsta, ka gada laikā Sīrijā nogalināti 8000 cilvēku, galvenokārt civiliedzīvotāji. Vardarbības dēļ dzīvesvietu atstājuši aptuveni 230 tūkstoši cilvēku. No tiem 30 tūkstoši devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm.
Ik dienu Sīrijā bojāgājušo skaits palielinās par vairākiem desmitiem, bet starptautiskā sabiedrība nespēj apturēt vardarbību, jo Krievija un Ķīna, kas ir lielākās Sīrijas sabiedrotās, ir uzlikušas veto jau divām ANO Drošības padomes rezolūcijām.
Neskatoties uz rietumvalstu apgalvojumiem, ka situācija Sīrijā ir jārisina diplomātiskā ceļā, Krievija uzskata, ka Rietumi rezolūciju izmantotu, lai sāktu militāru ofensīvu līdzīgi kā Lībijā, kur ar koalīcijas spēku palīdzību dumpinieki gāza ilggadējo vadoni Muammaru Kadāfi.
Britu laikraksts The Guardian šonedēļ publiskoja e-pasta saraksti, kas, visticamāk, notikusi starp B. el Asadu un viņa sievu. Tajā Sīrijas vadonis atklājis, ka konsultējies ar Irānu, kā apspiest nemierus, un atzinis sievai, ka publiskie solījumi veikt reformas ir joks. Savukārt sieva jūsmojusi par dārgajām precēm, ko pasūtījusi no ārzemēm.