Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Lai apkures sistēmas izvēle atmaksātos

Tie, kuriem mājās ir malkas apkure, ir sava siltuma pavēlnieki. Grib - iekurina, negrib - nekurina. Krāsns apkures plusi - samērā lēta ekspluatācijā. Trūkumi - rūpīga un uzmanīga ekspluatācija un kopšana. Ar malku var tikt kurināta centrālapkures sistēma, kuras ierīkošana un nepieciešamais aprīkojums prasa lielus līdzekļus par apkures katla, radiatoru, cauruļu iegādi. Bet centrālapkures sistēma nodrošina vienmērīgāku siltumu visā mājā nekā krāsns apkure. Centrālapkures trūkums - apkures sistēmai nepieciešama regulāra apkope, kā arī apkures katlam nepieciešama atsevišķa telpa.

Nenopērc slapju

Lai no malkas dabūtu maksimālo labumu, tai jābūt kārtīgi izžāvētai. Par kvalitatīvu var uzskatīt malku, kas glabāta vējiem pieejamā šķūnītī vai nojumē vismaz gadu. Pieļaujamais mitruma daudzums labi izžāvētā malkā ir 20%. Kā parasts pircējs var zināt, vai atvesta sausa vai tomēr pārāk mitra malka? «Uz aci» noteikt malkas kvalitāti nav viegli. Un tomēr dažas atšķirības ir: sausa malka ir vieglāka, gaišākā tonī, piesitot pagales vienu otrai, tās skan.

Ja malka atvesta lietainā dienā, pasūtītājs īsti negrib ticēt kvalitātei. Ja pēc svara pagales šķiet vieglas, ļoti iespējams, ka slapja ir tikai koka virskārta. «Labi izžāvētai malkai īslaicīgs lietus nevar nopietni kaitēt - slapja būs tikai koka virskārta, bet ne visa pagale,» saka malkas eksperts Andris Vītoliņš un turpina, «malku var apvienot ar briketēm - katram kurināmajam savs labums: ar malku var panākt skaistu liesmu, ar labām briketēm - lielāku karstumu. Kvalitatīvas briketes būs risinājums, ja nav paveicies ar sausas malkas iegādi.»

Pagales standartgarums ir 35-40 cm, bet var pasūtīt arī īsākas vai garākas. Protams, izmēriem ir nozīme, jo to nosaka skaldāmās mašīnas iespējas. Ja gribas īpaši īsas pagalītes, nāksies zāģēt vai skaldīt pašam vai arī maksāt dārgāk. Pateicoties tāsīm, bērza pagalītes arī izskatās glīti. «Lai gan, ja malku ber kurināmajā katlā, tad ir vienalga, kā tā izskatās, jo galvenais, lai tā labi degtu,» saka SIA Latvian Timber valdes loceklis Oskars Dārziņš. Bērza malka ir pieprasīta Skandināvijas valstīs un Eiropā, kur to izmanto kamīnu kurināšanā.

Alternatīvas

Mēdz jau teikt, ka malkas apkure nav moderns risinājums. Apkures veida izvēle vai sistēmas pilnīga nomaiņa ir ļoti atbildīgs solis. Galarezultāts summējas no uzstādīšanas izmaksām, kurās ietilpst gan iekārtas un nepieciešamie papildmateriāli, gan arī ieguldītais darbs, un no vēlākajām ekspluatācijas izmaksām par apkopi, remontu un kurināmo. Protams, jāņem vērā arī apkures sistēmas iekārtu izmēri, jo tiem jāatvēl lielāka vai mazāka telpa.

Visvienkāršāk un visātrāk uzstādāmais apkures veids ir elektroapkure. To var uzstādīt gan vienā telpā, gan arī visā mājā. Ar speciālu termoregulatoru palīdzību iespējams regulēt temperatūru un laiku, kad automātiski tiek uzsākta vai pārtraukta telpu apsilde. Elektroapkures risinājumi var būt dažādi - iebūvētas sistēmas grīdās, sienās vai griestos, radiatori, kamīni, kā arī lokāli risinājumi - karstā gaisa pūtēji, infrasarkanie sildītāji, eļļas radiatori. Vislielākais trūkums šādai apkures sistēmai ir «kurināmā», t. i., elektrības nebūt ne zemā cena. Var rasties arī neprognozēti pārtraukumi elektrības piegādē, ja, piemēram, vētras laikā tiek sarauti vadi.

Gāzes apkuri var izvēlēties gadījumos, ja tuvumā atrodas gāzes vads. Ja pieslēgumam jābūvē garš posms, izmaksas būs ļoti augstas. Iekārtu izmaksas ir plašā amplitūdā, bet - jo katls modernāks un jaudīgāks, jo plašākas automatizācijas un regulēšanas iespējas. «Tīrāka par dabasgāzi ir elektrība un siltumsūknis,» saka a/s Latvijas gāze preses sekretārs Vinsents Makaris un uzsver, «koksnei ir augstāki oglekļa dioksīda izmeši un rodas blakusprodukts - pelni.» Galvenais trūkums - kurināmā izmaksas, kurām ir tendence visu laiku paaugstināties. «Neesam pats lētākais kurināmais, jo koksne ir lētāka, bet komforts un ērtība ir tie kritēriji, kam patērētājs dod priekšroku,» apgalvo V. Makaris.

Visekoloģiskākais un ekonomiskākais apkures veids ir saules kolektori, kuri kā kurināmo izmanto saules gaismu, bet kolektoru ierīkošanas izmaksas ir ļoti augstas. Latvijas klimatiskajos apstākļos ar saules kolektoriem nodrošināt pilnvērtīgu apkuri ir praktiski neiespējami, tāpēc tos vajag kombinēt ar citiem apkures veidiem.

Ekoloģisks ekspluatācijā ir zemes siltumsūknis, bet tā ierīkošanai nepieciešams salīdzinoši liels gruntsgabals (divas, trīs reizes lielāks nekā apsildāmā platība). Galvenais trūkums šādai apkures iekārtai ir lielas investīcijas tā ierīkošanai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Malkas veidi

Bērzs ir visbiežāk lietotā malka. Labi izžāvēta bērza malciņa ir viegli aizdedzināma, vienmērīgi deg un silda vairāk nekā priedes malka. Vienīgais bērza malkas mīnuss ir kokā esošā darva - ja malka nebūs kārtīgi izžāvēta, tā dūmos, aizkvēpinot gan krāsniņas stiklu, gan dūmvadu.
Alksnis ir viegla malka, ātri žūst un ir salīdzinoši lēta. Ar savu sarkanīgo nokrāsu un īpašo, specifisko aromātu atšķiras no citas malkas. Alksnis piemērots gan kamīniem, gan vecām podiņkrāsnīm. Deg labi un nerada sodrējus.
Melnalksnis, tāpat kā alkšņa malka, ir īpaši labi piemērots zivju un gaļas kūpināšanai, jo piešķir kūpinātajiem labumiem jauku dūmu aromātu.
Osis un ozols. Smagi un cieti koki, kurus grūtāk sazāģēt, bet siltuma atdeve attiecīgi ir daudz lielāka. Oša un ozola malkas radītais karstums tuvojas ogļu spējām, tāpēc ar tīru osi vai ozolu nevar kurināt visu laiku. Īpaši tad, ja ir veca, skaista podiņkrāsns, tā vienkārši var sasprāgt!
Priede satur sveķus, kas degot sprakšķ un dzirksteļo. Šī iemesla dēļ priedes malka nav tā piemērotākā atvērtiem kamīniem - kaut arī sprakšķēšana var likties omulīga, dzirksteles uz grīdas vai paklāja nopietni apdraud ne tikai omulību, bet arī drošību. Turklāt sveķi, kas, degot izdalās, aizkvēpina arī stiklu un skursteņus.
Apse - tās sausais dūms labi attīra skursteņus, tāpēc to ieteicams ik pa laikam izmantot kurināšanai. Lēta malciņa, bet tikai ar apsi nebūs līdzēts - pārāk maza siltuma atdeve, tāpēc labāk pasūtīt malkas maisījumu, kur apse ir tikai kā piedeva. Krāsni ieteicams iekurināt ar citu malku un tikai pēc tam pielikt apses pagalītes, jo ar apsi vien būs grūti iekurt.
Jo vieglāks koks, jo mazāka siltuma atdeve. Tāpēc iecienīti ir malkas maisījumi, piemēram, bērzs ar alksni - bērzs vairāk silda, bet veido arī daudz kvēpu, alksnis, lai gan siltumu rada mazāk, toties tiek galā ar kvēpiem, saudzējot dūmvadu. Arī osi un ozolu iesaka ņemt maisījumā, jo atsevišķi šie koki rada pārāk lielu karstumu.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?