Vienošanās, kas pēc vairāku gadu ilgām neauglīgām sarunām beidzot tika panākta pagājušajā nedēļā, paredz 1027 Izraēlas cietumos ieslodzīto palestīniešu atbrīvošanu apmaiņā pret 2006. gadā Hamas kaujinieku nolaupītā izraēliešu karavīra Džilada Šalita atbrīvošanu. Atbrīvojamo palestīniešu vidū ir arī 300 cietumnieku, kuriem piespriests mūža ieslodzījums par smagiem uzbrukumiem izraēliešiem.
Svētdien Izraēlas Cietumu dienesta interneta vietnē publicētajā sarakstā iekļauti 450 vīrieši un 27 sievietes. Tas esot ticis darīts, lai ikviens, kas iebilst pret kāda konkrēta cilvēka atbrīvošanu, 48 stundu laikā varētu iesniegt apelāciju, raksta Reuters. «Ja neiejauksies Izraēlas Augstākā tiesa vai kaut kas ārkārtējs neatgadīsies Gazā, tad cietumnieku atbrīvošanai vajadzētu noslēgties divās dienās,» paziņoja Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu padomnieks nacionālās drošības jautājumos Jakovs Amidrors.
Izraēlas sabiedrībā gūstekņu apmaiņas darījums tiek vērtēts pretrunīgi, jo atbrīvojamo palestīniešu vidū ir cilvēki, kas sarīkojuši terora aktus Izraēlas teritorijā. Sarakstā ietverti palestīnieši, kas 2001. gadā sarīkoja sprādzienu Telavivas naktsklubā, nogalinot 21 cilvēku. «Tiesnešiem terorisma upuriem vajag paskaidrot, kā viņi var pieļaut izraēliešu slepkavošanu un slepkavu atbrīvošanu,» uzskata Meirs Indors, kura vadītās kustības Almagor, kas pārstāv palestīniešu uzbrukumu upurus, iesniegto apelāciju par palestīniešu atbrīvošanu pirmdien izskatīs Izraēlas Augstākā tiesa.
Hamas pārvaldītajā Gazas joslā valda pacilāts noskaņojums un svētdien norisinājās gatavošanās darbi svinīgajiem pasākumiem par godu 295 atbrīvotajiem ieslodzītajiem, kuri izolētajā teritorijā tiks sagaidīti kā tautas varoņi.
Ja viss notiks kā paredzēts, tad pirms pieciem gadiem nolaupītais Dž. Šalits dzimtenē varētu atgriezties otrdien.