Neilgi pirms vēlēšanām A. Lukašenko amnestēja vairākus pazīstamus politieslodzītos, lai uzlabotu savu tēlu Rietumu acīs. Minska pēc pērn Krievijas veiktās Krimas pussalas aneksijas un militārā iebrukuma Austrumukrainā ir izrādījusi vēlmi uzlabot attiecības ar Eiropas Savienību (ES) un ASV. No ES diplomātiem un politiķiem, arī Latvijas, izskanējuši aicinājumi pārskatīt sankciju politiku pret Baltkrieviju.
Lukašenko sūta pensijā
A. Lukašenko, kurš pirmoreiz prezidenta vēlēšanās uzvarēja 1994. gadā, pretendē uz piekto amata termiņu. Tas ir iespējams, jo 2004. gadā referendumā tika atbalstīti konstitūcijas labojumi, kas atceļ ierobežojumu ieņemt prezidenta amatu vairāk par diviem secīgiem termiņiem.
Bez viņa dalībai vēlēšanās pielaisti vēl trīs kandidāti, kuri savākuši vismaz 100 tūkstošu atbalstītāju parakstus - mazpazīstamā demokrātiskās opozīcijas pārstāve Tatjana Karatkeviča, promaskaviskais Sergejs Gaidukevičs un A. Lukašenko politiku atbalstošais Nikolajs Ulahovičs.
T. Karatkeviča, kura aicinājusi uz «mierīgām pārmaiņām», paziņojusi, ka A. Lukašenko esot noguris no ilgstošās valdīšanas, tāpēc viņam vajadzētu doties pensijā. Viņas kandidēšana nav pa prātam citiem opozicionāriem, kuri uzskata, ka T. Karatkeviča palīdzēs A. Lukašenko leģitimēt vēlēšanas, kas, viņuprāt, nebūs ne brīvas, ne godīgas.
S. Gaidukevičs, kurš kandidēja arī 2001. un 2006. gada prezidenta vēlēšanās, paziņojis, ka gatavs strādāt, lai veidotu «pārtikušu Baltkrieviju». Savukārt N. Ulahovičs sevi raksturojis kā «lielisku vadītāju», kas vēlas «dot labumu savai tēvzemei», vēsta Radio Brīvā Eiropa.
Laipns pret opozīciju
Pēc pagājušajām prezidenta vēlēšanām 2010. gadā valsts galvaspilsētā Minskā notika plaši protesti, kuru dalībnieki apsūdzēja valdību balsojuma rezultātu viltošanā. Varasiestādes ar spēku apspieda protestus un arestēja simtiem cilvēku, arī vairākus A. Lukašenko konkurentus vēlēšanās. Dažiem no viņiem tika piespriests ilgs cietumsods par «masu nekārtību rīkošanu».
Pirms šī gada prezidenta vēlēšanām Baltkrievijas vara esot nepieredzēti laipna pret saviem kritiķiem. Baltkrievijas Žurnālistu asociācija norāda, ka valdības kontrolētie mediji šoreiz nav izplatījuši galēji negatīvu viedokli par opozīciju. Vienīgo opozīcijas kandidāti - T. Karatkeviču - pat intervējis valsts lielākais laikraksts Belarus Segodņa, kuru kontrolē prezidenta administrācija.
Varasiestādes pievērušas acis uz vairākiem politiskās opozīcijas rīkotajiem mītiņiem Minskas centrā, atļaujot arī 4. oktobrī notikušo demonstrāciju, kurā aptuveni 500 cilvēku protestēja pret Krievijas ieceri izveidot Baltkrievijā gaisa spēku bāzi.
Cēlākais varas žests bija A. Lukašenko augusta beigās pieņemtais lēmums atbrīvot no ieslodzījuma sešus opozicionārus, tostarp bijušo prezidenta amata kandidātu Nikolaju Statkeviču, kurš tika arestēts pēc 2010. gada protestiem. 2011. gadā viņam tika piespriesti sešarpus gadu cietumā.
Jāsper solis pretī
Analītiķi un opozīcijas līderi uzskata, ka A. Lukašenko labvēlība pret kritiķiem saistīta ar Baltkrievijas ekonomiskajām problēmām, kuras radījušas zemās naftas cenas un Krievijas finanšu krīze, kā arī bailes no Ukrainas scenārija atkārtošanās paša valstī. Viņuprāt, tautā par Batjku dēvētais prezidents vēlas uzlabot attiecības ar Rietumiem.
«Minskai akūti nepieciešami aizdevumi no Rietumiem, jo ekonomika brūk,» politologs Aleksandrs Klaskovskis sacīja raidsabiedrībai Deutsche Welle.
Viņam pievienojas pazīstamais opozicionārs Andrejs Saņņikovs, kurš arī kandidēja 2010. gada prezidenta vēlēšanās un vēlāk tika ielikts cietumā. «Lukašenko pirmā tikšanās Ņujorkā ANO Ģenerālās asamblejas laikā bija ar Starptautiskā Valūtas fonda vadītāju Kristīni Lagardu. Tas apliecina, ka viņam vajag naudu. Tieši tāpēc viņš atbrīvoja politieslodzītos,» viņš sacīja izdevumam The Guardian.
Nesen ārvalstu medijos izskanēja informācija, ka ES varētu atcelt atsevišķas sankcijas, kas pret A. Lukašenko režīmu tika ieviestas pēc 2010. gada prezidenta vēlēšanām. Arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs izteicies, ka ES pēc politieslodzīto atbrīvošanas ir «jāsper solis pretī» Baltkrievijai.