Viss pa īstam
Skolēnu mācību firma nav nekāda uzņēmējdarbības imitācija, bet gan reāls deviņus mēnešus garš bizness. Sākumā firmas dibinātājiem jāsagatavo visi dibināšanas dokumenti - statūti, dibināšanas protokoli, kā arī biznesa plāns. Tālāk seko attīstības fāze, kurā jaunie biznesmeņi savu ideju attīsta un nes pasaulē, piedaloties dažādos tirdziņos, kuri notiek gan skolās, gan pie sadarbības partneriem. Ik mēnesi katrs uzņēmums gatavo atskaites par savu darbību, savukārt, tuvojoties mācību gada beigām, seko likvidācijas process. Likvidējoties firmām jāsavelk visi gali, aprēķinot peļņu un zaudējumus, naudas plūsmu, kā arī aizpildot kases grāmatu, stāsta I.Polmane. Tad tiek izvēlēti finālisti, kuru šogad bija 18.
Konkurss iedvesmoja
«Uz peļņu necerējām, bet beigu beigās nopelnījām 19 latus, kas nav maz,» spriež firmas Alibi direktors Ģirts Ieviņš, kurš mācās Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā. Nopelnīt izdevās, ražojot nozīmes un apdrukājot Tkreklus. Līdzīgā jomā darbojās arī uzņēmums AMG, ko dibināja Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 8.klases skolēni. No šautuvēm savācot tukšas ložu čaulas, puiši izveidoja veselu aksesuāru kolekciju - auskarus, aproces, riteņu ventiļu uzgaļus, taču visejošākie bija atslēgu breloki. Tīrā peļņa - 18 lati un 70 santīmi, ar lepnumu atklāj direktors Guntis Zondaks.
Daudzi biznesa iespējas atraduši, mācot citus. Piemēram, Babītes vidusskolas audzēkņi Atis Ozoliņš un Krišs Līdumnieks savā skolā sarīkoja florbola kursus. Nākamgad skolā jau plānots dibināt savu florbola klubu, kas ļaus piedalīties Latvijas čempionātā. Skolas biedru atsaucību guvusi arī firmas Prieks mācīties (Ādažu vidusskola) ideja mācīt bērnus dziedāt un spēlēt ģitāru.
Par sacensību uzvarētāju savukārt kļuva kompānija Dekors no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas. Tā deviņos darbības mēnešos pārdevusi 239 no spuldzēm taisītās aromātiskās sveces. Direktors Vitālijs Silins atklāj, ka konkurss viņu iedvesmojis šovasar dibināt savu «īsto» firmu. Tieši Dekors pārstāvēs Latviju Eiropas finālā Nīderlandē, kurā piedalīsies 30 valstis.
Viena no pasākuma rīkotājiem organizācijas Junior Achievement Latvia izpilddirektore Jana Jakovļeva uzsver, ka mācību firmas ir Eiropā atzītākā metode, kas iedrošina jauniešus ģenerēt jaunas biznesa idejas. Ārpusstundu biznesa «nodarbības» ir ļoti vērtīgas, apgūstot skolā ekonomikas zinības, atzīts arī LU profesores Veronikas Bikses pētījumā par uzņēmējdarbības izglītību Latvijā. Taču vienlaikus ekonomikas izglītībai skolās joprojām pietrūkst sistēmiskas pieejas, secināts viņas pētījumā.