Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Kur tagad ir mans krasts?

Kad aiz muguras pavadīts spraigs darba mūžs, pirmspensijas vecumā darba zaudēšana ir smags trieciens, pēc kura atgūties senioram traucē gan straujš pašapziņas kritums, gan nespēja pieņemt citādu dzīves ritmu. Vēl smagāku nomāktības sajūtu padara fakts, ka arī darba intervijas nav veiksmīgas.

Kā pirmspensijas vecumā darbu zaudējušajiem atkal atgūt pašapziņu un dzīvesprieku, kā samierināties ar notikušo un saskatīt iespējas turpmākajā dzīvē, Senioru Dienu konsultē sertificēta psihoorganiskās analīzes psihoterapeite mg. psych. Ivanda Šūpulniece.

Izmests no laivas

«Darba zaudēšana pirmspensijas vecumā tiešām ir krīzes moments. Cilvēks dzīvojis noteiktā dzīves ritmā ar zināmām vērtībām - viņam bijuši pienākumi un atbildība, viņš ir bijis vajadzīgs. Brīdī, kad ierastā ritma vairs nav un zaudēti arī ienākumi, kas nodrošinātu vajadzības, iestājas sabrukums,» apliecina Ivanda Šūpulniece.

Var saprast «no laivas izmestā» sajūtas - kur tagad peldēt un kur vispār ir krasts? Gados jaunākiem cilvēkiem paiet samērā neliels laika posms, kamēr adaptējas šai situācijā. Vecākā gadagājuma pārstāvjiem, kuri līdz ar gadiem tāpat jau kļūst inertāki, pielāgoties ir grūtāk, tāpat arī grūtāk sākt apgūt jaunas prasmes un iemaņas, pieņemot, ka jaunajiem šajā ziņā ir priekšrocības. «Līdz ar to seniori vēl vairāk sāk sevi šaustīt, norobežoties no apkārtējās vides. Tā mēdz notikt, bet ne vienmēr. Mums apkārt ir arī labas prakses piemēri, kad vecāka gadagājuma cilvēkus var tikai apbrīnot par viņu dzīvesprieku un dzīves sparu situācijā, kad zaudēts darbs vai piemeklējusi nopietna kaite,» atzīst I. Šūpulniece.

Iemesli, kuru dēļ seniori zaudē darbu, mēdz būt dažādi. Psihoterapeite min vienu: piemēram, veselības pasliktināšanās. Vīrieši nereti piedzīvo traumas, strādājot smagu fizisku darbu, kā rezultātā laika gaitā pasliktinājies veselības stāvoklis. Sievietes - dažādas ķirurģiskas manipulācijas, kuru sekas liegušas atgriezties ierastā darba režīmā.

Nereti abu dzimumu pārstāvjiem darba zaudēšanas cēlonis ir konflikts darbā, kuru nav izdevies atrisināt. Šādās situācijās bieži vien lēmums par aiziešanu no darba tiek pieņemts spontāni, emociju iespaidā. Ar cerību, ka, būdams labs speciālists, atlūguma rakstītājs spēs atrast darbu līdzvērtīgā vai tajā pašā jomā. Taču reālajā dzīvē viss izrādās citādi - darba iespējas nav tik plašas.

Varbūt nevajag strādāt?

Kā novērojusi psihoterapeite, visvairāk seniori pārdzīvo tos brīžus, kad ir jāiet uz darba intervijām - jāsāk piedāvāt sevi. Cik atteikumu ir tā robeža, aiz kuras seniors situāciju jau sāk uztvert kā bezcerīgu, atkarīgs no cilvēka emocionālā stāvokļa, personiskajām rakstura iezīmēm. «No tā, kā seniors uz dzīvi raugās kopumā un vai spēj uzklausīt jebko kritisku attiecībā uz sevi, vai spēj reālistiski paraudzīties uz sevi,» skaidro I. Šūpulniece, iesakot vecākās paaudzes cilvēkiem jaunu darbu meklēt arī caur sev pazīstamu vidi, paziņām, tuviniekiem.

Tiesa, nereti senioriem esot grūti atzīties šādā nepieciešamībā savā paziņu lokā, līdz ar to cilvēks vēl vairāk ieraujas sevī. Nevienam neko nelūgt, ar visu, arī ar trūkumu, tikt galā pašam - šāda attieksme bieži vien vērojama starp senioriem, jo «es taču nedrīkstu būt vājš». Tā vienkārši ir ierasts dzīvot. Turklāt ir ierasts, tā dzīvojot, palīdzēt arī citiem! Tomēr nav jābaidās lūgt palīdzību, kaut vai padomu.

Starp citu, stiprā dzimuma pārstāvji, zaudējuši darbu, šai krīzei pāri tiek vieglāk, novērojusi I. Šūpulniece: «Vīrieši atrod jēgu tajā, ko viņi dara un ko var izdarīt, - mazajos ikdienas saimnieciskajos darbiņos, gan palīdzot ģimenei, gan kaimiņiem, tuviniekiem ar remontiem, autotransporta pakalpojumiem. Veicot gadījuma darbiņus, kas palīdz gūt ienākumus un arī realizēt sevi.»

Lai cik nepieņemami darbu zaudējušam senioram tas varētu likties, bet psihoterapeite aicina reāli novērtēt situāciju - varbūt tomēr nemaz nevajadzētu meklēt jaunu darbu? «Savā praksē esmu novērojusi: cilvēks strādājis prestižā darbā, nopietnā amatā, vienmēr kostīmā vai uzvalkā. Zaudējot amatu, viņš tomēr, par spīti visam, ir atradis citu darbu - jo pensijai taču ir jāpelna! Jaunais darbs ir zemākas kvalifikācijas, sliktāk atalgots, un pēkšņi sāk pasliktināties veselība. Piemēram, saasinās reimatisms. Tas liecina, ka ķermenis nespēj šai situācijai adaptēties ne psiholoģiski, ne fiziski. Senioram tāpat jau nav lieku līdzekļu, bet nu ir jāiegulda veselības problēmu risināšanā, jāiet pie ārstiem, atkal jāņem darba nespējas lapa. Rodas jautājums - vai tiešām bija jāiet strādāt? Varbūt šajā posmā dzīvei ir vērts atrast citu jēgu? Dažkārt pat ir labāk vairs neturpināt strādāt,» alternatīvu situācijai raksturo psihoterapeite.

Apzināties īstās vērtības

Ivanda Šūpulniece savā praksē izmanto kādu vienkāršu, bet ļoti efektīvu paņēmienu, ko seniors var izmantot arī pats, mēģinot saprast savas dzīves jēgu un mērķus. «Ļoti svarīga ir dzīves jēgas apjausma, un tā rodas tad, kad tiek pārskatīts dzīves gājums - kas piedzīvots, ieceres, kuras realizētas un no kurām nācies atteikties. Rodas atbilde - kā dēļ esmu dzīvojis,» skaidro psihoterapeite.

Domās vai uz papīra uzzīmē lielu apli ar nulles punktu - tas ir cilvēka dzīves gājums, sākot no dzimšanas brīža. Pa apli, turpinot pārskatīt savu dzīvi pēc tās nozīmīgākajiem posmiem - skola, studijas, laulības, bērna dzimšana utt., - nonāk līdz pašreizējam brīdim. «Atklāsmes ir fantastiskas! Par to, cik daudz svarīga dzīvē bijis. Tās ir tās dzīves būtiskākās vērtības. Protams, šai aplī ir arī darbs, bet ne vienmēr tas ir svarīgākais. Svarīgākās parasti ir attiecības, ģimene, visi notikumi, kas saistīti ar pozitīvām emocijām,» norāda I. Šūpulniece.

Izejot tam visam cauri, arī rodas jēgas sajūta - kāpēc un kā esmu dzīvojis, kas man ir svarīgs? Un kas vajadzīgs otrajā dzīves pusē - vienam varbūt tie ir mazbērni, iespēja rušināties mazdārziņā, lasīt grāmatas. Otram iespēja beidzot ceļot, pievērsties hobijiem. Pašam sev ir jāatbild uz jautājumu: ko vēlos piedzīvot savas dzīves pēdējā nogrieznī, cik nu tas katram garš atvēlēts. Var pafantazēt, var novērtēt reālās iespējas - ja nevar aizceļot uz tālām zemēm, varbūt var aizbraukt pie sen neredzētiem radiem tepat Latvijā, biežāk apciemot draugus. Apzinoties īstās vērtības un saplānojot resursus, izvērtējot, kurās jomās var lūgt kādam palīdzību, cilvēks arī piepilda kādu daļu no savas dzīves jēgas.

Taču ir nepieciešams laiks, lai pārstrādātu arī sliktās sajūtas, saprastu, no kurienes nāk īgnums, nepiepildīta sajūta, lai pieņemtu savu dzīvi un savu situāciju, kāda tā ir. «Kad tas viss prātā sakārtojas, kad jauna darba atrašana vairs nav kā uzmācīga ideja, bieži vien sarežģītā situācija atrisinās pati. Cilvēks iekšēji nomierinās, spēj reālistiskāk raudzīties uz dzīvi un vairāk saredzēt iespējas,» saka I. Šūpulniece.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Psihoterapeite iesaka

Arī senioru vecumā svarīgi beidzot atlaist bērnus, pārstāt par viņiem rūpēties ar apziņu, ka pašam ir jāstrādā, lai palīdzētu.
Tāpat svarīgi atlaist domu par zaudētu darbu. Bieži vien tās ir emocijas, kas tur pie pagājušās darba dzīves un liek pārdzīvot.
Iemācieties produktīvi veltīt laiku tikai sev - izkopiet hobijus, iesaistieties sabiedriskajā dzīvē, atrodiet jomu, kur izpausties radoši.
Emocionālo jūtīgumu, trauksmi var mazināt, izrunājoties un nepaturot šīs izjūtas sevī. Palīdzēt var psihoterapeita konsultācijas.
Cilvēks drīkst būt tāds, kāds viņš ir arī krīzes situācijā - ar visām savām darba grūtībām. Ne vienmēr jābūt perfektam. Kad rodas šī apziņa, rodas arī iekšējs spēks.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?