janvārī, kas ir pirmā mācību diena pēc skolēnu ziemas brīvlaika. Jau 10 no rīta plānota krīzes komandas tikšanās ar Krāslavas Valsts ģimnāzijas, kurā mācījās trīs mirušās meitenes, audzēkņiem un pedagogiem.
Krīzes komandas koordinatore, VBTAI Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Gruze izklāsta, ka psihologi gatavi runāt ar ikvienu cilvēku, kuram pēc traģiskās avārijas nepieciešama viņu palīdzība. «Krīzes komandas darba metode ir saruna. Tā var būt gan individuāla psihologa konsultācija, kāda, visticamāk, būs nepieciešama bojāgājušo jauniešu tuviniekiem, gan arī palīdzības darbs grupā, ko esam iecerējuši veikt, tiekoties ar pedagogiem un skolasbiedriem,» norāda A. Gruze un piebilst, ka tik smags gadījums kā šī Krāslavas novada traģēdija viņu krīzes komandas uzmanības lokā nonācis pirmoreiz. VBTAI pārstāve norāda, ka darbs nebūs viegls, jo psiholoģiskā palīdzība jāsniedz lielam cilvēku skaitam - gan bojāgājušo tuviniekiem, gan draugiem, gan pedagogiem. Turklāt emocionāli sarežģītāku situāciju padara arī tas, ka jauniešu bojāejas iemesli tiek vērtēti dažādi. «Septiņu jauniešu nāve autoavārijā apkārtējos radījusi vainas izjūtu, skumjas par zaudējumu, dusmas. Negatīvo emociju sekas var izpausties dažādi - būt bezmiegs, nemotivētas bailes naktī, ēstgribas trūkums. Lai izvairītos no turpmākām psiholoģiskām un fiziskām problēmām, gan aizgājēju tuviniekiem, gan pedagogiem, gan klasesbiedriem svarīgākais ir izstāstīt savas izjūtas un pārdomas. Turklāt ļoti svarīgs ir atbalsts, ko bojāgājušo ģimenes un draugi var sniegt cits citam, tāpēc psihologu uzdevums ir iedrošināt cilvēkus savstarpēji palīdzēt,» domā A. Gruze.
Krāslavas Valsts ģimnāzijas direktora vietniece audzināšanas jautājumos Ilga Stikute uzskata, ka VBTAI krīzes komandas psiholoģiskā palīdzība būs noderīga, it īpaši pusaudžiem. Viņa ir pārliecināta, ka tieši saruna ir vispiemērotākā psiholoģiskā darba metode. «Bērni jūtas apjukuši, viņi cenšas pieņemt notikušo, bet kategoriskajā pusaudžu vecumā tas nav vienkārši. Domāju, ka tikšanās ar psihologiem skolēniem palīdzēs labāk izprast traģēdiju un ar to samierināties,» domā I. Stikute.
«Ja būs nepieciešama mūsu palīdzība, brauksim uz Krāslavas novadu arī atkārtoti. Jau pirmdien pārrunāsim, kā atbalsta sniegšanā iesaistās skolu psihologi, pašvaldību sociālie darbinieki,» uzsver A. Gruze. VBTAI krīzes komanda tika izveidota 2009. gada nogalē, lai sniegtu bezmaksas psiholoģisko atbalstu, galvenokārt bērniem, ārkārtas krīzes situācijā. Līdz šim brīdim palīdzība sniegta 31 gadījumā, nodrošinot psiholoģisko atbalstu 658 bērniem, 145 pedagogiem, 39 vecākiem un četriem organizāciju darbiniekiem, informē Labklājības ministrija. Ja vajadzīga krīzes komandas palīdzība, jāvēršas VBTAI.