Pasaulē ir daudz valstu, kuru budžetu lielā mērā veido tūrisms. Latvijā tūrisms ienes tikai niecīgu daļu. Tā turpināsies, kamēr tādas Tijas Ezeriņas un viņai līdzīgie liks šķēršļus tūrisma attīstībai valstī, driķējot muļķīgas sūdzības par trokšņiem, ko radot atpūtnieku izklaides.
Ezeriņas kundze, ja jūsu dzīvesvieta atrodas tik ekskluzīvā vietā, kur naktī - kā Jums šķiet - var traucēt trokšņi no kroga, kas uzbūvēts Dzintaru pludmalē, iesaku to pārdot. Tas ir miljonus vērts īpašums. To pārdodot, var nopirkt trīs līdzvērtīgas dzīvesvietas klusos guļamrajonos, kur līdz ar tumsas iestāšanos dzīve apstājas. Tādu vietu Jūrmalā ir gana daudz, brauciet dzīvot uz Mellužiem vai Asariem, tur jūs neviens netraucēs! Netraucējiet valstij tūrisma attīstību! Necērtiet robu jau tā plānajos valsts un pilsētas budžetos! Ja nebūtu šo nakts uzdzīvotāju, kuri Jūrmalā iebrauc līdz ar konkursu Jaunais vilnis vai Comedy Club šoviem un tērē ievērojamas naudas summas, pilsēta nebūtu tik sakopta, tai nebūtu līdzekļu remontēt sociālos dzīvokļus un sociālais budžets būtu ievērojami mazāks.
Tādu Ezeriņu neizpratne par lietu kārtību ir tikpat bīstama un nejēdzīga kā mūsu ārlietu ministra Edgara Rinkēviča varonība, liedzot iespēju iebraukt Latvijā trim krievu dziedātājiem, kuriem bija jāpiedalās Jaunajā vilnī, vien pāris dienu pirms šī konkursa. Šāds Rinkēviča solis bija smieklīgs un nevajadzīgs, es pat teiktu - pretvalstisks.
Par laimi, neesmu iesaistījies politikā, bet, ja būtu, es Jūrmalā īstenotu konceptu, lai Dzintaros un Majoros no maija līdz oktobrim katru dienu citā vietā notiktu kāds pasākums. Vēlams, līdz rīta gaismai, un lai tas būtu kārtīgs kūrorts, kur cilvēki var atpūsties ar vērienu. Te būtu ne tikai kinoteātris, bet arī savs kinofestivāls, es meklētu iespēju Baltijas pērli organizēt Jūrmalā un ar lielāku vērienu. Lai krogos un klubos būtu džeza, rokenrola, klasiskās mūzikas un citi vakari, kuros uzstājas pašmāju un ārzemju mūziķi. Lai tūrists vakarā no viesnīcas uz Jomas ielu neietu tikai, lai paēstu vakariņas, bet lai kvalitatīvi atpūstos tik ilgi, cik pats vēlas, nevis tik īsu laiciņu, kādu kašķīgi atvēl Ezeriņas kundze un viņai līdzīgie.
Dzintaru atpūtas parkam novēlu ne tikai pa dienu skrituļojošus bērnus un māmiņas ar ratiņiem, bet arī iespaidīgas vakara programmas ar brīvdabas teātra izrādēm, amatnieku tirdziņiem, alus un vīna svētkiem, reizi sezonā diennakts gadatirgu, kur iepirkšanās prieki tiek papildināti ar brīvdabas kino, teātri un dzīvo mūziku. Jūrmalai ir liels resurss kvalitatīvai atpūtai, kas nav izmantots - vasara vēl nav beigusies, bet Jomas iela pulksten astoņos vakarā ir nožēlojami tukša.
Šodien, kad var piesaistīt ES naudu, Jūrmalai iespējams piesaistīt vēl vairāk ārvalstu tūristu, uzbūvējot vēl vismaz pāris estrāžu un izbūvējot Dzintaros vai Majoros koka molu uz pāļiem kā Klaipēdā. Kaut kas līdzīgs ir Polijas pilsētā Sopotā, un tur atpūtnieki neaiziet gulēt līdz ar tumsu. Dzintaru koncertzāle ir gadu desmitiem slīpēts zīmols, kuru nepieciešams prezentēt tūristiem paredzētajā informācijā kā vietu, kur regulāri notiek lieliski koncerti ar piezīmi: «Ja neesat bijuši Jūrmalā, nevar teikt, ka esat redzējuši Latviju.»
Šobrīd Jūrmala dzīvo tikai pāris nedēļu gadā, kad tur viesojas Jaunais vilnis, Comedy Club vai ir īpaši saulainas dienas. Bet Jūrmalas attīstītājiem jau šodien jādomā par atpūtnieku piesaisti nākamajai sezonai, un ne pāris nedēļām, bet vismaz četriem mēnešiem.
Mēs runājam par Jūrmalu un tās iespējām piesaistīt miljonu investīcijas, no kurām samaksātie nodokļi ļaus ne tikai pārvērst Jūrmalu par skaistu un sakoptu pilsētu, bet papildināt arī tās sociālo budžetu, kas būtiski atvieglotu dzīvi daudziem jūrmalniekiem. Neļausim atsevišķiem cilvēkiem ar vāju nervu sistēmu un sliktu miegu likt spieķus kopējā pilsētas attīstības ritenī. Lai šie vājinieki maina dzīvesvietu. Bet pilsētas mēram Gatim Truksnim es ieteiktu asāk reaģēt uz dažādu «neapmierināto gaudām», jo galvenais ir kūrorta attīstība, nevis atsevišķu cilvēku personiskais viedoklis.
*uzņēmējs