Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Senie milži - dižakmeņi

Kaut arī ar kalniem un izteiksmīgiem iežiem Latvijas teritorija nevar lepoties, mūsu zeme diezgan bieži klāta ar laukakmeņiem, no kuriem daļa ir visai prāva, un lielākajiem ir valsts nozīmes aizsargājamo objektu statuss. Latvijas Dabas muzeja Ģeoloģijas un paleontoloģijas nodaļas vadītāja Anita Saulīte stāsta - akmeņus pie mums atnesis ledājs, kas no Skandināvijas teritorijas virzījies uz dienvidrietumiem.

Paši akmeņi veidojušies pirms trim, četriem miljardiem gadu, bet pie mums nonākuši pēdējo divu miljonu gadu laikā, kad, ledājam kūstot, tas savā ceļā nolauzis un pārvietojis dažādas klinšu atlūzas, kas veidotas no magmatiskiem un metamorfiem iežiem. Galvenokārt no Somijas, Gotlandes, arī Igaunijas ziemeļiem un salām. Lai noteiktu iežu veidu un izcelsmi, zinātnieki ar mikroskopu var izpētīt pat smiltis, kurās sadrupuši lielie ieži, bet šobrīd, kad lapas jau nobirušas un zāle nokaltusi, bet sniega vēl nav, Latvijas dižākos akmeņus varam doties izpētīt kādā dabas pārgājienā.

Dabas spēka un vēstures liecības

Ainavā laukakmeņi ir ļoti estētiski, un, neapšaubāmi, tiem ir arī kultūrvēsturiska nozīme kā objektiem, kas kalpojuši mūsu senčiem par dievu pielūgšanas vietām, pie kuriem nesti ziedojumi un veikti rituāli. A. Saulīte teic - ja gribas sakopt šāda akmens apkārtni, nevajadzētu mēģināt to atrakt, piemēram, lai padarītu vizuāli iespaidīgāku, jo, iespējams, akmens tuvumā esošais zemes slānis glabā vērtīgas arheoloģiskas liecības par pagātni. Ja laukakmeņi nav tikuši speciāli pārvietoti, ģeologiem tie kalpo kā vērtīga liecība par ledāju virzības precizēšanu. Mūsdienās jārēķinās, ka daudzi iespaidīgi akmeņi tikuši pārvietoti, piemēram, viens no Latvijā lielākajiem, saukts par Lāčplēša gultu, vairākkārt pārcelts no vienas vietas uz otru, daudz akmeņu arī izmantoti kā celtniecības materiāls, tāpēc, iespējams, paši lielākie nemaz nav saglabājušies, jo tikuši saspridzināti būvniecības un tēlniecības vajadzībām. «Unikāls gadījums ir XIX gs. Vidzemes jūrmalā esošā Lauču akmens pārvietošanās, ko paveikusi daba saviem spēkiem, - ledus, kurā tas bija iesalis, šķeļoties akmeni izstūma krastā, pārvietojot teju 20 metrus,» stāsta A. Saulīte. Par akmeņu krāvumiem bagātu vietu uzskatām Pokaiņus, un ģeoloģe uzsver - tas varētu būt tādēļ, ka teritoriju šķērso plaisa zemes garozas dziļajos slāņos, un, iespējams, tādēļ tur bijusi ledāja «aizķeršanās» vieta. Tas neesot pesteļu izgudrojums vien, ka šādās vietās ir savdabīgi enerģētiskie strāvojumi, - faktiski magmatiskie ieži nedaudz satur radioaktīvo strāvojumu, kas uzkrājas virs zemes garozas plaisas. Vēl nav pilnībā izpētīts, kas tieši tas ir par enerģētisko lauku, taču A. Saulīte atgādina - arī senču svētvietas atradās āderu krustpunktos, un tur celta arī liela daļa baznīcu. «Āderes ir tās pašas plaisas zemes garozā. No kosmosa redzam, ka visa zemes garoza sastāv no plāksnēm, kas nedaudz pārvietojas. Atlantijas okeāna dibenā ir kalnu grēda - Islandes veidā tā iznāk virspusē. Tā ir vieta, kur plātnes šķiras. Bet ir arī mazākas plaisas, un tur varam runāt par āderu tīklu. Latvijā lielāka plaisa varētu būt zem Pokaiņiem,» uzskata ģeoloģe.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Latvijā aizsargājami akmeņi

Dižakmens ir laukakmens, kura izmēri pārsniedz noteiktus parametrus un uz kura parasti attiecas noteikumi par dabas pieminekļu aizsardzību. Latvijā par valsts nozīmes dabas pieminekļiem uzskatāmi dižakmeņi ar tilpumu virs 10 m3.

Aizsargājamā objekta statusus piemēro arī:
akmeņiem, kas nes kādas latviešu mitoloģiskās dievības vai gara vārdu, neatkarīgi no izmēra; vieniem no senākajiem kulta akmeņiem - bedrīšakmeņiem; bļodakmeņiem - kas izkalti apļa formā kā lieli dzirnakmeņi, kuriem vidū iekalta liela apaļa iedobe kā mutes bļoda, kā arī kausakmeņiem un muldakmeņiem; seniem robežakmeņiem ar iekaltiem gadskaitļiem vai ar robežu zīmēm un tekstu iekalumiem; seniem krustakmeņiem ar dažāda veida krustiem no viduslaiku kapsētām vai savrupapbedījumiem; visiem akmeņiem neatkarīgi no to lieluma, kas atrodas jūras piekrastē ūdenī, pludmalē un 300 m no krasta.
Šos akmeņus nedrīkst patvaļīgi pārvietot un izmantot saimnieciskām vai dekoratīvām vajadzībām.
Lielie akmeņi kalpo par savdabīgām dzīvās dabas mikropasaulēm, sagādājot piemērotu dzīves vidi uz savas virsmas daudzām ķērpju un sūnu sugām. Citos apstākļos tās Latvijā nevarētu izdzīvot, un uz lielajiem akmeņiem var atrast pat ļoti retas sugas.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?