Jauno censoņu, koncertaģentūras dibinātāju vijolnieces Madaras Jauģietes, čellista Ruslana Viļenska un Lanas Saksones mērķi ir ambiciozi. Kā viņi tos domā īstenot, turklāt - bez valsts dotācijas? «Paņēmām aizņēmumu bankā,» jaunieši optimistiski saka bez baiļu trīsām balsī. «Mēs ar Madaru satikāmies Švecingenes festivālā un sākām runāt, ka gribētos satikties uz skatuves arī Latvijā. Ideja patika arī Anglijā dzīvojošajam pianistam Reinim Zariņam un citiem mūziķiem. Tagad mēs visi satiksimies koncertaģentūras pirmajā koncertā,» paskaidro Ruslans Viļenskis. Būs arī rezidējošie komponisti no Vācijas, Lielbritānijas un Latvijas. Protams, spēlēšu arī es un Madara,» izstāsta Ruslans Viļenskis. Viņš dzīvo Vācijā un kā vieskoncertmeistars muzicē Sanktpēterburgas Marijas teātra un Londonas Karaliskajā filharmoniskajā orķestrī. Madara turpina studijas Minhenē un šurp atbraukusi vasaras brīvlaikā.
Tikties, lai spēlētu kopā
Jauniešu stāsta priekšvēsture ir saistīta ar laikrakstu Diena. «Mēs abas piedalījāmies un uzvarējām laikraksta rīkotajā skolēnu erudīcijas konkursā Kas notiek? 2002. gadā es biju Vidzemes novada uzvarētāja, bet Madara - Rīgas laureāte,» Lana atceras. Abas tikai saskatījušās laureātu pieņemšanā Dienas redakcijā, tiekoties ar Vairu Vīķi-Freibergu un fotografējoties laikraksta vākam. Kādu laiku pēc tam Lana reiz gājusi no darba, klausoties pleijeri, un te pēkšņi uz pleca kāda roka. Blonda meitene vaicājusi: vai tu esi Lana Saksone? Abas pie Lanas ilgi dzērušas kafiju, bet šogad aprīlī viņa saņēmusi Madaras e-pastu ar aicinājumu iesaistīties jaunās koncertaģentūras veidošanā.
«Bāze ir kamermūzika, lai mūziķi, kuru vairs nav Latvijā, satiekas un vairāk spēlē kopā. Līdz šim mūsu komunikācija notikusi tikai Facebook,» piebilst Ruslans. «Reizēm Ziemassvētkos satiekamies uz tēju vai kafiju ar pasaulē izklīdušajiem draugiem, kuri ciemojas mājās. Bet tikpat labi mēs varam arī spēlēt kopā,» - tā Madara, uzsverot, ka jaunajiem, sevi jau Eiropā pierādījušajiem mūziķiem trūkst koncertēšanas iespēju dzimtenē. Līdz ar to tiek mazināta ne tikai Latvijas klausītāju iespēja viņus dzirdēt, bet arī mūziķu vēlme atgriezties Latvijā.
Pazīstamākie jaunie Latvijas mūziķi Vineta Sareika, Reinis Zariņš, Andrejs Osokins, Ksenija Sidorova, Annija Putniņa, Jana Ozoliņa, brāļi Petrauski kopā ar ārzemju viesmāksliniekiem un vēl plašākai publikai nezināmiem pašmāju mūziķiem īpaši šim koncertam veidotos ansambļos izpildīs gan akadēmiskās, gan neakadēmiskās mūzikas skaņdarbus. Skanēs Čaikovskis, Mendelsons, Šostakovičs, Mocarts, Pjacolla u. c. Džeza komponiste un pianiste Katja Surikova no Lielbritānijas piedalīsies ar ekskluzīvu programmu saspēlē ar akadēmiskajiem mūziķiem. Paredzēta arī persiešu instrumenta santur prezentācija, dodot klausītājiem iespēju dzirdēt koncerta īpašā viesa vācu komponista Hansa Šanderla mūziku, kas sarakstīta tieši šim instrumentam. Īpašā viesa statusā ir arī komponists Rihards Dubra, vērienīgo pasākumu papildinās pirmo reizi Latvijā klasiskās mūzikas koncertam īpaši veidotās videoprojekcijas.
Jānoņem snobisms
«Aģentūras Kontrapunkts koncertus organizēs tā, lai tie būtu saistoši ne tikai labiem mūzikas pazinējiem, bet ikvienam. Būs arī izglītības programma skolās. Ar cilvēkiem jārunā saprotamā valodā, un mūzika var skanēt jebkurā vietā,» uzskata Lana Saksone, kura veic administratīvo darbu. Par sevi viņa teic: «Biju kārtīgs proletariāts, kas piecos beidza darbu birojā, un koncertā džinsos nelaimīgi sēdēju starp tantēm brokātos.» Kontrapunkta dibinātāji apņēmušies veidot klausītājiem draudzīgas programmas. «Par Šostakoviču var arī izstāstīt, ka viņam ļoti patika futbols un viņš bija brīvdomīgs. Neatbaidīsim ar mūziku, kam klausītāji nav sagatavoti. Jāmazina snobisms! Mēs nevaram iet ar karogu: spēlēsim tikai intelektuālu, sarežģītu mūziku, ko varbūt saprot tikai pieci cilvēki! Mūziķi bieži uzliek tauriņu un ietur distanci. Tas neder,» nosaka Ruslans Viļenskis.