Brīdinājuma īsziņas
Vairāk nekā 490 tūkstoši cilvēku svētdien evakuēti Džedzjanas provincē, bet 480 tūkstoši atstājuši mājas kaimiņos esošajā Fudzjaņas reģionā, pirms šos piekrastes rajonus sasniedza intensīvas lietusgāzes un vēja brāzmas ar ātrumu līdz 119 kilometriem stundā. Provinču varas iestādes iedzīvotājiem izsūtījušas aptuveni astoņus miljonus īsziņu, kurās viņi brīdināti par gaidāmo taifūnu. Džedzjanas lielākajā pilsētā Veņdžou dabas stihija prasījusi kāda četrus gadus veca zēna dzīvību. Viņš un četri pieaugušie aprakti zem ģimenes mājas drupām. Glābēji atraduši puisēnu, diemžēl ārstiem neizdevās glābt viņa dzīvību.
Daudzi cilvēki panikā metušies uz lielveikaliem, lai pirms taifūna atnākšanas iepirktu pārtiku un pirmās nepieciešamības preces. Fudzjaņas varas iestādes likušas aptuveni 48 tūkstošiem kuģu un laivu atgriezties ostās, bet Veņdžou lidostā atcelti 39 iekšzemes avioreisi, vēsta aģentūra AP. Kāds kravas kuģis vētras dēļ uzskrējis uz sēkļa, uz tā esošos jūrniekus steidza glābt krasta apsardze. Sinoptiķi brīdina, ka iznīcinošie vēji turpināsies vismaz trīs dienas, bet Klusā okeāna piekrastē viļņu augstums var sasniegt septiņus metrus.
Aizskalo cilvēkus un mājas
Taifūns Morakots nedēļas nogalē milzu postažu pastrādāja Taivānā. Varas iestādes apgalvo, ka ārkārtīgi spēcīgais un ilglaicīgais lietus salā izraisījis lielākos plūdus pēdējā pusgadsimta laikā. Plūdu un zemes nogruvumu dēļ par mirušu vai bezvēsts pazudušu pasludināta vismaz 31 persona. 1959.gada augustā spēcīgs taifūns laupīja 667 cilvēku dzīvību, ap tūkstoti pazuda bez vēsts.
Taivānas valdība glābšanas un atjaunošanas darbos iesaistījusi 1200 karavīru. Stihija nopostījusi tūkstošiem celtņu, bet bez elektrības palikuši 170 tūkstoši māju, bet 440 tūkstoši māju nesaņem ūdeni.
Tiek lēsts, ka valsts zemkopības nozarei vien nodarīti aptuveni 64 miljonus dolāru (30,7 miljoni latu) lieli zaudējumi, raksta AFP. Aptuveni desmit tūkstoši cilvēku, pārsvarā no pilsētām tālākos ciematos, palikuši bez jebkādiem sakariem ar ārpasauli, un viņu vienīgā cerība ir glābēju operatīva rīcība.
Stihija bijusi par iemeslu kādai ģimenes drāmai. Vietējā televīzija intervējusi sievieti, kuras vīrs un meita ieskaloti upē pēc tam, kad pēkšņs ūdens uzplūda vilnis aizslaucīja viņu automašīnu. «Mana meita man divas reizes zvanīja un panikā sauca: «Mūs aizskaloja! Steidzies!» Un tad mums pārtrūka sakari,» sacīja raudošā un rūpju grumbu nomāktā sieviete.
Morakots plašus postījumus nodarījis arī Filipīnās, kur plūdu un zemes nogruvumu dēļ miris 21 cilvēks, to vidū arī divi franči un beļģis.